Rumunští vojáci trávili rodičovskou jako žoldáci v Kongu

Vyšetřování rumunského ministerstva obrany odhalilo, že stovky záložníků armády podepsaly smlouvy s nejrůznějšími soukromými bezpečnostními společnostmi, které operují ve válkou zmítaném středoafrickém Kongu. Coby žoldáci v Kongu bojovalo i několik rumunských vojáků v aktivní službě, kteří odešli na rodičovskou dovolenou, píše server Euractiv.com.

Vojáci v aktivní službě bojovali v Africe pod vedením žoldáka a bývalého příslušníka francouzské cizinecké legie Horatsia Potry, který vstoupil ve známost jako majitel bezpečnostní firmy, která poskytovala ochranku proruskému kandidátovi na rumunského prezidenta Calinu Georgescovi. Kandidaturu Georgesca zrušila volební komise kvůli jeho četným kauzám a podezřením z trestných činů, rozhodnutí potvrdil rumunský ústavní soud v březnu. V rámci prověřování Georgesca provedla policie u Potry razii, při které našla velkou skrýš se zbraněmi a hotovostí.

Podle závěrů vyšetřování se do bojů v Kongu v nějaké formě zapojilo 466 rumunských vojáků, kteří byli převeleni do armádních rezerv ze zdravotních důvodů či kvůli dosažení věkového limitu pro aktivní službu.

Sedm vojáků v aktivní službě pak prý působilo v Kongu mezi lety 2023 a 2025, zatímco byli na rodičovské dovolené. Ministerstvo uvedlo, že se dopustili porušení řady právních a regulačních ustanovení, včetně neoprávněného opuštění země a zapojení se do činností mimo své oficiální vojenské povinnosti. Tři z nich jsou aktuálně nadále na rodičovské dovolené, čtyři se mezitím vrátili ke svým jednotkám v Rumunsku. Případu jednoho z vojáků se již věnuje vojenská prokuratura, právní kroky vůči zbylým šesti se chystají. Je možné, že dojde i na jejich trestní stíhání.

Rumunský ministr obrany Angel Tilvar uvedl, že nařídil „naléhavé přezkoumání okolností, které umožnily, aby k těmto situacím došlo, jakož i zavedení přísnějších preventivních opatření do budoucna“.

Do armády se dále v letech 2023 až 2024 vrátilo 24 rezervistů, kteří bojovali v Kongu. Jejich případy údajně nepředstavují „výrazné ohrožení národní bezpečnosti“, protože tito vojáci slouží v nižších hodnostech a mají minimální přístup k tajným informacím. Armáda bude jejich případy dále posuzovat.

V Kongu proti sobě bojují konžská armáda a povstalci z uskupení M23. Z východního Konga uprchlo za poslední necelé tři měsíce do okolních zemí více než sto tisíc lidí. Hlavní příčinou násilí, které oblast od 90. let sužuje, jsou vedle etnických sporů suroviny. Několik zpráv OSN poukazuje na fakt, že z drancování nerostných zdrojů ve východním Kongu profituje Rwanda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajinští poslanci schválili jmenování Fedorova ministrem obrany

Ukrajinští poslanci většinou hlasů schválili jmenování dosavadního vicepremiéra a ministra digitalizace Mychajla Fedorova novým ministrem obrany. Na druhý pokus schválili i jmenování expremiéra a dosavadního ministra obrany Denyse Šmyhala do funkce místopředsedy vlády a ministra energetiky.
13:15Aktualizovánopřed 19 mminutami

Při nehodě vlaku v Thajsku zemřely tři desítky lidí

Nejméně 32 lidí ve středu zemřelo a přes šedesát dalších bylo zraněno při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, ten vykolejil a začal hořet. S odvoláním na úřady to napsala agentura Reuters. Požár soupravy se podařilo uhasit. V troskách pokračuje pátrání po dalších možných obětech, uvedla tamní policie.
09:09Aktualizovánopřed 47 mminutami

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém," těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jens-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici.
13:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinská expremiérka Tymošenková odmítá obvinění z korupce

Ukrajinské úřady obvinily bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou z korupce a prohledaly ústředí její strany v Kyjevě. Opoziční politička obvinění odmítla a počínání úřadů označila za předvolební čistku, informují média. Vyšetřování korupce nedávno zasáhlo i nejbližší okolí prezidenta Volodymyra Zelenského.
před 1 hhodinou

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protivládních protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán v reakci pohrozil útoky na americké základny v regionu.
03:13Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Chorvatsko obnovilo vojenskou službu. Mladí muži dostávají povolávací rozkazy

V prvních dnech roku 2026 obdrželo přibližně 1200 mladých mužů v Chorvatsku dopisy, v nichž jsou informováni, že byli povoláni k výkonu vojenské služby. Zákon, který jim tuto povinnost ukládá, schválili chorvatští poslanci loni v říjnu bez odporu tamní veřejnosti, která dle průzkumů odvody většinově podporuje.
před 4 hhodinami

Rok 2025 byl po předchozích dvou letech nejteplejším v historii měření

Rok 2025 byl třetím nejteplejším rokem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,97 stupně Celsia. Byl tedy jen nepatrně (o 0,01 stupně Celsia) chladnějším než rok 2023 a o 0,13 stupně Celsia chladnějším než rok 2024, který byl vůbec nejteplejším rokem v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Posledních jedenáct let bylo zároveň nejteplejších v historii měření.
04:22Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Zemřela Claudette Colvinová, jejíž čin odstartoval hnutí za občanská práva

V 86 letech zemřela černoška Claudette Colvinová, jejíž zatčení v polovině padesátých let kvůli odmítnutí uvolnit bělošce místo v autobuse pomohlo odstartovat moderní hnutí za občanská práva. S odvoláním na nadaci nesoucí její jméno o tom v úterý pozdě večer informovala agentura AP.
před 7 hhodinami
Načítání...