Syrští Kurdové čelí několika hrozbám i po Asadově pádu

Horizont ČT24: Reportáž ČT ze syrského Kurdistánu (zdroj: ČT24)

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada neulehčil pozici syrským Kurdům. Menšina, která ovládá území převážně na severu země, se obává aktivit jak povstalců ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám, tak i Syrské národní armády podporované Tureckem. Konflikt se komplikuje i kvůli nejasným vztahům s Irákem. Na severovýchodě Sýrie natáčela reportérka ČT Darja Stomatová.

Štáb ČT zachytil jedno z míst, kam mířily údery židovského státu. Nákladní vozy plně naložené municí vyjížděly z vojenské letecké základny v Kámišlí, která po pádu Asadova režimu přešla pod kontrolu armády syrských Kurdů. Samotný útok je zastihl v době, kdy tuto munici přesouvaly do jiných skladů. Na místě byla patrná přesnost útoků – údery například zlikvidovaly několik nákladních vozů.

„Pohybovat se po této silnici je v tuto chvíli jako chodit po minovém poli,“ přiblížila zpravodajka Stomatová. V místě úderu se podle ní vyskytovala jak vybuchlá, tak nevybuchlá munice. Jedna z min by podle Stomatové mohla v případě detonace způsobit kráter o průměru zhruba čtyř metrů.

Syrští Kurdové Asadův pád na jednu stranu vítají a označují převrat za „konec starého režimu“, mnohdy mezi nimi probíhaly oslavy či likvidace monumentů starého režimu. Na druhé straně se však obávají postupu rebelů a toho, co to pro ně bude znamenat. Nadále totiž dochází k bojům jak na západě, tak na jihu oblasti, kterou syrští Kurdové ovládají.

Rebelové se tam však snaží posunout Kurdy za přirozené hranice, které například tvoří tamní říční toky.

Hrozby z několika směrů

Syrští Kurdové se vedle povstalců z Haját Tahrír aš-Šám (HTS) obávají také Syrské národní armády podporované Tureckem. „Mají s nimi velmi negativní zkušenost, kdy v minulosti podnikli ofenzivu přes hranici, pokusili se vytvořit nárazníkové pásmo a doteď v syrském Kurdistánu vytváří problémy,“ vysvětlila Stomatová.

Největší nadějí syrských Kurdů je podle ní zisk nezávislosti, která by byla podporovaná mezinárodním společenstvím.

Jejich další obavou je postup povstalců z HTS směrem k oblasti, kde se nachází věznice s bojovníky teroristické organizace Islámský stát, a že by vlivem ztráty kontroly mohli být teroristé vypuštěni z vězení.

Syrští Kurdové navíc mají podle Stomatové komplikovaný vztah s Kurdy ze sousedního Iráku – a to proto, že Turecko podporuje právě irácký Kurdistán. Po pádu Asada tak není jasné, jak se bude tato spolupráce dále vyvíjet.