Situace v Pásmu Gazy je nesmírně tragická, říká Szántó

28 minut
Interview ČT24: Jakub Szántó
Zdroj: ČT24

„Obě strany konfliktu jsou v pozicích, které k sobě v jednáních nelze přiblížit,“ hodnotí válku mezi teroristickým hnutí Hamás a Izraelem redaktor zahraniční redakce ČT a bývalý zpravodaj na Blízkém východě Jakub Szántó. Situaci civilistů v Pásmu Gazy popisuje jako tragickou, podle jeho zdrojů na jih Gazy již několik dní nedorazila potravinová pomoc. Na válečné operace ve čtvrtek zareagoval Mezinárodní soudní dvůr, který vydal zatykače na představitele Izraele i Hamásu.

Premiér Benjamin Netanjahu a exministr obrany Jo'av Galant čelí obvinění z odpovědnosti za spáchání válečných zločinů – jmenovitě úmyslné útoky na civilní cíle a disproporční použití síly. „Jsou tam ale také závažnější obvinění – nikoliv z válečných zločinů, ale zločinů proti lidskosti, což je nejvyšší kategorie. V tomto případě ve formě úmyslného vyhladovění civilní populace,“ přibližuje Szántó.

Evropská unie nemá k zatykači jednotný postoj. „Evropa nehovoří jedním hlasem, to není nic neobvyklého. Irsko, Španělsko, Portugalsko a další jsou k izraelskému postupu velmi kritičtí. Německo je v reakci velmi chladné a pak je tu další skupina, zejména postkomunistické státy, které jsou Izraeli výrazněji nakloněnější,“ vysvětluje redaktor.

Situace civilistů v Gaze

Situace v Pásmu Gazy je podle něj nesmírně tragická a dramatická. „Stav na severu, ve středu a jihu se liší, nejhorší je pravděpodobně na severu. Nevíme, kolik přesně tam zůstává civilistů, odhady se pohybují mezi 150 až 250 tisíci. Jsou uprostřed rozsáhlé destrukce, v tuto chvíli tam probíhají hlavní operace izraelské armády proti teroristickým hnutím. Pomoc se tam dostává velmi sporadicky, elektřina tam až na pár výjimek nefunguje,“ popisuje Szántó.

Ve středu Gazy se nachází velká část populace, která uprchla ze severu. „Tam je situace napjatá, lidé se soustředí ve městech, jako je Chán Júnis, které se stalo cílem dřívějších operací izraelské armády. V této širší oblasti jsou také uprchlické tábory. Situace na jihu byla v poslední době relativně klidná a k velkým operacím nedocházelo, nicméně v sobotu došlo k útoku na konvoj UNRWA a asi stovka kamionů byla vyrabována,“ informuje redaktor.

UNRWA je hlavní humanitární organizace, která se stará o palestinské uprchlíky. A teď nemá k dispozici v oblasti žádného partnera, s kým by se domluvila na ochraně. „Ze svých zdrojů, známých na jihu Gazy, slyším, že již několik dní nepřichází žádná potravinová pomoc,“ říká Szántó.

K útoku na konvoj došlo zřejmě z důvodu, že chtěl někdo podporu pro sebe. „Mluví se o tom, že to pravděpodobně byl ozbrojený gang jednoho z místních beduínských klanů. Beduínskou populaci v rámci toho komplikovaného mixu v Gaze je poměrně složité charakterizovat, ale jejich klany představují zhruba čtvrtinu místní populace. Jsou to organizované jednotky, které mají přístup ke zbraním. V podobných časech chaosu, války a bídy se objevuje jejich moc a organizační schopnost,“ poznamenal Szántó.

Co pro Izrael znamená zlikvidování Hamásu?

Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy je reakcí na teroristický útok Hamásu z loňského 7. října. „Myšlenku Hamásu samozřejmě zničit nejde, ale je možné se pokusit jej zlikvidovat jako teroristickou armádu,“ vysvětluje cíl Izraele Szántó. Židovskému státu se podařilo dopadnout a zlikvidovat většinu vedení teroristického hnutí, včetně „hlavního architekta“ útoku ze 7. října Jáhji Sinvára. „Stále několik lidí z vrcholného vedení žije, nicméně je jeden bod, na který se při výčtu cílů Izraele často zapomíná – to je 101 jmen na seznamu unesených lidí. Nevíme, jak velké množství z nich je stále naživu,“ upozorňuje redaktor zahraniční redakce.

Obě strany konfliktu jsou nyní v pozicích, které v rámci jednání zdánlivě nelze přiblížit k sobě, říká Szántó. „Hamás hlásí, že se o propuštění rukojmí bude bavit v momentě, kdy (izraelská) armáda z Gazy odejde. Na druhé straně politické vedení Izraele oponuje, že hnutí není v pozici, kdy by mohlo vyjednávat, a říká: Propusťte rukojmí a my odsud odejdeme.“ Redaktor Szántó se obává, že dosažení míru ve smyslu propuštění rukojmí není na pořadu dne.

Premiér Netanjahu před pár dny oznámil, že za jedno rukojmí zaplatí pět milionů dolarů. „Je to určitý výraz zoufalství, že se ty lidi nedaří najít. Myslím si, že je to trochu apel na třetí sílu, která je stranou a stojí například za přepadením zmíněného konvoje – tedy na kriminální struktury Pásma Gazy.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Portugalská krajní pravice je po úplném sečtení voleb druhou nejsilnější stranou

Portugalská krajně pravicová strana Chega (Dost) se stala druhou nejsilnější parlamentní formací v zemi. Vyplývá to z konečných výsledků voleb, o nichž ve středu večer informovaly tiskové agentury. Vítězství patří středopravé koalici Demokratická aliance (AD) premiéra Luíse Montenegra, která má však k jednobarevné většině hlasů daleko.
před 9 mminutami

Americký soud pozastavil platnost Trumpových takzvaných recipročních cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost takzvaných recipročních cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie, informují tiskové agentury. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Dolar na zprávu o pozastavení cel reagoval posílením.
02:26Aktualizovánopřed 29 mminutami

Moskevské metro „darovalo“ cestujícím repliku reliéfu se Stalinem

Do moskevského metra se vrátila plastika s vyobrazením sovětského diktátora Josifa Stalina. Ve stanici Taganskaja odhalili repliku reliéfu, který tam stál na počátku 50. let. Moskevský dopravní podnik to označil za „dárek“ cestujícím. Návrat díla dále rozdmýchává debatu o postupné rehabilitaci Stalinova obrazu v současném Rusku.
před 29 mminutami

„Kopanec do zadku pro Harvard,“ shrnul Trump své tažení proti známé univerzitě

„Harvard se musí chovat slušně,“ prohlásil americký prezident Donald Trump. „Chtějí ukázat, jak jsou chytří, a dostávají kopance do zadku,“ dodal. Šéf Bílého domu chce aktuálně škole zrušit vládní zakázky v hodnotě víc než dvou miliard korun a požaduje, aby Harvard omezil podíl zahraničních studentů na patnáct procent. Jeho kroky ovšem prý ohrožují kvalitu amerického vědeckého výzkumu, které byl dlouhodobě na světové špičce.
před 59 mminutami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Proces s lékaři Maradony stojí, soudkyně účinkovala v minisérii o případu

Argentinskou fotbalovou hvězdu Diega Maradonu znají nejen fanoušci tohoto sportu. Sportovcův život provázely velké úspěchy i skandály. Další drama se teď odehrává i u soudu, který řeší míru odpovědnosti lékařů za jeho smrt. Úřady proces pozastavily, kvůli porušení etických pravidel totiž odstoupila jedna soudkyně. Vyšlo najevo, že účinkuje v pikantní minisérii o celém případu nazvané Božská spravedlnost. Z dostupných záběrů vyplývá, že žena ještě v průběhu procesu sdělovala podrobnosti o skonu fotbalového hráče.
před 8 hhodinami

Izrael dle OSN pálil do Palestinců v humanitárním centru. Armáda mluví o varovných výstřelech

Nejméně jeden Palestinec v úterý zemřel a 48 dalších bylo zraněno, když izraelská armáda začala střílet na dav v Pásmu Gazy, který vtrhl do střediska rozdělujícího humanitární pomoc. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) pro Pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu uvedl, že většina Palestinců utrpěla zranění při izraelské palbě. Izraelská armáda tento výrok OSN, že pálila do Palestinců, odmítla. Tvrdí, že šlo o varovné výstřely.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 10 hhodinami
Načítání...