Szydlová: O odchodu Polska z EU nemůže být řeč

Události: Polsko se brání rostoucí kritice ze strany Evropské unie (zdroj: ČT24)

Polská premiérka Beata Szydlová prohlásila, že Varšava je připravena na „těžkou, ale nezbytnou“ debatu o budoucnosti Evropské unie. Její vláda ale nepřistoupí na žádné diskuse o polexitu, tedy odchodu Polska z EU. Brusel je s Varšavou ve sporu kvůli odmítání uprchlíků, kontroverznímu kácení v Bělověžském pralese, ale hlavně kvůli kontroverzním krokům vlády a vládní strany na domácí scéně, včetně snah podřídit si soudy, což budí obavy o osud právního státu.

Polská opozice vytýká vládě konzervativní a euroskeptické strany Právo a spravedlnost (PiS), že svým počínáním vytlačuje zemi na okraj EU a chystá půdu pro odchod země ze společenství.

„O polexitu nemůže být řeči, jak se pokouší tvrdit některé kruhy,“ řekla Szydlová na poradě s velvyslanci. „Není o tom řeč, není žádný takový nápad a vláda nikdy nepřistoupí na to, aby hovořila a myslela na odchod Polska z EU. Jasně to říkám,“ zdůraznila Szydlová. Vláda na tuto debatu podle premiérky nepřistoupí a ti, kdo se ji pokoušejí vyvolat, postupují proti Polsku.

Polsko nechce tvrdé jádro či dvourychlostní Unii

Polská vláda podle premiérky čeká na přizvání ke konstruktivní debatě o budoucnosti EU, aby předložila své návrhy. Je skeptická ohledně koncepce takzvaného tvrdého jádra či dvourychlostní Unie.

Debata by ani neměla vést k „výběru mezi federalistickou vizí evropského superstátu, anebo euroskeptickými národními egoismy“, uvedla Szydlová s tím, že to by nahrávalo spíše rozpadu EU, než jejímu posílení. Polsko je také rozhodně proti „koncepci inteligentního protekcionalismu, prosazovaného v mnoha státech západní Evropy“, dodala.

„V poslední době jsme na adresu Polska zaznamenali nespravedlivé výpovědi některých unijních politiků. Proto chci jasně zdůraznit: Polsko je právním a demokratickým státem,“ uvedla polská premiérka Szydlová.

Evropská komise si to ale pořád nemyslí. Její předseda Jean Claude Juncker teď oslovil členské země, aby se k dodržování práva v Polsku vyjádřily. Kritika už zazněla z Berlína a Paříže. Nešetří s ní ani domácí opozice.

Jsme pomlouváni za omezování demokracie, což je samozřejmě úplná hloupost.
Andrzej Duda
polský prezident

Szydlová v srpnu označila za arogantní výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že Polsko se v Evropě dostává do izolace, a to kvůli krokům polské vlády, které jsou v rozporu s hodnotami EU. Fakt, že Macron na cestě po střední a jihovýchodní Evropě vynechal Maďarsko a Polsko, vyvolal značnou pozornost.

Szydlová si postěžovala, že „s přinejmenším částí členských států se zachází způsobem, který může narušit základní principy EU“, konkrétně jde o „respektování svrchovanosti ve vnitřních věcech členských států“. Unie by podle ní měla posilovat charakter „reálného společenství svrchovaných států“. Část evropských politiků, zejména v unijních institucích, ale podle ní není ochotna vést seriózní debatu, která zajistí budoucnost EU.