Praha - Profesor Jaroslav Blahoš byl pasován na rytíře českého lékařského stavu. V Tereziánském sále Břevnovského kláštera ho ocenil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Komora rytířský titul uděluje lékařům, kteří se mimořádně zasloužili o rozvoj nebo etiku medicíny.
Novým rytířem českého lékařského stavu se stal Jaroslav Blahoš
„Chci vás ujistit, že vyznamenání, kterého se mi dnes dostává, je pro mne mimořádnou poctou,“ řekl Blahoš poté, co mu Kubek položil na rameno meč a předal mu stříbrnou medaili a slavnostní sponu. Stavovská organizace uděluje titul od roku 1996 lékaři, který se mimořádně zasloužil o etiku povolání, rozvoj medicíny a humanismu nebo projevil mimořádně statečný občanský či lékařský postoj.
Profesor se významně podílel na vybudování České lékařské společnosti J. E. Purkyně jakožto odborné základny českých lékařů. Publikoval přes 370 prací a 10 monografií. Nejvýznamnější z nich je zřejmě Endokrinologie, napsaná společně s Otakarem Blehou. Přednášel na kongresech ve všech světadílech.
Blahoš se ve svém proslovu po slavnostním ceremoniálu zamyslel například nad úlohou lékaře v současném světě a nad vzděláváním v oblasti medicíny. Řekl, že současné technické pokroky v medicíně jsou často na úkor vztahu lékaře a pacienta. Myslí si proto, že by lidé, kteří mediky vzdělávají měli dbát na to, aby technika nezastínila tyto vztahy a oni nevzdělávali inženýry medicíny.
Blahoš se narodil 30. června 1930 v Horažďovicích, v roce 1955 dokončil Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy (UK) v Plzni. Jako pracovník pražského Výzkumného ústavu endokrinologického se zabýval zejména endokrinologií vápníku a kosti a metabolismem kyseliny močové. Od roku 1969 pracoval na interní klinice Fakulty dětského lékařství UK ve Fakultní nemocnici Pod Petřínem. Později založil v Ústřední vojenské nemocnici Praha první osteocentrum v České republice, nyní je jeho vedoucím.
Je členem několika lékařských akademií a výborů odborných společností, pracoval opakovaně v zahraničí. Doma i v cizině byl za svoji odbornou činnost několikrát oceněn, například v roce 2002 získal francouzské vyznamenání - byl jmenován rytířem Řádu čestné legie, letos v březnu byl povýšen na důstojníka řádu.