Trump vyzval k urychlenému schválení léků na koronavirus

Prezident Donald Trump vyzval americké zdravotnické úřady, aby co nejrychleji schválily použití některých experimentálních léků na koronavirus. Mezi nimi zmínil i remdesivir, který vyvinul lékařský tým v americké firmě Gilead Sciences, který vede Čech Tomáš Cihlář. Počet nakažených v USA ve čtvrtek překonal hranici deseti tisíc, přes 150 jich už nemoci podlehlo, uvedla univerzita Johnse Hopkinse.

„Musíme odstranit veškeré překážky,“ prohlásil Trump na tiskové konferenci a dodal, že by proti koronaviru mohla být využita rovněž látka hydroxychlorochin, která se nyní používá pro léčbu malárie. „Mohlo by to změnit pravidla hry, ale také nemuselo,“ připustil prezident.

Šéf Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Stephan Hahn prohlásil, že zvažuje všechny možnosti a že se úřad soustředí především na léky, které jsou již schváleny pro léčbu jiných nemocí.

Viceprezident Mike Pence varoval, že USA zřejmě v příštích několika dnech zaznamenají prudký nárůst nových případů koronaviru. Je to podle něj způsobeno tím, že se nashromáždily nevyhodnocené testy, jichž je stále větší množství. Lékaři s jejich pomocí nově prověřují především pacienty se symptomy nákazy.

Podle univerzity Johnse Hopkinse, která situaci ohledně koronaviru celosvětově sleduje, vzrostl počet nakažených v USA oproti předchozímu dni o více než tři tisíce případů na 10 775. Obětí nákazy univerzita eviduje 154, ve středu jich bylo 118.

Podle Trumpa zaplatí celý svět za čínské mlčení

Trump řekl, že svět zaplatí „vysokou cenu“ za to, že Čína původně sdílela příliš pomalu informace o nové nákaze, jež se poprvé objevila ve městě Wu-chan. „Bylo by mnohem lepší, pokud bychom tohle všechno věděli o pár měsíců dřív, mohlo se to podařit udržet v jednom čínském regionu, odkud to přišlo,“ řekl Trump, přičemž ohledně nákazy znovu použil spojení „čínský virus“, proti čemuž Peking opakovaně protestuje. „Svět zaplatí vysokou cenu za to, co udělali,“ dodal.

Peking nejprve čelil kritice kvůli nedostatečné transparentnosti ohledně šíření viru v zemi. Následně zavedl mimořádně přísná karanténní opatření, načež se šíření viru zpomalilo. Čínské úřady za středu poprvé od vypuknutí epidemie nezaznamenaly žádný nový případ infekce. „Můžeme věřit tomu, co nyní říkají? Doufám, že je to pravda,“ prohlásil k nulovému počtu nově nakažených Trump. „Kdo ví, doufám, že je to pravda,“ dodal.

Nasazení Národní gardy a lodě jako polní nemocnice

Šéf americké Národní gardy prohlásil, že by se do snah o zastavení šíření viru mohly zapojit až desetitisíce jejích příslušníků. Podle Trumpa velké výletní lodě, které momentálně nesmějí vyplouvat, by zase mohly být využívány jako polní nemocnice.

Americké ministerstvo zahraničí vyhlásilo nejvyšší stupeň varování, jímž silně doporučuje Američanům necestovat do zahraničí. Zároveň vyzývá ty občany, kteří již za hranicemi jsou, aby se vrátili do země, pokud v cizině neplánují zůstávat dlouhodobě. Agentura AP upozorňuje, že doporučení není závazné a vzhledem k mnohým omezením jiných států a počtu zrušených letů nebude mít valné dopady. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Kyjevě jednají Macron, Starmer, Merz a Tusk. Volali si i s Trumpem

V Kyjevě jednají vrcholní představitelé zemí z takzvané koalice ochotných. Setkání se osobně účastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a a šéfové vlád Británie, Německa a Polska – Keir Starmer, Friedrich Merz a Donald Tusk. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy (ODS) se připojili na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří. Účastníci schůzky hovořili telefonicky také se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem.
07:47Aktualizovánopřed 16 mminutami

Pomstíme smrt nevinných lidí, vzkazuje Pákistán Indii

Pákistán pomstí smrt nevinných lidí, kteří zahynuli při nočním indickém ostřelování, uvedl v sobotu podle AFP premiér země Šahbáz Šaríf. Islámábád tvrdí, že při indickém bombardování Pákistánu zahynulo přes deset lidí. Indický web CNN-News18 mezitím uvedl, že si představitelé zemí poprvé od dubnového útoku na turisty v Kašmíru telefonovali. Informaci však zatím nelze ověřit. Ministr zahraničí USA Marco Rubio vyzval k deeskalaci napětí.
06:08Aktualizovánopřed 49 mminutami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 2 hhodinami

U Barcelony vznikl „chlorový oblak“. Nevycházejte, vyzvaly úřady

Kvůli úniku chemických látek doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týká zhruba 160 tisíc lidí. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
před 2 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 7 hhodinami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

Indická armáda v pátek sestřelila stovky bezpilotních letounů, které na několik míst v indické části Kašmíru vyslal sousední Pákistán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP to ale Islámábád popírá. Dillí také dříve oznámilo, že ostřelovalo kašmírskou hranici u pákistánských hranic, kvůli čemuž podle agentury AFP zemřelo pět lidí včetně jednoho dítěte. Reuters během dne také informoval, že v indických městech byly slyšet výbuchy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 16 hhodinami
Načítání...