Zajišťuje zdravotní péči či jídlo. UNRWA ale z Gazy i Západního břehu odejde

Horizont ČT24: Osud UNRWA (zdroj: ČT24)

Izraelské úřady za necelé tři měsíce přestanou oficiálně spolupracovat s Úřadem OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě, známým pod zkratkou UNRWA. Organizace funguje už pětasedmdesát let a za tu dobu se stala významnou oporou pro bezmála šest milionů lidí v několika zemích. Poskytuje základní životní potřeby, vzdělání i zdravotní péči. Současně je ale terčem kritiky kvůli propojení s teroristy.

Izrael na začátku listopadu schválil zákon zakazující jakoukoli spolupráci s UNRWA na územích, která má pod svou kontrolou. Legislativa se tedy bude vztahovat také na Západní břeh Jordánu a především Gazu, kde aktuálně žije velká část v důsledku války vysídlených a často hladovějících Palestinců, kteří pomoc agentury nejvíce potřebují.

Perspektiva stažení UNRWA tak vyvolává oprávněné obavy. Generální ředitel agentury Philippe Lazzarini poukazuje na to, že působení organizace na místě je v současné situaci klíčové. „Pokud se zbavíte agentury, jako je ta naše, co se stane, až budeme mít příměří? Co přivede zpět statisíce dívek a chlapců, kteří v současnosti žijí v troskách, do vzdělávacího systému?“ ptá se.

Obvinění z infiltrace Hamásem

Pro židovský stát ale není UNRWA přijatelná. Upozorňuje na to, že dvanáct zaměstnanců humanitární organizace se přímo podílelo na teroristickém útoku ze 7. října 2023. A tvrdí také, že část pracovníků jsou ve skutečnosti infiltrovaní členové teroristických organizací Hamás a Islámský džihád. Tak tomu bylo například v případě lídra Hamásu Fataha Šarífa, který byl zabitý v září v Libanonu. UNRWA ho letos v březnu kvůli podezření z napojení na teroristy suspendovala, předtím byl ale u agentury zaměstnaný jako učitel.

„I když bylo OSN doručeno nespočet důkazů naznačujících, že se pracovníci UNRWA účastnili masakru ze 7. října a mnozí z nich jsou teroristé Hamásu, OSN to ignorovala a neudělala nic. Náhrady za UNRWA už dnes existují,“ tvrdí šéf izraelské diplomacie Jisrael Kac. Představitelé židovského státu organizaci kritizují dlouhodobě.

Náhrada za UNRWA

Nad tím, zda je možné UNRWA nahradit, ale visí velký otazník. Začala pracovat už v roce 1949, aby zajistila pomoc pro tři čtvrtě milionu Palestinců, které vyhnala první arabsko-izraelská válka. Dál slouží bezmála šesti milionům lidí nejen v Gaze a na Západním břehu Jordánu, ale i v okolních arabských zemích regionu. Za pětasedmdesát let organizace vybudovala síť nemocnic, škol a humanitárních zařízení a má nezpochybnitelné výsledky.

OSN ale UNRWA nahradit nemůže. „Připomněli jsme jim (Izraelcům) závazky podle mezinárodního práva a také jsme jim dali jasně najevo, že není naší odpovědností nahradit UNRWA. Ani na to nemáme kapacitu,“ upozornil mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.

Co do počtu zaměstnanců je UNRWA dvakrát větší než samotný Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který má kromě palestinských území na starosti celý zbytek světa. Podle mezinárodních expertů na humanitární pomoc není možné zavedenou agenturu s unikátním zázemím na Blízkém východě plně nahradit i přesto, že v regionu působí řada dalších velkých mezinárodních organizací.

Zákaz spolupráce s UNRWA má však v Izraeli širokou podporu a rozhodnutí kritizuje jen umírněná levice a politická reprezentace arabské menšiny.

Načítání...