Obklíčený Doněck – boje na Ukrajině neustávají

Kyjev - Proruští separatisté na východní Ukrajině pokračovali v noci na dnešek v ostřelování pozic ukrajinských vládních sil. Palba se vedla i z ruské strany hranice, uvedla dnes agentura Unian s odvoláním na armádního analytika Dmytra Tymčuka.

„(Ukrajinští) vojáci ztráty nezaznamenali,“ uvedl Tymčuk. Dodal však, že v oblasti bojů byla palbou z minometů zasažena sanitka, odvážející raněné, a tento incident si zřejmě vyžádal zatím neupřesněný počet obětí. Letiště v Luhansku prý dvakrát čelilo ostřelování z ruských raketometů Grad, které poškodily techniku, ale mrtví nejsou hlášeni.

Podle ukrajinské armády raketomety střílející z Ruska zničily ves Stepanovka v Doněcké oblasti. „Kdysi kvetoucí ves, kde žilo více než tisíc lidí, je nyní zcela zničená salvami z raketometů. Ruské rakety zničily nejen domy Ukrajinců, ale i lidské sny a osudy,“ uvedl Unian s odvoláním na armádní komuniké.

Ve městě Horlivka, o které urputně bojují vládní síly a rebelové, v neděli dělostřelecký granát zasáhl místní katedrálu a zranil šest lidí, kteří se v chrámu schovávali před ostřelováním, oznámila dnes místní diecéze. Ruská média varovala, že každodenní armádní ostřelování místní chemičky by mohlo vést ke katastrofálnímu úniku toxických látek, které by mohly postihnout lidi v okruhu nejméně 300 kilometrů, tedy i v Rusku a Bělorusku.

Dělostřelecký granát v noci na dnešek zasáhl věznici v Doněcku: jeden vězeň zahynul, tři utrpěli zranění a více než stovka vězňů utekla. „Ve věznici vybuchla vzpoura a 106 trestanců uteklo. Část se k ránu do věznice zase vrátila,“ dodaly úřady. Ve městě dělostřelecká palba poškodila tři domy, sklad, sedm garáží a tři automobily. Bez elektřiny se načas ocitlo několik čtvrtí, palba pokračovala i ráno.

Od začátku operace proti proruským separatistům na východě Ukrajiny padlo podle armády 568 ukrajinských vojáků a 2 210 utrpělo zranění. Oznámil to armádní mluvčí Andrij Lysenko s tím, že jde o stav k dnešnímu ránu a zahrnuje i padlé dobrovolníky. Za předchozích 24 hodin si boje vyžádaly dalších šest mrtvých vojáků a 24 zraněných. 

Boje na východě Ukrajiny propukly v polovině dubna. Od počátku konfliktu zahynulo podle odhadů přes 1 500 lidí, z toho přes polovinu tvoří civilisté; dalších více než 4 000 bylo zraněno.

Ukrajinská armáda se podle svého mluvčího Andrije Lysenka chystá k závěrečné fázi osvobození velkoměsta od separatistů, které se mezitím podařilo zcela odříznout od další povstalecké bašty, Luhanska. „Pracujeme na osvobození obou měst, ale lepší je nejprve osvobodit Doněck, ten je důležitější,“ řekl mluvčí.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že Rusko nestahuje své jednotky od ukrajinských hranic, jak avizovalo, a zároveň prý hrozí reálná šance, že na Ukrajinu nasadí své vojáky. Podle šéfa NATO se Rusko pokusí své vojáky na východní Ukrajinu dostat pod hlavičkou humanitární pomoci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Útok USA na Írán by znamenal regionální ozbrojený konflikt, varoval Chameneí

Íránský nejvyšší duchovní vůdce Alí Chameneí prohlásil, že pokud Spojené státy zaútočí na Írán, bude to tentokrát znamenat „regionální ozbrojený konflikt“. Podle agentury AP jde zatím o nejdůraznější hrozbu, kterou ajatolláh směrem k Washingtonu pronesl. Ajatolláhovo vystoupení živě přenášela íránská televize. Předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf předtím prohlásil, že považuje ozbrojené síly zemí Evropské unie za teroristické skupiny.
07:59Aktualizovánopřed 3 mminutami

Izrael částečně otevřel přechod Rafah

Izrael částečně otevřel hraniční přechod Rafah mezi palestinským Pásmem Gazy a Egyptem. Jeho využívání ve zkušebním provozu bude podléhat omezením a kontrolám. Pravidelná osobní doprava v obou směrech by se měla obnovit až v pondělí, uvedl izraelský portál Ynet. Informaci potvrdila izraelská mluvčí. Zranění Palestinci se tak v tuto chvíli z Pásma Gazy nedostanou.
09:31Aktualizovánopřed 12 mminutami

Počet obětí požáru baru ve Švýcarsku se zvýšil na 41, píše AFP

Na následky zranění způsobené novoročním požárem v baru v Crans-Montaně zemřel v sobotu osmnáctiletý Švýcar, informovala agentura AFP. Počet obětí tohoto neštěstí se tak zvýšil na 41. Mladík zemřel v curyšské nemocnici, uvedly úřady kantonu Valais. Předchozí bilance uváděla čtyřicet mrtvých a 116 zraněných, desítky z nich jsou stále hospitalizovány s popáleninami. Je mezi nimi i jedna Češka.
před 50 mminutami

Rusové zabili v Dnipru dva lidi, v Záporoží zasáhli porodnici

Ruský dronový útok v noci na neděli zabil v Dnipru dva lidi, v Záporoží Rusové zasáhli porodnici, kde zranili šest lidí. V Kyjevě stále zůstává tisíc bytových domů bez tepla, odstávky energií jsou po celé zemi. Ukrajinskou energetickou síť, na kterou setrvale útočí Rusko, postihl v sobotu velký blackout. V následujících dnech mají teploty v zemi klesnout místy až k minus třiceti stupňům.
před 1 hhodinou

Soud nařídil propuštění pětiletého chlapce zadrženého agenty ICE v Minneapolisu

Soud v Texasu nařídil propuštění pětiletého chlapce, kterého před necelými dvěma týdny spolu s otcem zadržel při zásahu v Minneapolisu americký Úřad pro imigraci a cla (ICE). Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na vyjádření soudu.
00:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pákistánská armáda v reakci na útok v Balúčistánu zabila už 145 povstalců

Pákistánská armáda od pátečního večera zabila 145 ozbrojenců po útoku v jihozápadní provincii Balúčistán, kde povstalci připravili o život 31 civilistů a sedmnáct členů bezpečnostních složek. Informuje o tom agentura Reuters. O kontrolu nad Balúčistánem, který je bohatý na ropu a nerostné suroviny, svádějí separatisté boj s bezpečnostními silami už více než dvacet let.
před 4 hhodinami

Po závislosti na ruském plynu Evropě hrozí závislost na americkém, varuje studie

Členské země Evropské unie se tento týden domluvily na postupném ukončení odběru veškerého plynu z Ruska. Studie německého institutu v této souvislosti varuje, že Evropě hrozí nová plynová závislost, tentokrát na Spojených státech. Právě spolková republika je přitom obzvlášť zranitelná. Kritiku v Německu vyvolal také prodej části klíčové infrastruktury americkému miliardáři Kelcymu Warrenovi.
před 8 hhodinami

Počet Slováků, kteří pracují v Česku, se za dekádu zdvojnásobil

Přibývá Slováků, kteří pracují v Česku. Za poslední dekádu se jejich počet zhruba zdvojnásobil, teď se pohybuje kolem čtvrt milionu. Ze všech cizinců také vydělávají nejvíc – často zastávají vyšší pozice a firmy o ně mají zájem. Do Česka jich v posledních letech míří – minimálně za krátkodobou prací – desítky tisíc. O odchodu navíc aktuálně uvažuje až čtvrtina obyvatel. Mezi nejčastější důvody uvádějí právě nedostatek profesních příležitostí. Část Slováků má ambice zůstat v Česku dlouhodoběji.
před 9 hhodinami
Načítání...