Štáb ČT pozoroval ruskou techniku v syrském Kámišlí. Po hodině zmizela

Na letišti u Kámišlí v syrském Kurdistánu na severovýchodě země se pohybovali ruští vojáci a technika, včetně vrtulníků či systému protivzdušné obrany. Informovala o tom po osmé hodině ráno zpravodajka ČT Darja Stomatová. O hodinu později sdělila, že ruská technika už z ranveje zmizela. Syrští Kurdové podle novinářky slaví pád režimu Bašára Asada, boje s rebely však místy pokračují.

Štáb ČT se nachází v oblasti Kámišlí, kde byla v noci na úterý zničena kolona s municí, jež měla opouštět místní ruskou vojenskou základnu. Tu mají po pádu Asadova režimu pod kontrolou syrští Kurdové. Stomatová se svým týmem se na letiště nedostala, ale pohybovala se autem poblíž.

„Na letišti v Kámišlí jsou ruští vojáci, je tam ruská vojenská technika. Když jsme projížděli kolem, tak jsme za plotem viděli ruskou vlajkou označené systémy protivzdušné obrany, vrtulníky a další ruskou techniku,“ informovala ve středu ráno zpravodajka.

Rusové a technika byli podle ní nejspíš kvůli postupu povstalců evakuováni z ruské základny v Tadmuru. Dopoledne ale Stomatová doplnila, že ruská technika už na ranveji u Kámišlí není vidět.

Zpravodajka ČT Stomatová k Sýrii po pádu režimu Bašára Asada (zdroj: ČT24)

Upadající vliv Moskvy

Moskva patřila k nejbližším spojencům Asadova režimu v bojích proti rebelům. Rusko má v zemi i nadále tisíce vojáků a hned dvě důležité vojenské základny, kterými si zajišťovalo přítomnost v regionu Blízkého východu a Středozemního moře.

V přístavním Tartúsu na severozápadě země má námořní základnu, která byla vybudována už za doby Sovětského svazu, po jeho rozpadu byla dlouho opuštěná. Strategický přístav na břehu Středozemního moře Rusko znovu zprovoznilo až v roce 2012.

Leteckou základnu Hmímím u města Latákie na západě země pak ruské letectvo využívalo k bombardování nepřátel Asadova režimu od jejího dokončení v roce 2015. Smlouvu na pronájem obou základen mělo Rusko s Asadovým režimem uzavřenou až do roku 2066.

Jejich budoucnost zatím zůstává nejasná. Podle řady expertů je však nastalá situace pro Moskvu strategickou porážkou a její působení v zemi je neudržitelné. Podle dostupných informací už Rusko vyklidilo značnou část vojenské techniky.

Boje povstalců s Kurdy

V Sýrii nyní vzniká nový režim pod vedením islamistů v čele se skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Lidé v syrském Kurdistánu jsou podle Stomatové z konce Asadova režimu nadšení, obávají se ale rebelů, protože situace zůstává nestabilní.

K bojům dochází na západě i jihu oblasti, přičemž rebelové se snaží Kurdy posunout za přirozené hranice, kterou tvoří například místní řeky, uvedla zpravodajka.

„Největší nebezpečí pro ně představují jednotky SNA, které byly vycvičeny a spolupracují s Turky. Kurdové si přejí sjednocení všech frakcí na území syrského Kurdistánu, aby získali nezávislost, která by byla třeba po vzoru iráckého Kurdistánu mezinárodně uznána,“ podotkla Stomatová.

„Tato země nám patří a přes dvě stě let tu máme nějaký úděl. Jako kurdský národ jsme byli rozděleni mezi čtyři země, takže chceme, aby nás konečně začali uznávat,“ řekl ČT jeden z místních obyvatel Navid. „Doufám, že nebudeme mít problémy, všichni jsme ostatně Syřané,“ poznamenal další Syřan Mahaba.

Asadova armáda v rozkladu

Do situace v Sýrii zasahuje také Izrael. Agentura Reuters poznamenala, že ze syrské armády po náletech de facto nic nezbylo. „S armádou Bašára Asada je to velmi špatné. Viděli jsme na sociálních sítích, jak skupina vojáků byla před několika dny v civilu, šla směrem k irácké hranici, takže zřejmě tam požádali o azyl. Podobná situace byla i u města Rakká, které se nachází v syrském Kurdistánu, kde se též vzdali,“ sdělila Stomatová.

Asadova armáda ale měla potíže už před koncem režimu, kdy čelila finančním problémům. „Upadala i morálka vojáků. Neměli důvod, proč chránit Asada a bojovat za něj,“ poznamenala zpravodajka.

Očekávání voleb

Novým dočasným premiérem se stal Mohamed Bašír, který působí v HTS. „Měl být jedním z úředníků správy města Idlib, kde se HTS formovalo. Byl vůdcem HTS dosazen dočasně, než se budou konat volby. Když jsme se ptali syrských Kurdů, tak říkali, že HTS nejspíš vytvoří i vlastní stranu a bude bojovat ve volbách, aby získali vládu nad celou Sýrií,“ informovala Stomatová.

Noví lídři slibují stíhat vysoké úředníky odpovědné za mučení lidí během Asadovy éry, zachovat sekulární charakter Sýrie, práva menšin i žen na svobodu v oblékání. Podle expertů je ale třeba brát jejich slova s rezervou, protože realitu ukáží až jejich činy.

Načítání...
Načítání...