Se severoafrickými zloději máme problémy už roky, přiznala kolínská policie

Silvestrovské události v Kolíně nad Rýnem, kdy početné skupiny mužů arabského a severoafrického vzhledu okrádaly a sexuálně obtěžovaly ženy, nejsou v tomto západoněmeckém městě výjimečné. Kolínská policie na tiskové konferenci prohlásila, že s kriminalitou Severoafričanů se potýká již několik let, napsal server magazínu Focus.

Případy z novoročních oslav, kdy jen z Kolína přijala policie přes 600 hlášení, dalších 200 z Hamburku a několik desítek i z dalších velkých měst, vyvolaly v zemi diskuzi o tom, do jaké míry se na obtěžování a krádežích podíleli nově příchozí běženci.

Na tiskové konferenci, která se silvestrovským událostem věnovala pouze okrajově, policie uvedla, že ve městě již tři roky pracuje zvláštní analytická skupina, která se věnuje výhradně kriminální činnosti páchané lidmi ze severní Afriky. Ti se nejčastěji věnují krádežím v obchodech a kapesním krádežím, uvedl Norbert Wagner z vedení kolínské policie.

Za 40 procenty všech kapesních krádeží ve městě stojí podle Wagnera Severoafričané. Devadesát procent těchto imigrantů jsou dospívající či mladí muži bez jakýchkoli sociálních vazeb. Dodal, že v terénu působí pět sociálních pracovníků, kteří se snaží s těmito mladíky navázat kontakt. Pokud jde o Syřany, kteří kradou opakovaně, je jejich podíl podle policejních statistik 0,58 procenta.

Kolín nad Rýnem
Zdroj: ČTK/imago stock&people

„Od té doby, co se otevřely některé hranice, počet kapesních krádeží prudce vzrostl,“ uvedl Günther Korn z kriminální policie. V roce 2010 znala kolínská policie 15 recidivistů ze severní Afriky. Počet krádeží ale narůstá, ačkoli se zvyšuje i počet zadržených.

Policie mluvila rovněž o agresivitě zlodějů a také těch, kteří o silvestrovské noci obtěžovali ženy. Svou roli prý očividně sehrávají také alkohol a lehké drogy, jako je například marihuana. Problémem je i nebezpečnost takových zlodějů, často u sebe totiž mají nůž či teleskopický obušek. „Často míváme vážně zraněné kolegy,“ dodal Korn.