Jako „opravdového přítele“ označil Donalda Trumpa po jeho vítězství v amerických prezidentských volbách izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Obě země podle něj mohou znovu navázat silnou alianci. K triumfu pogratulovali republikánskému politikovi i další blízkovýchodní lídři – katarský emír, prezidenti Egypta a Spojených arabských emirátů či korunní princ Saúdské Arábie.
Netanjahu vidí v Trumpovi „přítele“. Hamás varuje před „slepou podporou“
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu telefonicky hovořil s Donaldem Trumpem. „Rozhovor byl vřelý a srdečný. Premiér poblahopřál panu Trumpovi k volebnímu vítězství. Shodli se na spolupráci při zajištění bezpečnosti Izraele. Hovořili také o ‚íránské hrozbě‘,“ uvedla Netanjahuova kancelář.
Podle ní byl Netanjahu mezi prvními, kdo Trumpovi zavolal. Hovor údajně trval asi dvacet minut. Netanjahu Trumpovi k návratu do Bílého domu poblahopřál již ráno. Na síti X napsal, že Trumpovo vítězství je „novým začátkem pro Ameriku a silným závazkem“ pro spojenectví s Jeruzalémem.
Podle Reuters je výsledek úlevou pro Netanjahuovu koalici, která se střetla s Bidenovou demokratickou administrativou kvůli konfliktům v Gaze a Libanonu, které podnítily protesty po celém světě a způsobily, že se Izrael dostává do stále větší mezinárodní izolace.
První Trumpova administrativa přinesla podle Reuters Netanjahuovi „významná vítězství“, když uznala Jeruzalém za hlavní město Izraele a akceptovala izraelskou suverenitu nad Golanskými výšinami.
Nový izraelský ministr obrany Jisrael Kac deklaroval, že Trumpovo vítězství posílí spojenectví s Izraelem a pomůže zajistit návrat rukojmí, kteří stále zůstávají v Gaze.
Nebylo však jasné, zda nová Trumpova administrativa poskytne stejnou podporu uprostřed války, která by mohla přímo vtáhnout Spojené státy, upozornila výzkumnice Burcu Ozcelik z Royal United Services Institute v Londýně. „Na vrcholu složitého seznamu neznámých je, jak velký vliv bude mít Trump na Netanjahua,“ řekla.
Trump ostatně letos v létě prohlásil, že Izrael by měl rychle ukončit válku v Gaze. Podle něj poškozuje veřejný obraz židovského státu. Podle republikánského politika by se teroristický útok Hamásu z loňského 7. října „nikdy nestal, kdyby byl v Bílém domě on“. Neuvedl však, jak by býval útoku předešel.
Blahopřání Trumpovi zaslal předseda Palestinské autonomie Mahmúd Abbás a irácký premiér Muhammad Súdání. Abbás ke gratulaci připojil přání spolupracovat s Trumpem na míru a bezpečnosti v regionu. Vyjádřil také přesvědčení, že Spojené státy podpoří legitimní snahy Palestinců o svobodu, sebeurčení a státní suverenitu.
Podle palestinského teroristického hnutí Hamás by se měl Trump „poučit z chyb“ prezidenta Joea Bidena. Vysoce postavený představitel Hamásu Sámí abú Zuhrí též vyzval k ukončení „slepé podpory“ Spojených států Izraeli. Dodal zároveň, že se teprve ukáže, jak Trump promění ve skutky svá prohlášení, že dokáže zastavit válku během hodin, připomněla agentura Reuters.
Gratulace zprostředkovatelů
Gratulace připojili také zástupci Kataru a Egypta. Obě země spolu se Spojenými státy usilují zprostředkovat jednání o příměří mezi Izraelem a Hamásem, kteří vedou válku od loňského 7. října. Dosud jediný klid zbraní se jim podařilo vyjednat loni koncem listopadu, kdy během týdne Hamás propustil přes stovku rukojmí a židovský stát na 240 palestinských vězňů. Od té doby se nepodařilo dohodnout nic dalšího.
„Blahopřeji zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi k vítězství v amerických prezidentských volbách,“ napsal katarský emír Tamim bin Hamad Sání na sociální sítě. „Přeji vám vše nejlepší během vašeho funkčního období a těším se na další spolupráci při posilování našich strategických vztahů a partnerství a na naše společné úsilí o podporu bezpečnosti a stability v regionu i ve světě,“ dodal.
Také egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí popřál Trumpovi „hodně štěstí a úspěchů při prosazování zájmů amerického lidu“. „Těším se, že společně nastolíme mír a udržíme regionální stabilitu a posílíme strategické vazby mezi Egyptem a Spojenými státy,“ dodal.
K vítězství ve volbách Trumpovi blahopřál ve středu i prezident Spojených arabských emirátů šejk Muhammad bin Zajd Nahaján, který na sociální síti X kromě gratulace vyzdvihl i „trvalé partnerství“ mezi oběma zeměmi. Dodal také, že se těší na další spolupráci s partnery v USA. Rovněž irácký premiér Muhammad Súdání v gratulaci napsal, že doufá v „hlubší spolupráci“ v mnoha oblastech a je připraven „upevnit bilaterální vztahy“ s Washingtonem „na základě vzájemného respektu a společných zájmů“.
„Těším se na další spolupráci s vámi na posílení dlouhodobého partnerství mezi Jordánskem a Spojenými státy, které bude sloužit regionálnímu a globálnímu míru a stabilitě pro všechny,“ vzkázal Trumpovi přes síť X jordánský král Abdalláh II. Také saúdskoarabský monarcha Salmán ibn Abdal Azíz Saúd a jeho syn – korunní pric Muhammad bin Salmán – blahopřáli Trumpovi k vítězství. Trump během svého prvního období v Bílém domě udržoval vřelé vztahy se Saúdskou Arábií a snažil se i zprostředkovat její dohodu s židovským státem o normalizaci vztahů. Jednání zastavila válka v Pásmu Gazy.
Dopad na vývoj v Libanonu
Vůdce teroristického hnutí Hizballáh Naím Kásim prohlásil, že nynější válku v Libanonu ukončí „pouze vývoj na bojišti, nikoliv politická jednání“. Prostor pro nepřímá diplomatická vyjednávání prostřednictvím libanonského státu podle něj bude teprve, až Izrael zastaví svou „agresi“.
Šéf Hizballáhu také v předtočeném projevu řekl, že výsledek amerických prezidentských voleb nebude mít vliv na příměří v Libanonu. „Na americké volby nespoléháme. Ať už vyhraje (Kamala) Harrisová, nebo Trump, nemá to pro nás žádnou hodnotu,“ citovala Kásima agentura AFP.
Středeční projev je Kásimovým druhým veřejným proslovem od chvíle, kdy byl zvolen do funkce generálního tajemníka hnutí Hizballáh, jehož vojenské křídlo Evropská unie označuje za teroristické. Hnutí Kásimovo jmenování oznámilo 29. října, ve funkci nahradil bývalého vůdce Hasana Nasralláha, který byl zabit při izraelském vzdušném úderu v Bejrútu 27. září.