Počet obětí ruského útoku na Kyjev vzrostl na 28

Počet obětí úterního ruského útoku v Kyjevě vzrostl na 28, záchranáři podle ukrajinského ministra vnitra Ihora Klymenka z trosek vytáhli další dvě těla, více než 140 lidí utrpělo zranění. Úřady hlásily oběti i v jiných částech země. Moskva vyslala bezpilotní letouny a rakety. Kvůli útoku byl na Ukrajině na středu vyhlášen den smutku. Rusko udeřilo i v noci na středu, raněné hlásí Záporoží.

„Pátrací a záchranná operace v kyjevské Solomjanské čtvrti trvala více než 39 hodin. Dnes v 19:20 (18:20 SELČ – pozn.) záchranáři dokončili pátrací práce. Pokračuje demontáž konstrukce,“ uvedl Klymenko, podle něhož se do odstraňování následků ruského úderu zapojilo přes 400 záchranářů. Těm se podle ministra podařilo zachránit z trosek dva lidi, dalším pěti desítkám pomohli se dostat z bytů a vchodů zničené budovy.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok na Kyjev za jeden z nejstrašnějších od začátku ruské plnohodnotné války. Pátrání po obětech pokračovalo celou noc. Zatím jednadvacet těl se podle záchranářů podařilo vyprostit z trosek devítipodlažního domu na bulváru Václava Havla v Solomjanské čtvrti, další tři z objektu v Darnyckém obvodu, další osoba zahynula v bytě ve stejné čtvrti a ještě jeden člověk podlehl zraněním v nemocnici.

„V Kyjevě drony, rakety a pumy zasáhly (...) více než šest čtvrtí. Čísla obětí a zraněných stále rostou, protože se teprve začaly potvrzovat některé informace o zraněných,“ poznamenal ve středu ráno zpravodaj ČT na Ukrajině Jan Řápek.

Nahrávám video

Protivzdušná obrana podle ukrajinského letectva zneškodnila v noci na úterý 402 ze 440 dronů a 26 z 32 ruských raket a střel, které Moskva vyslala proti Ukrajině. Uvedlo, že terčem ruského útoku stalo deset míst v zemi, hlavním cílem byl Kyjev.

Ve videu na Telegramu starosta Kyjeva Vitalij Klyčko uvedl, že v jedné ze čtvrtí byla nalezena kazetová munice.

Agentura Unian citovala list The Washington Post, který s odvoláním na nejmenovaného představitele ukrajinských bezpečnostních složek naznačil, že množství obětí v Kyjevě může souviset s rozhodnutím USA poslat na Blízký východ deset tisíc relativně laciných raket proti dronům, původně určených Ukrajině.

Kromě Kyjeva a Kyjevské oblasti zaútočili Rusové také na místa v Záporožské, Oděské nebo Žytomyrské oblasti.

Požáry v Záporoží

Rusové na Ukrajinu udeřili i v noci na středu. Do Záporoží vyslali čtrnáct bezpilotních letounů, které zranily čtyři osoby a způsobily velké požáry v průmyslovém podniku a skladovacích prostorách, uvedl šéf oblasti Ivan Fedorov.

Útok dále zničil sklad humanitární pomoci a poškozeno bylo nejméně dvacet vícepodlažních bytových domů. Podle serveru Ukrajinska pravda Rusové použili kamikaze drony. „Útok začal ve 02:00 (tamního času, pozn. red.).(...) Druhá vlna přišla kolem 03:30,“ upřesnil Fedorov.

Ukrajinské letectvo uvedlo, že v noci celkově zneškodnilo třicet z 58 ruských dronů. Ruské nálety se podle něj soustředily na Doněckou, Dněpropetrovskou a Záporožskou oblast na východě a jihovýchodě Ukrajiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V islandském referendu zatím těsně vede obnovení přístupových jednání s EU

Po sečtení zhruba 87 tisíc hlasů v islandském referendu o obnově přístupových jednání o vstupu země do Evropské unie je zatím 51,2 procenta hlasů pro a 48,8 procenta proti, uvedlo veřejnoprávní médium RÚV. Volební místnosti se uzavřely s úderem půlnoci SELČ (22:00 místního času).
před 57 mminutami

Finský prezident Stubb nevěří, že by Rusko zaútočilo na členskou zemi NATO

Finský prezident Alexander Stubb nevěří, že by se Rusko odvážilo zaútočit na členskou zemi NATO. Řekl to v rozhovoru s německým deníkem Bild. Podle médií se německý kancléř Friedrich Merz chystá obvinit Rusko z pokusu o dronový útok na lipské letiště a oznámit rozsáhlé nové sankce na ruské subjekty souběžně s novými sankcemi EU.
před 1 hhodinou

Na Islandu proběhlo referendum o obnovení přístupových jednání s EU

Na Islandu v sobotu proběhlo referendum o obnově přístupových jednání o vstupu země do Evropské unie. S úderem půlnoci se uzavřely volební místnosti a začalo sčítání hlasů. Průzkumy ukazují, že těsná většina Islanďanů je proti obnově přístupových rozhovorů.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

V Nigeru se vzbouřili vojáci. Vládnoucí junta má prý situaci pod kontrolou

Vzbouřenci v Nigeru zaútočili na letiště a prezidentskou budovu v hlavním městě Niamey. V místě podle zdrojů agentury Reuters vypukly nepřetržitá střelba a výbuchy, na krátkou dobu bylo přerušeno vysílání státní televize a rozhlasu. Za ozbrojenými útoky podle tamního ministerstva obrany stáli vzbouření vojáci. Ministerstvo zároveň uvedlo, že vládnoucí vojenský režim postupně získává nad situací kontrolu. Bezpečnostní a diplomatické zdroje večer agentuře AFP sdělily, že prezidentská garda s ruskou pomocí převzala kontrolu nad leteckou základnou, které se vzbouřenci dříve zmocnili.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Vyzýval k deportaci milionů, nyní britského komentátora z USA vyhostili

Britský krajně pravicový komentátor Milo Yiannopoulos byl po zatčení na letišti v New Orleansu vyhoštěn do domovské Británie, oznámil v sobotu podle agentury Reuters mluvčí amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS). Došlo k tomu poté, co ho na mezinárodním letišti Louise Armstronga v New Orleansu kvůli nelegálnímu setrvání zatkla americká imigrační a celní služba (ICE). Yiannopoulos přitom dříve paradoxně vyzýval k přísnějšímu vymáhání imigračních pravidel.
před 5 hhodinami

Počet mrtvých po ruském útoku u Buči stoupl na 37, uvádí tamní úřady

Při nočním ruském útoku na oblast kolem ukrajinského města Buča poblíž Kyjeva zahynulo nejméně 37 lidí. Dalších 42 lidí bylo zraněno. Z oblasti zasažené útokem se evakuuje více než 380 osob. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedl šéf správy Kyjevské oblasti Tymur Tkačenko.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Netanjahu odsoudil dění na Západním břehu. Osadníci obsadili dům palestinské rodiny

Několik desítek židovských osadníků v sobotu obsadilo dům palestinské rodiny ve vesnici Kusra na okupovaném Západním břehu. Útočníci se uvnitř domu, kde jeho obyvatelé zůstali, zabarikádovali. Na místo přijely jednotky izraelské armády a pohraniční stráže, aby osadníky z budovy vypudily, píše agentura AFP. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu incident odsoudil. Obyvatelé domu uvedli, že vojáci zasáhli proti nim samotným.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Nezvěstných v Nepálu jsou tři tisíce. Hrozí druhotné katastrofy

Povodeň v Nepálu si vyžádala téměř sedm set obětí, informovaly v sobotu agentury s odvoláním na místní policii. Pátrání po přeživších komplikuje počasí, kvůli dešti a mlze musely úřady operace přerušit. Téměř tři tisíce lidí je navíc stále pohřešováno: 2420 v Nepálu a nejméně 558 v Tibetu, píše Reuters. Podle agentury AP jsou mezi pohřešovanými i stovky cizinců. Odborníci varují před rizikem druhotných katastrof. Ministr financí Nepálu požádal o zahraniční pomoc.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.