Řízení ohledně smrti černocha Graye je zmatečné, porota se neshodla

Porota v procesu s policistou Williamem Porterem, který čelí obvinění z neúmyslného zabití mladého černocha Freddieho Graye, se ani po šestnácti hodinách jednání nedokázala shodnout na verdiktu. Soudce v Baltimoru proto vyhlásil takzvané zmateční soudní řízení. Datum nového procesu by mělo být oznámeno v nejbližší době.

Porter je prvním ze šesti policistů, kteří mají být v souvislosti s Grayovou smrtí souzeni. Pětadvacetiletý černoch zemřel letos v dubnu na následky zlomeniny krčních obratlů, kterou utrpěl při zatýkání a transportu do vazby. Tam mu podle prokurátorky policisté neposkytli pomoc, i když o to opakovaně žádal. Jeho smrt, která vyvolala ve městě násilné protesty, se stala další z řady kauz, kvůli nimž americká policie čelí podezření z násilného přístupu vůči menšinám.

William Porter
Zdroj: ČTK/AP/Jose Luis Magana

Tři z obviněných policistů, včetně Portera, jsou černé pleti, tři jsou běloši, je mezi nimi jedna žena, uvedla americká média. Část z nich byla obviněna z neúmyslného zabití, část z vraždy.

Porota složená ze sedmi žen a pěti mužů již v úterý uvedla, že se jí nedaří na verdiktu najít potřebnou shodu. Soudce Barry Williams je ale vyzval, aby se o to ještě pokusili. Ve středu ale soudce oznámil, že vyhlásil zmateční řízení.