Válka v Kongu má už tisíce obětí

4 minuty
Zóna ČT24: Povstalci v Kongu postupují k dalším městům, v zemi umírají tisíce lidí
Zdroj: ČT24

Humanitární situace v Kongu se s postupem rebelů ze skupiny M23 stále zhoršuje. Tisíce lidí zemřely a další stovky tisíc musely opustit svá útočiště poté, co povstalci ovládli klíčová města Goma a Bukavu. Kvůli bojům nemá řada lidí dostatek jídla a vody.

Dvaadvacetiletá Pascaline skončila ve vězení poté, co ji její zaměstnavatel obvinil z krádeže zboží, které prodávala. Zatímco s životem za mřížemi se smířila, na to, co se tu stalo 27. ledna, nezapomene do konce života. 

„Znásilnili mě, omdlela jsem. Procitla jsem, když mě znásilňoval druhý muž. Řekl mi, že mě zabije, pokud se pokusím utéct,“ vzpomíná. Ve vězení se ocitla bez soudu, jako řada dalších. Chaos, který zachvátil město Goma, když do něj přesně před měsícem vpadli rebelové ze skupiny M23, se nevyhnul ani věznici. Detailní svědectví přeživších přicházejí až nyní. Většina dozorců uprchla, vězni z mužské části vtrhli do ženského bloku. 

Peklo ve věznici

Během pokusu o útěk navíc vězni založili požár. Podle OSN uhořelo za mřížemi víc než 150 žen a také 26 dětí, které s vězněnými matkami pobývaly v celách. Uprchnout se nakonec podařilo jen asi osmnácti ženám.

Většina svědků viní úřady. „Místo toho, aby otevřeli dveře, nechali lidi ve vězení umírat jako zvířata. Když v noci spím, všechno se mi vrací,“ uvedla přeživší Nadine.

Uprchlická vlna

Od ledna, kdy rebelové podporovaní Rwandou obsadili nejdřív dvoumilionovou Gomu a následně milionové město Bukavu, zemřelo přes sedm tisíc lidí. O přístřeší, zdroje jídla a vody jich kvůli bojům přišlo asi 450 tisíc.

Zničeno bylo na devadesát uprchlických táborů. „Dali nám tři dny. Tři dny na opuštění tábora. Uprchlické tábory tu nechtějí,“ říká uprchlice Nikuze Habimanová. „Pokud tady zůstaneme, mohou nás v noci zastřelit,“ vyjádřila obavy jiná uprchlice Honorine Nyotová.

Na 42 tisíc lidí už kvůli bojům uprchlo do sousedního Burundi, dalších třináct tisíc do Ugandy a stovky dalších do okolních zemí. Lidé utíkají i za bezpečím. V důsledku chaosu totiž v regionu roste kriminalita, přibývá znásilnění, rabování a únosů.

Západ viní Rwandu, že postup povstalců podporuje. Země to odmítá. „Je nemožné popsat křik a nářek milionů obětí tohoto konfliktu. Znásilňovaných žen a dívek. Násilně naverbovaných dětí, vysídlených osob, sirotků,“ upozornila konžská premiérka Judith Suminwa Tulukaová.

Smrtící nemoc

Severozápad Konga navíc sužuje zatím neznámá nemoc, má navíc vysokou úmrtnost. Většina pacientů umírá do dvou dnů. Příznaky se podobají krvácivé horečce. Od konce ledna evidují lékaři přes čtyři sta případů nákazy, z toho 53 obětí.

„Opět mluvíme o odlehlých oblastech v Kongu s omezenými laboratorními kapacitami, s omezenými monitorovacími kapacitami a s opravdu obtížným přístupem,“ prohlásil mluvčí Světové zdravotnické organizace Tarik Jašarević.

OSN se obává, že by se v zemi mohl opakovat scénář druhé konžské války z přelomu milénia, do které se zapojila řada afrických států. Zapříčinila tehdy smrt milionů lidí, šíření nemocí a hladomor.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Strach je nakažlivý.“ Harrisová a Obama se opřeli do Trumpa

Exprezident USA Barack Obama a bývalá viceprezidentka Kamala Harrisová z Demokratické strany nebývale otevřeně kritizovali nedávné kroky vlády Donalda Trumpa. Podle Harrisové návrat republikána do Bílého domu vyvolal „velký pocit strachu“. Obamovi se nelíbí mimo jiné kroky v oblasti imigrace, cel či zastrašování zpravodajských médií, uvedla stanice CNN.
před 5 mminutami

Akciové burzy druhým dnem zažívají jízdu z kopce

Evropské akciové burzy zažívaly i v pátek prudký pokles: investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Dalším poklesem zahájily páteční obchodování rovněž americké akciové indexy. Situaci vyostřila též páteční razantní odpověď Číny.
16:57Aktualizovánopřed 59 mminutami

Turci usilují o klíčovou základnu v Sýrii, Izrael udeřil

Turecko chce převzít leteckou základnu Tijas v Sýrii a rozmístit tam systémy protivzdušné obrany a drony. S odkazem na své zdroje to píše The Middle East Eye (MEE) a další média. Ankara jedná s Damaškem i o vojenském centru pro výcvik syrských vojáků. Izrael mluví o „tureckém protektorátu“ a základny bombarduje. Damašek má útoky za porušení suverenity.
před 1 hhodinou

Arménie přijala zákon umožňující zahájit proces přistoupení k EU

Arménský prezident Vahagn Chačaturjan podepsal zákon, který vytváří právní základ pro možný vstup země do Evropské unie, píše agentura Reuters. Arménie se v posledních letech snaží vzdalovat od svého tradičního partnera Ruska a budovat jiné mezinárodní vazby.
před 2 hhodinami

Nad posledním nacistickým transportem z Bratislavy už létali Sověti

V pátek 4. dubna uplynulo osmdesát let od osvobození Bratislavy, k němuž došlo v rámci první etapy bratislavsko-brněnské operace, během níž sovětské a rumunské jednotky osvobozovaly jihozápad slovenského území od nacistů. Boje o Bratislavu, které se Němci nechtěli snadno vzdát, začaly 2. dubna 1945.
před 3 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
13:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rumunští vojáci trávili rodičovskou jako žoldáci v Kongu

Vyšetřování rumunského ministerstva obrany odhalilo, že stovky záložníků armády podepsaly smlouvy s nejrůznějšími soukromými bezpečnostními společnostmi, které operují ve válkou zmítaném středoafrickém Kongu. Coby žoldáci v Kongu bojovalo i několik rumunských vojáků v aktivní službě, kteří odešli na rodičovskou dovolenou, píše server Euractiv.com.
14:55Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Putin bude muset brzy říci, zda to s mírem myslí vážně, prohlásil Rubio

Americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek po jednání ministrů zahraničí států NATO prohlásil, že ruský vládce Vladimir Putin bude muset velmi brzy říci, zda to s mírem na Ukrajině myslí vážně. Pokud ne, USA odpoví, zdůraznil Rubio. Podle generálního tajemníka NATO Marka Rutteho je nyní „míč na ruské straně hřiště“. Český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) řekl, že k ruskému jednání o příměří je maximálně skeptický.
09:01Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...