Zajišťuje zdravotní péči či jídlo. UNRWA ale z Gazy i Západního břehu odejde

9 minut
Horizont ČT24: Osud UNRWA
Zdroj: ČT24

Izraelské úřady za necelé tři měsíce přestanou oficiálně spolupracovat s Úřadem OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě, známým pod zkratkou UNRWA. Organizace funguje už pětasedmdesát let a za tu dobu se stala významnou oporou pro bezmála šest milionů lidí v několika zemích. Poskytuje základní životní potřeby, vzdělání i zdravotní péči. Současně je ale terčem kritiky kvůli propojení s teroristy.

Izrael na začátku listopadu schválil zákon zakazující jakoukoli spolupráci s UNRWA na územích, která má pod svou kontrolou. Legislativa se tedy bude vztahovat také na Západní břeh Jordánu a především Gazu, kde aktuálně žije velká část v důsledku války vysídlených a často hladovějících Palestinců, kteří pomoc agentury nejvíce potřebují.

Perspektiva stažení UNRWA tak vyvolává oprávněné obavy. Generální ředitel agentury Philippe Lazzarini poukazuje na to, že působení organizace na místě je v současné situaci klíčové. „Pokud se zbavíte agentury, jako je ta naše, co se stane, až budeme mít příměří? Co přivede zpět statisíce dívek a chlapců, kteří v současnosti žijí v troskách, do vzdělávacího systému?“ ptá se.

Obvinění z infiltrace Hamásem

Pro židovský stát ale není UNRWA přijatelná. Upozorňuje na to, že dvanáct zaměstnanců humanitární organizace se přímo podílelo na teroristickém útoku ze 7. října 2023. A tvrdí také, že část pracovníků jsou ve skutečnosti infiltrovaní členové teroristických organizací Hamás a Islámský džihád. Tak tomu bylo například v případě lídra Hamásu Fataha Šarífa, který byl zabitý v září v Libanonu. UNRWA ho letos v březnu kvůli podezření z napojení na teroristy suspendovala, předtím byl ale u agentury zaměstnaný jako učitel.

„I když bylo OSN doručeno nespočet důkazů naznačujících, že se pracovníci UNRWA účastnili masakru ze 7. října a mnozí z nich jsou teroristé Hamásu, OSN to ignorovala a neudělala nic. Náhrady za UNRWA už dnes existují,“ tvrdí šéf izraelské diplomacie Jisrael Kac. Představitelé židovského státu organizaci kritizují dlouhodobě.

Náhrada za UNRWA

Nad tím, zda je možné UNRWA nahradit, ale visí velký otazník. Začala pracovat už v roce 1949, aby zajistila pomoc pro tři čtvrtě milionu Palestinců, které vyhnala první arabsko-izraelská válka. Dál slouží bezmála šesti milionům lidí nejen v Gaze a na Západním břehu Jordánu, ale i v okolních arabských zemích regionu. Za pětasedmdesát let organizace vybudovala síť nemocnic, škol a humanitárních zařízení a má nezpochybnitelné výsledky.

OSN ale UNRWA nahradit nemůže. „Připomněli jsme jim (Izraelcům) závazky podle mezinárodního práva a také jsme jim dali jasně najevo, že není naší odpovědností nahradit UNRWA. Ani na to nemáme kapacitu,“ upozornil mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.

Co do počtu zaměstnanců je UNRWA dvakrát větší než samotný Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který má kromě palestinských území na starosti celý zbytek světa. Podle mezinárodních expertů na humanitární pomoc není možné zavedenou agenturu s unikátním zázemím na Blízkém východě plně nahradit i přesto, že v regionu působí řada dalších velkých mezinárodních organizací.

Zákaz spolupráce s UNRWA má však v Izraeli širokou podporu a rozhodnutí kritizuje jen umírněná levice a politická reprezentace arabské menšiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Firma Amazon vypustila na oběžnou dráhu první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
před 25 mminutami

Řidič projel budovou školní družiny v americkém Chathamu. Zabil čtyři děti

Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí odpoledne místního času zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič projel svým automobilem budovou školní družiny v Chathamu, na předměstí Springfieldu v americkém státě Illinois. Informovaly o tom v noci na úterý agentury AP a AFP s odvoláním na policii. Řidič, který jel v autě sám, byl převezen do nemocnice na pozorování. Nebylo bezprostředně jasné, zda byl též zatčen ani zda jednal úmyslně.
před 41 mminutami

Sto dní s Trumpem přineslo cla, příkazy, nátlak, škrty či žaloby

Podpora veřejnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa je po sto dnech jeho druhého funkčního období druhá nejnižší ze všech prezidentů od konce druhé světové války, vyplývá z dat agentury Gallup. Uplynulé týdny poznamenalo vyhlášení a následné částečné pozastavení cel na americké obchodní partnery, snaha o uzavření příměří v rusko-ukrajinské válce, tvrdý postup proti migraci nebo snahy o masivní redukci federálních výdajů.
před 57 mminutami

V kanadských volbách zvítězili vládnoucí liberálové premiéra Carneyho, tvrdí média

Tiskové agentury s odkazem na projekce kanadských médií informují, že v předčasných volbách v Kanadě zvítězila vládnoucí Liberální strana premiéra Marka Carneyho. Zatím podle nich ale není zcela jasné, zda liberálové získají také většinu v parlamentu, a budou tak moci sestavit jednobarevnou vládu. Stanice CTV News uvedla, že liberálové na parlamentní většinu podle jejího odhadu nedosáhnou. Poslední volební místnosti se mají na pacifickém pobřeží uzavřít v úterý 7:30 SELČ.
před 1 hhodinou

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 8 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 8 hhodinami
Načítání...