Syrským premiérem byl jmenován Muhammad Bašír

Novým syrským premiérem byl jmenován Muhammed Bašír, podle agentury Reuters to v úterý oznámil v televizním projevu. Vedením přechodné vlády byl pověřen až do 1. března 2025. Bašír od ledna zastával pozici premiéra takzvané Syrské vlády spásy (SSG) v Idlibu, tedy na území kontrolovaném islamistickým uskupením Haját Tahrír aš-Šám (HTS), které na konci listopadu zahájilo úspěšnou ofenzivu proti režimu prezidenta Bašára Asada. Lídr hnutí Abú Muhammad al-Džulání večer deklaroval, že se Západ nemá čeho obávat a Sýrii čeká obnova.

V pondělí se k debatě o předání moci sešli vůdce HTS Abú Muhammad al-Džulání (občanským jménem Ahmad Šara), Muhammed Bašír a dosavadní premiér Muhammed Ghazí Džalálí, kterého do funkce jmenoval v září Asad.

Přechodná vláda bude podle Bašíra, který je sunnitským muslimem, pracovat „až do chvíle, kdy bude zahájen ústavní proces“ a vytvořena nová vláda, uvedla agentura AFP.

Server The Jerusalem Post s odkazem na životopis zveřejněný SSG píše, že Bašír se narodil v roce 1983 v oblasti Džabal Závíja, kde Asadovy jednotky v roce 2011 zmasakrovaly nejméně sto lidí. V roce 2007 podle serveru absolvoval bakalářské studium elektrotechniky na univerzitě v Aleppu. V roce 2021 ukončil studium na Idlibské univerzitě v oboru šaría a právo. Získal několik dalších certifikátů z angličtiny a poradenství.

„Revoluční charakter“

Bašír podle Jerusalem Postu v rámci SSG působil v různých funkcích – v letech 2022 až 2023 byl ministrem pro rozvoj a humanitární záležitosti, poté se stal členem Rady šúry – tamní obdoby parlamentu, kde byl v lednu 2024 zvolen předsedou tamní vlády.

Jerusalem Post s odkazem na arabský server al-Araby al-Jadeed informuje, že jeho kampaň se zaměřila na digitalizaci a automatizaci vládních služeb. Za jeho působení ve vládě došlo podle zdrojů například ke zmírnění poplatků za nemovitosti.

Členové Rady šúry podle Jerusalem Postu vysvětlili syrskému opozičnímu listu Enab Baladi proces, kterým se premiér volí. Rada se skládala ze sedmasedmdesáti členů, kteří byli vybráni „ze všech segmentů syrské společnosti – obyvatelé severu, vysídlenci, odbory, kmeny, aktivisté a pracovníci médií“, uvedl člen Rady.

Více než deset členů rady muselo navrhnout kandidáta, a pokud bylo kandidátů více, musel kandidát získat důvěru dvou třetin členů Rady, přičemž poté měl třicet dní na sestavení vlády schválené Radou. Jedinými podmínkami pro nominaci a obsazení ministerské funkce bylo být Syřanem, být ženatý se Syřankou, nemít jinou státní příslušnost a mít „revoluční charakter“ s revoluční historií před 1. lednem 2015. Dále musel mít alespoň vysokoškolské vzdělání a žít na syrském území.

Načítání...

USA jsou ochotny vládu uznat

Uznání a podporu nové syrské vládě v úterý avizovala administrativa amerického prezidenta Joea Bidena, a to v případě, že tento kabinet odmítne terorismus, zničí zásoby chemických zbraní a bude chránit práva menšin a žen.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v prohlášení uvedl, že Spojené státy budou spolupracovat se syrskými skupinami a partnery v blízkovýchodním regionu, aby se zajistilo co nejhladší předání moci po pádu Asadovy vlády. Blinken přitom neupřesnil, se kterými skupinami budou USA spolupracovat.

Události: Souhrn dění v Sýrii (zdroj: ČT24)

Americké ministerstvo zahraničí podle agentury AP nevyloučilo jednání s hlavní povstaleckou skupinou HTS, ačkoliv ji Spojené státy od roku 2012 označují za „zahraniční teroristickou organizaci“. Americká diplomacie uvedla, že toto označení přezkoumá, pokud skupina podnikne kroky, které zvrátí důvody, proč byla na seznam zařazena.

„Proces transformace a nová vláda musí také dodržovat jasné závazky, že budou plně respektovat práva menšin, usnadňovat přísun humanitární pomoci všem potřebným, zabrání tomu, aby byla Sýrie využívána jako základna terorismu nebo aby představovala hrozbu pro své sousedy, a zajistí bezpečné zničení veškerých zásob chemických a biologických zbraní,“ vypočítal Blinken.

Floridský kongresman a Trumpův příští poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz poznamenal, že syrští povstalci zatím od převzetí moci nepředvedli zavrženíhodné chování, což označil za slibné. Lídr HTS al-Džúlání podle Waltze „alespoň zatím neseká hlavy bývalým představitelům Asadova režimu ani je nevěší z mostů“. „Zdá se, že spolu jednají, což je velmi dobré znamení,“ dodal Waltz s tím, že zraky příští administrativy zůstávají upřeny jak na Damašek, tak na situaci kolem teroristické organizace Islámský stát a rodin jeho příslušníků, které zůstávají v syrských záchytných táborech.

Slova lídra HTS o „syrské obnově“

Vůdce islamistické povstalecké skupiny HTS Abú Muhammad al-Džulání v úterý večer prohlásil, že se Západ nemusí jejich vítězství obávat, a poznamenal, že Sýrii nyní čeká poválečná obnova. V rozhovoru se stanicí Sky News také uvedl, že chce, aby se mu říkalo jeho občanským jménem Ahmad Šara.

HTS podle něj už nebude usilovat o další konflikt v Sýrii, a namísto toho zajistí v zemi poválečnou obnovu. Poznamenal, že Syřané jsou z války vyčerpaní a že obavy Západu jsou zbytečné.

„Sýrii čeká obnova. Obavy byly z režimu. Tato země se nyní posouvá směrem k rozvoji a obnově, ke stabilitě. Lidé jsou z války vyčerpaní, takže tato země není připravena na další (válku) a do další se také nedostane,“ uvedl.

Hovořil o tom, že Sýrii zničila korupce a chamtivost Asadovy rodiny. Zároveň chválil své bojovníky a poznamenal, že režim svrhli bez zahraniční pomoci. S implicitním odkazem na Rusko a Írán, tedy spojence Asada, také prohlásil, že cizí „kolonizátoři“ nedokázali Sýrii dobýt.

Lídr HTS je bývalým členem Islámského státu v Iráku a před přerušením vazeb v roce 2016 vedl odnož teroristické skupiny al-Káida v Sýrii, připomněla Sky News. Nyní se snaží prezentovat jako umírněnější islamistický vůdce, ale jeho skupinu OSN, USA, Británie a další země řadí na seznam teroristických organizací.

Načítání...