Portland vypustí 30 milionů litrů vody kvůli jednomu vymočení

Portland (USA) – Americké město Portland se chystá vypustit 30 milionů litrů pitné vody. Město se ji rozhodlo vypustit poté, co bezpečnostní kamery zachytily jednadvacetiletého muže, jak do otevřeného zásobníku močí. Oficiální činitelé Portlandu rozhodnutí hájí tím, že si nepřejí poslat obyvatelům největšího města v Oregonu vodu znečištěnou močí, byť ve stopovém množství. Zdravotníci ovšem oponují, že moč zdravého člověka je bez choroboplodných zárodků, a tak minimální množství, jako zhruba dvě deci v milionech litrů, žádné skutečné riziko nepředstavuje.

Také samotní obyvatelé města označují vypuštění nádrže za zbytečně přehnanou reakci, zvláště proto, že v rezervoáru se prý běžně objevují výkaly takových zvířat, jako jsou kachny, které zde někdy i uhynou. „Více než miliarda lidí na světě nemá přístup k pitné vodě a my tu vyhodíme více než 30 milionů litrů, jen abychom uchlácholili omezence, kteří věří, že jinak jim poteče z kohoutku žlutá voda,“ napsal jeden z uživatelů na internetové stránky listu The Oregonian.

Voda z pěti otevřených vodních nádržích v Portlandu, které jsou všechny v místních parcích, jde přímo k zákazníkům. Během následujících deseti let mají otevřené nádrže nahradit podzemní objekty.

Do nádrží teče voda z ledovců na Mount Hood, která se zpracovává předtím, než napojí rezervoáry. Ty se vypouštějí jen dvakrát ročně kvůli čištění - a často se v nich najdou zvířecí mršiny, plechovky od barvy, stavební materiál, zbytky zábavní pyrotechniky, a dokonce i igelitové pytlíky, které lidé používají ke sbírání výkalů svých psů.