Tiskové zákony jako politická zbraň

Bratislava/Bukurešť - Už měsíc platí na Slovensku sporný tiskový zákon, podle kterého má nárok na žádost na opravu kdokoli, komu se nelíbí, co o něm média uvedla. Obavy, že slovenské noviny a časopisy budou zavaleny záplavou žádostí o zveřejnění odpovědi, se ale nepotvrdily. Nový zákon si sice už vyzkoušel premiér Robert Fico, expremiér Vladimír Mečiar či řada firem, ale při vymáhání odpovědi zatím u vydavatelů uspěla jen zpěvačka Martina Šindlerová.

Noviny, časopisy a tiskové agentury se od 1. června musí řídit zákonem, který redakcím stanovil povinnost uveřejňovat reakce dotčených i na pravdivé články. Vydavatelé a opozice se obávali, že to by mohlo omezit svobodu tisku. Žádosti Fica a Mečiara podle dostupných informací nesplňovaly formální požadavky.  

Právo na odpověď se zřejmě jako první pokusil využít Mečiar, kterému se nelíbil komentář deníku Sme o jeho straně. Deník sice text Mečiarovy žádosti dobrovolně zveřejnil, pochybení ale přiznal jen při chybném uvedení funkce jednoho z poslanců. Vedení Sme upozornilo, že Mečiar reagoval na komentář, ačkoliv právo na odpověď se vztahuje jen na takzvaná skutková tvrzení.

Tiskový zákon zkusil využít i premiér Fico. Hospodárske noviny uveřejnily jeho žádost o opravu chybného přepisu jeho rozhovoru. Premiér naopak nepochodil v listu Sme. Fico podle Romana Krpelana z vedení listu vyčítal Sme chybu v přepisu citátu maďarského premiéra po nedávném jednání premiérů visegrádské čtyřky v Praze. Deník chybu opravil, podle Krpelana však nepostupoval podle části zákona, který upravuje právo na odpověď.

Miloš Nemeček

„Ti, kdo by to chtěli využívat, zjistili, že je nutná jistá preciznost a znalost zákona.“

Odpověď podle nového zákona dosud podle dostupných informací otiskl jen deník Nový čas. O zveřejnění reakce ho požádala finalistka pěvecké soutěže Slovensko hledá superstar Šindlerová. Zpěvačka tvrdila, že se její cti dotkl článek o jejím vztahu k šéfovi bratislavského dopravního podniku Branislavu Zahradníkovi.

„Těší nás, že se to nezneužívá až tak často,“ prohlásil o novém zákonu šéf sdružení vydavatelů Miloš Nemeček.

Rumunsko bude mít povinně „happy news“

Rumunský senát schválil zákon, který novinářům přikazuje publikovat nejméně 50 procent pozitivních zpráv. Týká se to jak rozhlasového, tak i televizního zpravodajství. Pisatelé zákona argumentovali, že negativní zprávy mají neobyčejně škodlivý a nezvratný vliv na zdraví a vedou k psychickým a chronickým onemocněním. Senátoři tvrdí, že zákon pomůže vybalancovat zpravodajství.

Senát předlohu schválil jednohlasně, pod zákon se ale ještě musí podepsat prezident Traian Basescu. Zatím není jasné, zda tak učiní. Rumunský syndikát novinářů už na něj apeloval, aby zákon vetoval. Podle nich jde o zásah do svobody slova.

Americká nevládní organizace Freedom House na jaře zveřejnila svou nejnovější výroční zprávu zabývající se svobodou médií. Vyplývá z ní, že celkově ve světě oproti roku 2007 tisková svoboda poklesla. Jako varovný příklad uvádí zpráva střední a východní Evropu, kde svoboda médií utrpěla nejvíce. Česko dosáhlo stejného skóre jako loni.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vojenské cvičení Jižní Koreje a USA skončí téměř o týden dříve

Každoroční společná vojenská cvičení Jižní Koreje se Spojenými státy skončí dříve, než se plánovalo, uvedla jihokorejská armáda. Cvičení s názvem Ulchi Freedom Shield (UFS) začala v pondělí a skončí v pátek. Původně měla trvat jedenáct dní, tedy do 27. srpna. Informovaly o tom světové agentury. Prohlášení armády přišlo poté, co v neděli americký prezident Donald Trump oznámil omezení americké účasti na cvičení, protože podle něj vysílala Pchjongjangu „naprosto nevhodný a nepřátelský signál“.
04:35Aktualizovánopřed 25 mminutami

OpenAI kvůli bezpečnosti zpomalí vývoj umělé inteligence

Společnost OpenAI, která stojí za chatbotem ChatGPT, zpomalí vývoj svých modelů umělé inteligence. Firma chce nejprve upravit systémy používané k výzkumu a trénování AI. Reaguje tak na incident z minulého měsíce, kdy testovaný AI agent bez vědomí pracovníků OpenAI napadl počítačové systémy jiné firmy zabývající se AI, napsala agentura Reuters.
00:51Aktualizovánopřed 29 mminutami

Trump pozastavil na tři dny zavedení 50procentních cel na kanadské zboží

Americký prezident Donald Trump v noci na středu pozastavil plán na uvalení padesátiprocentního cla na širokou škálu kanadských produktů. Dočasné odložení cel potrvá tři dny, oznámil prezident na síti Truth Social. Rozhodl se tak po úterním telefonickém jednání s kanadským premiérem Markem Carneym. Informovaly o tom světové agentury. Nová cla měla vejít v platnost ve středu. Carney později řekl, že v jednáních mezi oběma zeměmi zbývá vykonat ještě mnoho práce.
05:53Aktualizovánopřed 34 mminutami

Devadesát zraněných za dva týdny. Štáb ČT natáčel na stanici ukrajinských paramediků

Pár kilometrů od frontové linie zachraňují ukrajinští paramedici lidské životy. Jedna z takzvaných stabilizačních stanic, kam vojáci každý den přivážejí raněné, se nachází na okraji Záporoží. Natáčel tam zpravodaj ČT Jan Řápek.
před 2 hhodinami

Ukrajinský exministr Fedorov vyzval k uspořádání voleb, kritizoval korupci

Bývalý ukrajinský ministr obrany Mychajlo Fedorov vyzval k uspořádání voleb na Ukrajině ještě během nynější války s Ruskem. Země čelí krizi vládnutí, uvedl Fedorov, který podle agentury Reuters v úterý také kritizoval korupci během nynější války.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump zveřejnil mapu, na níž je Hormuz součástí USA. Žije v bludu, zní z Íránu

Americký prezident Donald Trump v úterý na své sociální síti Truth Social zveřejnil mapu, na níž označil Hormuzský průliv za nové území Spojených států. Poznamenal, že USA žádné rozhovory s Íránem neplánují. Tvrdil rovněž, že průliv, klíčový pro přepravu ropy, zůstává otevřený – navzdory výrazně omezenému provozu a hlášenému zásahu lodi vyplouvající z této úžiny. Náměstek íránského ministra zahraničí Kázem Gharíbabádí vzápětí napsal, že Trump žije v bludu.
před 11 hhodinami

Někde nepršelo dva měsíce, popisuje zpravodajka ČT extrémní sucho v Británii

Velkou Británii podobně jako další evropské státy sužuje extrémní sucho. Velmi suchý byl už loňský rok, tento by ale měl být ještě horší. Letošní léto je v tomto ohledu extrémní především v Anglii a ve Walesu. Rekordní je také počet lesních požárů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V USA začíná proces se společností Meta, jde v něm o návykovost sociálních sítí

U soudu v americkém Oaklandu v úterý obě strany přednesou argumenty ve sporu 29 amerických států v čele s Coloradem, Kalifornií, Kentucky a New Jersey s technologickou společností Meta. Státní zástupci v žalobě Metu viní z toho, že sociální sítě Facebook a Instagram vědomě navrhla tak, aby u dětí vyvolávaly závislost, a zatajovala tyto dopady před veřejností.
před 13 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.