Spojené státy navázaly přímý kontakt s islamistickým uskupením Haját Tahrír aš-Šám (HTS), které před týdnem svrhlo v Sýrii režim prezidenta Bašára Asada a které je také na americkém seznamu teroristických organizací. Po jednání o situaci v Sýrii, kterého se účastnily USA, arabské země a Turecko, to řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken. Pád syrského režimu vedl také k přerušení zásobovacích tras libanonského teroristického hnutí Hizballáh v zemi, uvedl jeho lídr Naím Kásim.
Spojené státy jsou v kontaktu se syrskými povstalci, řekl Blinken
Blinken jako první americký činitel potvrdil přímá jednání s HTS, jejíž lídr Ahmad Šará měl v minulosti vazby i na teroristickou síť al-Káida, od níž se ale později distancoval. HTS vedla koncem listopadu ofenzivu několika povstaleckých uskupení, která svrhla Asadův režim. Během necelých dvou týdnů se jí tak 8. prosince podařilo to, o co se syrská opozice snažila od roku 2011 v občanské válce.
„Ano, jsme v kontaktu s HTS a s dalšími skupinami,“ řekl Blinken po jednání v jordánské Akabě bez bližších podrobností. Zdůraznil, že tento kontakt je důležitý, aby USA měly informace o chování HTS a o tom, jak zamýšlí v Sýrii vládnout během následujícího přechodného období.
Lídr libanonského teroristického Hizballáhu Naím Kásim zároveň informoval, že po svržení prezidenta Bašára Asada hnutí ztratilo zásobovací trasy přes Sýrii. Podle agentury Reuters také uvedl, že doufá, že nová syrská vláda bude považovat Izrael za nepřítele. Přes Sýrii vozil Hizballáh mimo jiné zbraně do Libanonu, odkud vedl boj proti Izraeli.
Šíitský Hizballáh stál v občanské válce v Sýrii na straně prezidenta Asada, který je příslušníkem menšinové sekty alávitů s kořeny v šíitském islámu. Asadovi pomáhaly také íránské šíitské milice, které podporují Hizballáh i v boji proti Izraeli. Kásim také řekl, že zatím nemůže hodnotit novou syrskou vládu pod vedením sunnitských islamistů.
Reuters: Z ruské základny v Sýrii odletěl nákladní letoun do Libye
Moskva mezitím podle všeho stahuje ke dvěma klíčovým základnám na pobřeží Středozemního moře své jednotky, které působily v jiných částech země. „Ruské jednotky v Sýrii se přesouvají, ale zemi zatím úplně neopouštějí,“ řekl zpravodaj ČT Václav Černohorský.
V sobotu také z ruské letecké základny Hmímím v provincii Latákíja v Sýrii odletěl do Libye ruský nákladní letoun, napsala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného syrského bezpečnostního činitele působícího u vstupu do základny. Další odlety se podle zdroje očekávají v následujících dnech.
Kromě odletu nákladního letounu na základně podle zdroje Reuters přistál transportní letoun Iljušin Il-76 a bitevní vrtulník Kamov Ka-52. Prolétlo nad ní také několik dalších vrtulníků a bombardér Su-34 tam přistál, aby doplnil palivo. Zároveň bylo na základně vidět několik vojenských vozidel s ruskými vlajkami, napsala agentura.
Moskva podle pátečních satelitních snímků na základně Hmímím přesouvá vojenskou techniku a má na místě dvě nákladní letadla Antonov AN-124, které nakládá stroji a dalším vybavením. „Obě letadla mají odklopený předek a jsou připravena naložit náklad,“ uvedla v pátek společnost Maxar, která poskytla satelitní snímky. „Nedaleko je rozebrán a pravděpodobně připraven k přepravě také útočný vrtulník Ka-52 a prvky protivzdušné obrany S-400 byly přesunuty z místa svého předchozího rozmístění na letecké základně,“ doplnil Maxar.
Podle Reuters má část ruských jednotek zamířit zpět do Ruska a spolu s nimi tam má odletět i blíže nespecifikovaný počet vojenských velitelů armády svrženého Bašára Asada, který se sám uchýlil do Moskvy a kterého Rusko v občanské válce dlouhodobě podporovalo, doplnil Černohorský.
Rusko o ponechání základen vyjednávalo
Rusko mezitím uvedlo, že by si v Sýrii chtělo ponechat dvě základny – leteckou Hmímím a námořní Tartús, která je jedinou základnou ruské námořní floty ve Středozemním moři. Moskva tvrdí, že tyto základny jsou klíčové pro boj s mezinárodním terorismem.
Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov ve čtvrtek uvedl, že komunikace s politickým výborem HTS se vyvíjí konstruktivně. Rusko je v tomto ohledu v komplikované pozici, jelikož povstalce, kteří se nyní dostali k moci, soustavně bombardovalo skoro deset let v rámci své vojenské podpory Asadových vojsk.