Telefon - jeden z největších vynálezů lidstva

Washington - Vědec, vynálezce a zlepšovatel Alexander Graham Bell 14. února 1876 dorazil na příslušný patentní úřad ve Washingtonu s vynálezem, který zásadně změnil život lidstva i jemu samotnému. Patent USA číslo 174465 na telefon se stal vůbec nejvýnosnějším patentem, jaký kdy byl podán. Bellovi a jeho asistentovi Thomasu Watsonovi se v červnu 1875 podařilo přenášet zvukem vyvolané elektrické signály po drátech mezi dvěma přístroji - mluvítkem a sluchátkem. Začátkem ledna 1876 umístili Bell s Watsonem sluchátkový přístroj na půdě a mluvítko si Bell postavil na svůj stůl v přízemí. „Pane Watsone, prosím, přijďte sem, potřebuji vás tady!“ Věta, kterou pronesl Bell do mikrofonu, později vstoupila do dějin. Za okamžik se po schodech přiřítil nadšený asistent: „Slyšel jsem vás! Funguje to!“

Z počátku o telefon nejevil nikdo zájem. Dokonce ani na světové výstavě Centennial Exhibition ve Filadelfii, kde ho Bell roku 1876 předváděl. O dva roky později však už Bell slavnostně zahajoval provoz první telefonní centrály v Newhavenu. 

Ovšem 14. února 1876, pouhé dvě hodiny po Bellovi, dorazil na úřad s tímtéž nápadem chicagský technik Elisha Gray. Ten svůj přístroj nazýval „elektroharmonický telegraf“. Soudní spory s Grayem trvaly skoro 20 let a definitivně je ukončila až Grayova náhlá smrt roku 1901. Bell spor nakonec vyhrál. Výrok soudu dokonce tvrdí, že Bell je samostatným a prvním vynálezcem každého druhu elektrického přenosu zvuku. 

Když Graham Bell roku 1922 ve věku 75 let zemřel, na světě tehdy fungovalo neuvěřitelných 22 milionů telefonů. Bellova verze telefonu se koncepčně používala zhruba až do konce minulého století.

Vydáno pod