Slovensko omezí restaurace, zavírá aquaparky a fitness centra. Pandemie ve světě sílí

Slovensko kvůli šíření koronaviru zakáže hromadné akce i shromažďování více než šesti lidí, uzavře aquaparky, koupaliště i fitness centra. Výrazně omezeny budou i restaurace, které budou moci opět vydávat jídlo jenom zabalené. Ve městech a obcích bude plošně povinné nošení roušek, senioři dostanou vyhrazený čas pro nákupy. Po jednání tamního krizového štábu to uvedl slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Pandemie sílí také v dalších zemích, problémy má řada těch evropských nebo třeba Indie.

  • 22:48

    Ve Francii se za posledních 24 hodin prokázala nákaza koronavirem u 35 641 lidí. Jedná se o pokles oproti dni předtím, kdy se infekce potvrdila u bezmála 48 tisíc osob. Počet zemřelých s covidem-19 tam vzrostl o 224 na celkových 36 788 od začátku pandemie, napsala agentura Reuters.

  • 21:40

    Ve snaze zpomalit šíření koronavirové nákazy vyhlásí Portugalsko uzávěru na většině svého území. Platit začne od středy, uvedl premiér António Costa.

  • 20:14

    Britská vláda zavede kvůli koronaviru v Anglii měsíční plošnou uzávěru. Fungovat budou jen nezbytné služby, omezeny budou i společenské kontakty.

Většina zmíněných opatření začne na Slovensku platit od poloviny října. „Slovensko se, žel, vydalo českou cestou. Naše křivka má podobný průběh jako česká křivka. Mezi námi a Českou republikou je rozdíl asi dva týdny,“ řekl Krajčí. 

Nová opatření se týkají například tamního školství. Slovenský ministr odpovědný za něj Branislav Gröhling v neděli už v průběhu jednání krizového štábu řekl, že od pondělí přejdou všechny střední školy na distanční výuku.

Mateřské a základní školy budou podle ministra fungovat ve stávajícím režimu. Ruší se ale školy v přírodě, plavecké kurzy a podobné aktivity. Na středních školách údajně nejsou velká ohniska nákazy, zavedení on-line výuky ale omezí pohyb žáků a mělo by přispět k pomalejšímu šíření nákazy. Některé vysoké školy už on-line výuku zavedly. 

Slovensko hlásí skokový nárůst nově nakažených, denní přírůstek pozitivních na koronavirus se v pátek přiblížil ke dvěma tisícům.

Ven jedině s rouškou

V Polsku se počty nově potvrzených případů covidu-19 také dostaly na zatím nejvyšší hodnoty. Například v pátek to bylo přes pět tisíc případů, ve čtvrtek to k pěti tisícům mělo blízko. Lidé tak museli nasadit roušky, a to nejen ve vnitřních prostorech, nosit by je měli i venku. 

Premiér Mateusz Morawiecki nevyloučil, že by vláda mohla vyhlásit nouzový stav, jako se to stalo už v Česku a na Slovensku. V sobotu také ohlásil další opatření – senioři budou mít na nákupy v obchodech vyčleněný čas. Přejít by se mělo také na distanční výuku ve školách. Nejvíce nově nakažených je v Malopolském vojvodství u hranic se Slovenskem.

Naopak v Německu se počet nově infikovaných snížil. V zemi se za poslední den prokázala nákaza koronavirem u 3483 lidí. Německo tím přerušilo stoupající trend posledních dní, agentura DPA ale upozorňuje na to, že o víkendech bývají čísla vždy nižší. V pátek se v zemi s osminásobným počtem obyvatel Česka potvridila nákaza u téměř pěti tisíc lidí.

V Rusku je situace nejhorší v Moskvě

Dosud nejvyšší přírůstek hlásí také Rusko. „Je to poprvé, co bylo v Rusku za jediný den zjištěno více než 13 tisíc nakažených,“ upozornil v neděli na svém webu list Kommersant. Předchozí nejvyšší údaj s necelými třinácti tisíci byl ze soboty.

Nejvíce nových případů nákazy z celé země, čtyři a půl tisíce, bylo opět v Moskvě. Právě v ruské metropoli už začala platit přísnější opatření. Například lidé starší 65 let a chronicky nemocní musejí zůstávat doma a zaměstnavatelé museli část pracovníků poslat na takzvaný home office (práci z domova). 

Počet pozitivních testů v Indii se blíží tomu v USA

Situace není dobrá ani v Indii, i když se v této zemi, kde žije 1,35 miliardy lidí, oficiálně zjištěné denní přírůstky snižují. Indie hlásí už více než sedm milionů nakažených a přibližuje se tak k nejpostiženější zemi světa, USA. Spojené státy od začátku pandemie hlasí asi 7,7 milionu nakažených. Míra testování je však v obou zemích různá, skutečné údaje se tak mohou výrazně lišit.

Denní přírůstky se podle oficiálních dat pohybují v řádu desítek tisíc, například za poslední den to bylo téměř 75 tisíc nových případů. Indie zažila prudký vzestup epidemie covidu-19 zejména v létě – v srpnu přibyly dva miliony nakažených, další tři pak během září. Nyní se ale tempo růstu počtu nakažených mírně snižuje poté, co v polovině září byla denní bilance skoro sto tisíc. 

Odborníci: Čísla jsou jedna věc, důležitý je však i počet testů

Někteří odborníci tvrdí, že statistiky nakažených nemusí být v případě Indie příliš vypovídající kvůli rozlehlosti země, nedostatkům při nahlašování a malému množství testů. Indie sice hlásí více než milion testů denně, podle agentury AP ale tamní úřady do celkového množství testů počítají i testy protilátek, které nejsou tak spolehlivé jako PCR testy.

Světová média v poslední době informují o tom, že lidé přestávají dbát na doporučená opatření, jako je například nošení roušek nebo dodržování rozestupů. Úřady to znepokojuje, v Indii například i vzhledem k blížící se sezoně náboženských svátků, kdy se v chrámech, centrech měst i v domácnostech schází velké množství lidí.

Za sobotu se na celém světě potvrdila nákaza koronavirem u více než 383 tisíc lidí, což je nejvíc od začátku pandemie. V Evropě přibylo do soboty více než 123 tisíc infikovaných, což je také dosud nejvíc. Data zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Právě rychlost šíření viru SARS-CoV-2 je podle WHO problém. Po letním útlumu v současné době skokově narůstá počet nově potvrzených případů, a to ve spoustě zemí světa. Nakažených rychle přibývá hlavně v Evropě. 

Globální přírůstky se pomalu blíží ke 400 tisícům denně. Celosvětově se na prudkém růstu v absolutních číslech podílí nejvíce lidnaté státy jako Indie, USA, Mexiko a Brazílie. V Evropě momentálně v absolutních číslech počty nakažených rostou nejvíce ve Francii, Británii, Španělsku a Rusku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 7 mminutami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 3 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 3 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 4 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 7 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 7 hhodinami
Načítání...