Poblíž ropné plošiny v Mexickém zálivu se našlo tělo

Houston/New Orleans - Ve vodách poblíž ropné plošiny, na které v pátek v Mexickém zálivu vzplanul požár, se našlo lidské tělo. Objevili ho tam potápěči, které si najala společnost Black Elk Energy, jež vrtnou soupravu provozuje. Úřady teď podle agentury AP zjišťují, zda jde o jednoho ze dvou zaměstnanců, kteří se od požáru stále pohřešují. Hledala je sice pobřežní hlídka, ta ale v sobotu pátrání zastavila.

„Potápěči budou dál hledat i druhého pohřešovaného,“ sdělil prezident a výkonný ředitel Black Elk Energy John Hoffman. Tělo, které se našlo v blízkosti konstrukce plošiny, podle Hoffmana pravděpodobně patří jednomu z pohřešovaných. Potápěči je našli v asi desítimetrové hloubce, a to jen pár minut po tom, co přestala hledat pobřežní hlídka. Oba pohřešovaní jsou prý zaměstnanci smluvní společnosti Grand Isle Shipyard.

Požár na plošině vypukl v pátek, 4 zaměstnanci utrpěli popáleniny

Požár na plošině vypukl v pátek, když dělníci svařovali potrubí. V době, kdy plošinu zachvátily plameny a začala se valit oblaka černého kouře, bylo na plošině 22 lidí. Podle agentury AP se jich jedenáct podařilo evakuovat, devět jich bylo helikoptérou přepraveno do nemocnice. Čtyři zaměstnanci utrpěli popáleniny druhého a třetího stupně. 

Plošina se v době požáru nacházela v mělkých vodách. Incident se odehrál pouhý den po tom, co britská energetická společnost BP přiznala trestní zodpovědnost za havárii ropné plošiny Deepwater Horizon z dubna 2010, při které zahynulo 11 lidí. BP rovněž přistoupila na to, že zaplatí rekordní pokutu 4,5 miliardy dolarů (asi 90 miliard Kč). 

Plošina společnosti Black Elk Energy v době požáru netěžila, takže riziko ekologické katastrofy nebylo velké. Plošina sedí ve vodě zhruba do hloubky 17 metrů a kotví asi 27 kilometrů jižně od ostrova Grand Isle. Zástupci společnosti Black Elk uvedli, že na plošině se netěží asi od poloviny srpna. Okolnosti požáru se vyšetřují.