Situace v Pásmu Gazy je nesmírně tragická, říká Szántó

28 minut
Interview ČT24: Jakub Szántó
Zdroj: ČT24

„Obě strany konfliktu jsou v pozicích, které k sobě v jednáních nelze přiblížit,“ hodnotí válku mezi teroristickým hnutí Hamás a Izraelem redaktor zahraniční redakce ČT a bývalý zpravodaj na Blízkém východě Jakub Szántó. Situaci civilistů v Pásmu Gazy popisuje jako tragickou, podle jeho zdrojů na jih Gazy již několik dní nedorazila potravinová pomoc. Na válečné operace ve čtvrtek zareagoval Mezinárodní soudní dvůr, který vydal zatykače na představitele Izraele i Hamásu.

Premiér Benjamin Netanjahu a exministr obrany Jo'av Galant čelí obvinění z odpovědnosti za spáchání válečných zločinů – jmenovitě úmyslné útoky na civilní cíle a disproporční použití síly. „Jsou tam ale také závažnější obvinění – nikoliv z válečných zločinů, ale zločinů proti lidskosti, což je nejvyšší kategorie. V tomto případě ve formě úmyslného vyhladovění civilní populace,“ přibližuje Szántó.

Evropská unie nemá k zatykači jednotný postoj. „Evropa nehovoří jedním hlasem, to není nic neobvyklého. Irsko, Španělsko, Portugalsko a další jsou k izraelskému postupu velmi kritičtí. Německo je v reakci velmi chladné a pak je tu další skupina, zejména postkomunistické státy, které jsou Izraeli výrazněji nakloněnější,“ vysvětluje redaktor.

Situace civilistů v Gaze

Situace v Pásmu Gazy je podle něj nesmírně tragická a dramatická. „Stav na severu, ve středu a jihu se liší, nejhorší je pravděpodobně na severu. Nevíme, kolik přesně tam zůstává civilistů, odhady se pohybují mezi 150 až 250 tisíci. Jsou uprostřed rozsáhlé destrukce, v tuto chvíli tam probíhají hlavní operace izraelské armády proti teroristickým hnutím. Pomoc se tam dostává velmi sporadicky, elektřina tam až na pár výjimek nefunguje,“ popisuje Szántó.

Ve středu Gazy se nachází velká část populace, která uprchla ze severu. „Tam je situace napjatá, lidé se soustředí ve městech, jako je Chán Júnis, které se stalo cílem dřívějších operací izraelské armády. V této širší oblasti jsou také uprchlické tábory. Situace na jihu byla v poslední době relativně klidná a k velkým operacím nedocházelo, nicméně v sobotu došlo k útoku na konvoj UNRWA a asi stovka kamionů byla vyrabována,“ informuje redaktor.

UNRWA je hlavní humanitární organizace, která se stará o palestinské uprchlíky. A teď nemá k dispozici v oblasti žádného partnera, s kým by se domluvila na ochraně. „Ze svých zdrojů, známých na jihu Gazy, slyším, že již několik dní nepřichází žádná potravinová pomoc,“ říká Szántó.

K útoku na konvoj došlo zřejmě z důvodu, že chtěl někdo podporu pro sebe. „Mluví se o tom, že to pravděpodobně byl ozbrojený gang jednoho z místních beduínských klanů. Beduínskou populaci v rámci toho komplikovaného mixu v Gaze je poměrně složité charakterizovat, ale jejich klany představují zhruba čtvrtinu místní populace. Jsou to organizované jednotky, které mají přístup ke zbraním. V podobných časech chaosu, války a bídy se objevuje jejich moc a organizační schopnost,“ poznamenal Szántó.

Co pro Izrael znamená zlikvidování Hamásu?

Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy je reakcí na teroristický útok Hamásu z loňského 7. října. „Myšlenku Hamásu samozřejmě zničit nejde, ale je možné se pokusit jej zlikvidovat jako teroristickou armádu,“ vysvětluje cíl Izraele Szántó. Židovskému státu se podařilo dopadnout a zlikvidovat většinu vedení teroristického hnutí, včetně „hlavního architekta“ útoku ze 7. října Jáhji Sinvára. „Stále několik lidí z vrcholného vedení žije, nicméně je jeden bod, na který se při výčtu cílů Izraele často zapomíná – to je 101 jmen na seznamu unesených lidí. Nevíme, jak velké množství z nich je stále naživu,“ upozorňuje redaktor zahraniční redakce.

Obě strany konfliktu jsou nyní v pozicích, které v rámci jednání zdánlivě nelze přiblížit k sobě, říká Szántó. „Hamás hlásí, že se o propuštění rukojmí bude bavit v momentě, kdy (izraelská) armáda z Gazy odejde. Na druhé straně politické vedení Izraele oponuje, že hnutí není v pozici, kdy by mohlo vyjednávat, a říká: Propusťte rukojmí a my odsud odejdeme.“ Redaktor Szántó se obává, že dosažení míru ve smyslu propuštění rukojmí není na pořadu dne.

Premiér Netanjahu před pár dny oznámil, že za jedno rukojmí zaplatí pět milionů dolarů. „Je to určitý výraz zoufalství, že se ty lidi nedaří najít. Myslím si, že je to trochu apel na třetí sílu, která je stranou a stojí například za přepadením zmíněného konvoje – tedy na kriminální struktury Pásma Gazy.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Kyjevě jednají Macron, Starmer, Merz a Tusk. Volali si i s Trumpem

V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Sobotního setkání se osobně účastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy (ODS) mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří. Šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha po poledni oznámil, že účastníci schůzky o mírových snahách hovořili telefonicky se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem.
07:47Aktualizovánopřed 1 mminutou

Pomstíme smrt nevinných lidí, vzkazuje Pákistán Indii

Pákistán pomstí smrt nevinných lidí, kteří zahynuli při nočním indickém ostřelování, uvedl v sobotu podle AFP premiér země Šahbáz Šaríf. Islámábád tvrdí, že při indickém bombardování Pákistánu zahynulo přes deset lidí. Indický web CNN-News18 mezitím uvedl, že si představitelé zemí poprvé od dubnového útoku na turisty v Kašmíru telefonovali. Informaci však zatím nelze ověřit. Ministr zahraničí USA Marco Rubio vyzval k deeskalaci napětí.
06:08Aktualizovánopřed 28 mminutami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 2 hhodinami

U Barcelony vznikl „chlorový oblak“. Nevycházejte, vyzvaly úřady

Kvůli úniku chemických látek doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týká zhruba 160 tisíc lidí. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
před 2 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 7 hhodinami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

Indická armáda v pátek sestřelila stovky bezpilotních letounů, které na několik míst v indické části Kašmíru vyslal sousední Pákistán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP to ale Islámábád popírá. Dillí také dříve oznámilo, že ostřelovalo kašmírskou hranici u pákistánských hranic, kvůli čemuž podle agentury AFP zemřelo pět lidí včetně jednoho dítěte. Reuters během dne také informoval, že v indických městech byly slyšet výbuchy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 16 hhodinami
Načítání...