Počet obětí bojů v Súdánu se blíží dvěma stům. Nemocnice v Chartúmu vyčerpaly zásoby

Na intenzitě nabývají boje, které v Súdánu mezi armádou a vlivnými polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) pokračují už třetí den. Nejtěžší průběh mají v hlavním městě Chartúmu. Podle Ústředního výbor súdánských lékařů přišlo o život 97 civilistů a 45 vojáků. Šéf mise OSN v Súdánu Volker Perthes uvádí celkem nejméně 180 mrtvých a osmnáct set zraněných. Šéf súdánské armády označil RSF za povstalce a nařídil jejich rozpuštění. V Chartúmu docházejí potraviny a pitná voda. Velká Británie a USA vyzvaly k ukončení násilí.

V zemi se 45 miliony obyvatel spolu o moc soupeří armáda a polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF). Původně se RSF měly s armádou sloučit na základě mezinárodně zaštítěné dohody, která měla zajistit přechod k civilní vládě.

Od soboty spolu ale armáda a RSF bojují mimo jiné o nadvládu nad klíčovými místy v metropoli Chartúmu, podle Reuters se boje rozšířily také do dalších částí země. Vedení obou stran odmítají vyjednávání a žádají, aby se protistrana vzdala.

V některých částech Chartúmu a nedalekého města Ummdurmán zesílily letecké údery a ostřelování. V blízkosti vojenského velitelství se ozývala rychlá a soustavná palba, z oblasti stoupal bílý dým. Kouř stoupal podle AFP také z centra Chartúmu, kde sídlí politické instituce.

Vojáci z RSF tvrdí, že obsadili letiště a pronikli do prezidentského paláce. Armáda jejich tvrzení popřela. Obě strany také prohlašují, že jejich jednotky ovládly budovu státní televize. Svědci z okolí řekli agentuře AFP, že boje v okolí stanice stále pokračují a televize vysílá vlastenecké písně, stejně jako při vojenském puči v roce 2021.

V tuto chvíli podle reportéra televize al-Džazíra boje v Chartúmu ustaly a ve městě panuje relativní klid, zdálky je ale slyšet ostřelování a boje se patrně přesunuly dále od centra. 

Nemocnicím došly zásoby, proud vypadává

Obyvatelé ukrytí ve sklepech hlásili výpadky proudu a případy rabování, píše AP. Výpadky proudu ztěžují situaci také v nemocnicích, které mají i v časech míru dodávky proudu jen několik hodin denně.

„Zásoby, které WHO rozdělila zdravotnickým zařízením před nynější eskalací konfliktu, jsou teď vyčerpány a řada z devíti nemocnic v Chartúmu, které přijímají zraněné civilisty, hlásí nedostatek krve, zařízení pro transfuze, nitrožilních tekutin, zdravotnického materiálu,“ varovala WHO.

Obě strany konfliktu vyzvala, aby respektovaly neutralitu zdravotnických zařízení a umožnily k nim přístup zraněným. Zvláště v hlavním městě je podle organizace situace pro doktory, sestry i pacienty velmi složitá a ohrožuje životy lidí, kteří nutně potřebují zdravotní péči.

V súdánském hlavním městě rovněž podle BBC News docházejí potraviny a voda. Několik pekáren, které navzdory bojům zůstaly otevřené, peče chleba ze zbytků mouky, ale varují, že jim zásoby brzy dojdou.

Washington a Londýn sdílejí „hluboké znepokojení“

Ministři zahraničí Spojených států a Británie ze summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 v Japonsku v pondělí vyzvali k „okamžitému ukončení“ násilí v Súdánu. „Všichni naši partneři jsou pevně přesvědčeni o nutnosti okamžitého příměří a obnovení rozhovorů,“ prohlásil podle agentury AFP ministr zahraničí USA Antony Blinken po setkání s britským protějškem Jamesem Cleverlym. 

„Je tu silné sdílené znepokojení, pokud jde o boje, násilí zuřící v Súdánu, hrozbu, kterou to znamená pro civilisty, pro súdánský národ a potenciálně i pro region,“ uvedl dále Blinken a vyzval znesvářené generály, aby „dali přednost míru, ukončili boje a obnovili jednání“. „Súdánci chtějí, aby se vojáci vrátili do kasáren. Chtějí demokracii. Chtějí vládu vedenou civilisty. Súdán se musí vrátit na tuto cestu,“ řekl také Blinken.

Šéf britské diplomacie už o víkendu vyzval súdánské vedení, aby drželo pod kontrolou své vojáky a snížilo napětí poté, co se síly RSF střetly s armádou při zjevném pokusu o převrat. „Nynější násilí napříč Súdánem musí okamžitě skončit,“ uvedl Cleverly. 

Nové boje v Súdánu odsoudil rovněž generální tajemník OSN António Guterres, který vyzval súdánské ozbrojené síly a RSF k okamžitému klidu zbraní a zahájení dialogu, jenž povede k ukončení krize. „Vyzývám všechny, kteří mají na situaci vliv, aby jej použili pro mír, aby podpořili snahy ukončit násilí,“ uvedl s tím, že je zapotřebí obnovit pořádek a vrátit zemi na cestu k přechodu k civilní vládě. „Humanitární situace v Súdánu byla prekérní a nyní je katastrofální,“ dodal.

Proti sobě stojí bývalí spojenci, kteří zosnovali převrat v roce 2021

Súdán se potýká s politickou nestabilitou od jara 2019, kdy po několika měsících masových protivládních protestů armáda s pomocí RSF svrhla dlouholetého autoritářského prezidenta Umara Bašíra obviněného z válečných zločinů i genocidy. Následný přechod Súdánu k civilní vládě zmařil vojenský převrat z roku 2021, kdy armádní generál Abdal Fattáh Burhán a šéf RSF Muhammad Hamdan Dagalo, zvaný také Hemeti, společně zorganizovali vojenský převrat.

Nyní stojí bývalí spojenci proti sobě, RSF nesouhlasila s časovým rámcem sloučení jednotek RSF s armádou. Mezinárodně zaštítěnou dohodu měly obě strany původně podepsat 11. dubna. Nejdůležitějším spojencem súdánské armády je podle Reuters Egypt, a Hemeti naopak vybudoval vztahy například se Spojenými arabskými emiráty a Ruskem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Letadlo ve Washingtonu se před srážkou snažilo změnit směr letu

Letadlo, které ve středu po srážce s armádním vrtulníkem spadlo do řeky Potomac ve Washingtonu, se krátce před kolizí snažilo změnit směr letu. Sdělil to představitel amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) Todd Inman, který nehodu se 67 mrtvými vyšetřuje, uvedla stanice CNN. Vyšetřovatelé se nyní mimo jiné zaměřují na nesoulady v záznamech o výšce letu civilního letadla a armádního vrtulníku.
před 42 mminutami

Kanada, Mexiko i Čína chystají odvetu za Trumpova cla

Kanada v odvetě za cla uvalená americkým prezidentem Donaldem Trumpem na dovoz kanadského zboží zavede cla ve výši 25 procent na dovoz z USA v hodnotě 155 miliard kanadských dolarů (asi 2,6 bilionu korun), oznámil premiér Justin Trudeau. Odvetná cla nařídila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová. Odpověď chystá také Čína, která se chce obrátit k Světové obchodní organizaci.
před 2 hhodinami

Trump podepsal nařízení zavádějící cla na dovoz z Číny, Kanady a Mexika

Americký republikánský prezident Donald Trump podepsal nařízení, které zavádí cla ve výši 25 procent na zboží dovážené z Kanady a Mexika a 10 procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. V případě Kanady učinily Spojené státy výjimku u dovozu energetických produktů, na které je uvaleno desetiprocentní clo. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Bílý dům. Demokraté cla kritizují, neboť podle nich zřejmě povedou k růstu cen, což dopadne na americké spotřebitele.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ruské útoky na Ukrajině zabily patnáct lidí, další jsou zranění

Ruské raketové a dronové údery v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny v sobotu ráno zabily nejméně jednoho člověka a další čtyři zranily. Podle serveru Ukrajinska pravda to uvedl šéf vojenské správy regionu Oleh Syněhubov. Minimálně dalších jedenáct lidí zemřelo a sedmnáct utrpělo zranění při ruském útoku na obytný dům v Poltavské oblasti, informoval server Ukrajinska pravda s tím, že mezi oběťmi je i dítě. Další tři lidé zahynuli při ruském útoku na město Sumy, dodala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Hamás předal tři rukojmí, Izrael propustil palestinské vězně

Palestinské hnutí Hamás v sobotu dopoledne propustilo tři rukojmí, která uneslo do Pásma Gazy při teroristickém útoku z předloňského 7. října. Na svobodu se v rámci dohody o příměří s Izraelem dostali tři muži – Jarden Bibas, Ofer Kalderon a Keith Siegel, píší agentury. Izrael výměnou za ně propustil 183 palestinských vězňů. V rámci dohody odešla z Pásma Gazy do Egypta přes přechod Rafah skupina 50 zraněných a nemocných. Další rukojmí držená v Pásmu Gazy by se v sobotu již na svobodu dostat neměla.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pád malého letadla ve Filadelfii má sedm obětí, zraněných je skoro dvacet

Malé letadlo se zřítilo v noci z pátku na sobotu v americké Filadelfii. Na palubě bylo podle úřadů šest lidí pocházejících z Mexika, kteří nehodu nepřežili. Na zemi poté v důsledku havárie zemřela jedna osoba a 19 dalších utrpělo zranění, uvedla pozdě odpoledne středoevropského času starostka Filadelfie Cherelle Parkerová. Tři lidé již byli z nemocnice propuštěni. Stroj krátce po startu spadl do hustě obydlené části města a způsobil rozsáhlý požár. Příčina havárie se vyšetřuje.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zóna ČT24: Experti z ČVUT pracují na posílení navigačních systémů v letectví

Satelitní navigace jsou v posledních letech terčem cílených útoků, a to především v letecké dopravě, konkrétně v oblasti kolem hranic Ruska a Baltského moře. Využívají se k tomu například rušičky signálu, které se dají jednoduše vyrobit i nakoupit. Jejich používání je ale běžně nelegální. Odborníci z ČVUT nyní společně s bezpečnostními složkami pracují na posílení navigačních systémů.
před 11 hhodinami

Ukrajinská rozvědka popřela, že by měla podíl na slovenských protestech

Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) popřela, že by měla podíl na organizování protivládních protestů a přípravě údajného státního převratu na Slovensku. V sobotním vyjádření na síti Telegram uvedla, že jde o falešná obvinění ze strany slovenských úřadů. Zároveň vyzvala evropské politiky, aby se vyjadřovali zodpovědným způsobem a nenapomáhali nepřátelské propagandě.
před 17 hhodinami
Načítání...