Soud zprostil viny policistu, který střílel na dva černochy

Cleveland - Americký soud zprostil viny policistu, který v roce 2012 po automobilové honičce v ulicích Clevelandu střílel na neozbrojený černošský pár. Verdikt padl v sobotu a vyvolal protesty před soudní budovou, napsal server BBC. Veřejnost v USA je nyní mimořádně citlivá na případy policejního násilí - incidenty, kdy po zásahu bělošských policistů umírali černoši, vyvolaly rozsáhlé demonstrace například ve Fergusonu, Baltimoru či New Yorku.

Clevelandský policista Michael Brelo, běloch a bývalý příslušník námořnictva, čelil obžalobě z úmyslného zabití dvou lidí. Timothy Russell a Malissa Williamsová zemřeli v listopadu 2012 ve svém autě po více jak třicetikilometrové automobilové honičce. Policisté, kteří je pronásledovali, na ně vypálili celkem 137 ran. Stíhán byl ale pouze Brelo, který po zastavení podezřelého vozu vylezl na jeho kapotu a patnáctkrát na ně vystřelil skrze čelní sklo.

„Brelo jednal v podmínkách, které jsou obtížně představitelné i pro zkušeného policistu. Byl v noci na neznámém místě, kolem zaznívala střelba a sirény, oslňovala ho světla. Nevystřelil unáhleně ani nestřílel na evidentně neozbrojenou osobu,“ uvedl v rozsudku soudce John O'Donnell.

Protestující s podobiznami dvou zastřelených Afroameričanů
Zdroj: ČTK/AP, John Minchillo

Verdikt ale rozzlobil demonstranty, kteří čekali na výsledek procesu před soudní budovou. Menší skupina protestujících pak za asistence policejních těžkooděnců vyšla do ulic. Policie zatkla nejméně tři lidi poté, co někdo rozbil výklad jedné z restaurací.
 
Mnoho Afroameričanů i amerických obhájců lidských práv je přesvědčeno, že policisté neoprávněně používají násilí proti etnickým menšinám. Utvrdila je v tom řada případů z nedávné doby. Poslední vlna protestů se rozhořela v Baltimoru, kde po zatýkání zemřel mladík Freddie Gray. Z vraždy byl letos v dubnu obviněn policista v Jižní Karolíně, který střelil do zad muže po běžné dopravní kontrole.

Zřejmě nejznámější je ale případ z Fergusonu, kde loni bělošský policista Darren Wilson zastřelil osmnáctiletého neozbrojeného černocha Michaela Browna. Následné masové nepokoje zesílily poté, co policista nebyl obviněn z žádného trestného činu.

Vydáno pod