Německo vylučuje jednání s Polskem o odškodnění za druhou světovou válkou, jak požaduje šéf vládnoucí strany Jaroslaw Kaczyński, považovaný i bez jakékoliv ústavní funkce za klíčového hráče na polské politické scéně. O odmítavé reakci Berlína informoval list Rzeczpospolita pod snímkem trosek Varšavy, zničené nacisty během potlačování povstání, jehož vypuknutí před 73 lety si Poláci právě dnes připomínají.
Kaczyński chce od Berlína odškodnění za druhou světovou. Němci nehodlají o věci ani diskutovat
Kaczyński minulý týden v rozhlasovém rozhovoru, odvysílaném katolickou stanicí Radio Maryja, ohlásil, že se „polská vláda připravuje na historický protiútok“. Podle politika jde jak o „obří částky“, tak o to, že se „Německo po mnoho let zbavuje odpovědnosti za druhou světovou válku“. A přislíbil, že na podzim bude parlament projednávat návrh zákona umožňujícího vybudovat „efektivní a vůči státu loajální diplomacii“, která se bude věnovat i odškodnění.
Podle Němců je celá věc uzavřená
Německá vláda se ale do vyjednávání s Poláky pouštět nehodlá. „Z hlediska finančního, morálního i politického je věc uzavřená,“ dozvěděl se polský list od vládních zdrojů v Berlíně.
Podle německého názoru se totiž Polsko již opakovaně nároků na reparace a odškodnění zřeklo: nejprve v roce 1953, pak v roce 1970 při uzavření smlouvy o německém uznání polské západní hranice na Odře a Nise, jakož i při potvrzení polské hranice při sjednocování Německa na přelomu let 1989 a 1990 a nakonec v roce 2004, kdy Sejm, dolní komora polského parlamentu, odpověděl na požadavky vysídlených Němců.
V Německu si podle deníku myslí, že Kaczyński vážně nepočítá s vyplacením odškodnění, ale hlavně se snaží stmelit podporu u svých voličů v okamžiku, kdy spor s prezidentem (Andrzejem Dudou) hrozí rozbitím vládního tábora. Podle Berlína jde o špatnou strategii, která může pokazit dobře se rozvíjející vztahy mezi oběma státy. Znepokojení je o to větší, že Kaczyński při této příležitosti kritizoval gdaňské muzeum druhé světové války, které podle jeho názoru přistoupilo na německou interpretaci dějin a představuje „dárek“ bývalého premiéra Donalda Tuska kancléřce Angele Merkelové.
Rzeczpospolita poznamenala, že spor s Německem začíná v okamžiku, kdy do rozhodující fáze vstupuje procedura, spuštěná Evropskou komisí proti Polsku kvůli porušení zásad právního státu. Až dosud se Německo tento spor mezi Bruselem a Varšavou snažilo zmírňovat.
Nechybí ani další potenciálně výbušná témata: Kaczyński předpověděl také reformu médií, která by mohla postihnout německé investory, anebo výstavba plynovodu Nord Stream 2 vedoucího po dně Baltu z Ruska do Německa.
Polsko by se mohlo odškodnění od Německa domáhat u Mezinárodního soudního dvora v Haagu, připomněla závěrem Rzeczpospolita. Před dvěma lety se přitom řecká vláda dožadovala od Německa obří sumy 279 miliard eur za druhou světovou válkou, ale nezískala nic, ani ústupky Berlína v jednáních o záchraně před bankrotem.