Slovenské a chorvatské hory braly životy Čechů

Split/Poprad – Jedenatřicetiletá Češka zemřela při výstupu na horu Hum na chorvatském ostrově Vis ve střední Dalmácii. Podle lékařů bylo příčinou smrti přehřátí a dehydratace. O čtyři roky starší český turista pak zemřel ve Vysokých Tatrách, když se zřítil z 80metrového srázu.

Jedenatřicetiletá česká turistka při pěším výletu na Hum zkolabovala, a než její partner přivolal pomoc, zemřela na přehřátí organismu a dehydrataci. Pár se vydal z obce Komiža na vrcholek vysoký 587 metrů. Když se turisté vraceli, žena omdlela a její partner šel vyhledat pomoc. Záchranáři však už ženě pomoci nemohli. Čeští turisté se podle chorvatských médií vydali na cestu v silném vedru nedostatečně připraveni a bez zásob vody.

Jedná se již o druhou smrt českého turisty na území Chorvatska v jednom týdnu; o víkendu se v chorvatském Zadaru utopil šestiletý český chlapec. Před 14 dny pak došlo k tragické havárii českého autobusu, při níž zahynulo osm cestujících. Chorvatsko představuje u českých turistů jednu z nejnavštěvovanějších prázdninových destinací. Letošní rok ovšem patří s desítkou úmrtí na začátku prázdnin mezi vůbec nejtragičtější.

Tělo mrtvého Čecha našli až polští turisté

První oběť letní sezony evidují i slovenské Vysoké Tatry, kde v sobotu zemřel pětatřicetiletý Čech. Na jeho mrtvé tělo upozornili turisté polskou horskou službu, dnes ho vyprostili slovenští záchranáři v náročném skalnatém terénu pod Rumanovým štítem v hlavním tatranském masivu. Muž se zřítil z výšky 80 metrů a utrpěl zranění neslučitelná se životem. Záchranáři jeho tělo vrtulníkem přepravili na Popradské pleso, odkud bylo převezeno do Starého Smokovce.