Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

3 minuty
Události: Maďarsko schválilo změny v ústavě proti LGBT+
Zdroj: ČT24

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.

Kritici pokládají novelu za další krok k autoritářskému režimu premiéra Viktora Orbána, píše agentura AP s tím, že umožňuje zbavit maďarského občanství osoby, které mají dvojí občanství v zemi mimo Evropský hospodářský prostor a které „představují hrozbu pro veřejný pořádek, veřejnou či národní bezpečnost“. Novela je v pořadí už patnáctým dodatkem k maďarské ústavě od roku 2011.

„V posledních patnácti letech rozebírají krok po kroku naši demokracii. V posledních dvou třech měsících vidíme, jak tento proces zrychluje,“ upozornil opoziční poslanec Dávid Bedö.

Agentura AFP dodala, že tři desítky právníků pokládají ustanovení novely za „bezprecedentní v mezinárodním právu“. Podle nich může být pokládáno za „nelidské zacházení“.

Nepokoje v ulicích

Ústavní změna vyvolává nepokoje v ulicích už několik týdnů. Zákaz pochodů hrdosti považují kritici za porušování shromažďovacího práva. Jenže podle vlády je právo dětí na morální, tělesný a duchovní rozvoj nadřazeno jakémukoli jinému základnímu právu – včetně práva na shromažďování, s výjimkou práva na život. A maďarská legislativa propagaci homosexuality u nezletilých zakazuje. „Moje rada pro organizátory pochodu hrdosti je, aby se ani neobtěžovali ho tento rok organizovat,“ prohlásil Orbán.

Pořadatelé nicméně slibují, že pochod uspořádají zákazu navzdory. Podle nového zákona mohou úřady jim i účastníkům uložit pokutu v přepočtu zhruba dvanáct tisíc korun a k jejich identifikaci použít technologie na rozpoznávání obličejů.

Novela také uvádí, že existují pouze dvě pohlaví – muž a žena. Mezi základní práva zařazuje právo platit v hotovosti a rovněž stanovuje, že za nouzového stavu se vláda smí odchýlit od zákonných ustanovení na základě souhlasu dvoutřetinové většiny parlamentu.

Demonstranti se pokusili zablokovat vstup do parlamentu

Hlasování se uskutečnilo za přítomnosti premiéra Orbána a dalších členů vlády navzdory pokusu demonstrantů zablokovat vstup do parlamentu. Proti demonstrantům zasáhla policie, která byla přítomna ve velkém počtu. Opoziční zákonodárci uvnitř parlamentu na protest rozvinuli transparent, zatímco protestující před budovou skandovali „Nenecháme se proměnit v Putinovo Rusko“.

„Legislativní běsnění má Orbánovi umožnit převzít opět kontrolu nad pořadem dne a zastínit debatu o selhávání veřejných služeb či ekonomických potížích“, řekl AFP expert Szabolcs Pék, podle kterého se Orbán snaží zmobilizovat své voliče a oslovit krajní pravici před parlamentními volbami v příštím roce. Současně také nastražil „past“ na vyzyvatele Pétera Magyara, jehož mlčení k právům LGBT+ by mohlo odradit některé voliče.

Maďarská vláda vedla v posledních letech kampaň proti komunitě LGBT+ a tvrdí, že zákaz přístupu nezletilých k jakémukoliv materiálu, jenž zmiňuje homosexualitu, má ochránit děti před „genderovým šílenstvím“. Vládní mluvčí Zoltán Kovács v prohlášení doplnil, že změna není „útokem na individuální sebevyjádření, ale objasněním, že právní normy jsou založeny na biologické realitě“.

Agentura AP kontrovala, že novela poskytuje ústavní základ pro popření genderové identity transgenderových lidí, stejně jako pro ignorování existence intersexuálních jedinců, kteří se narodili se sexuálními charakteristikami, neodpovídajícími binárním pojetím muže a ženy.

Podle právníka Dániela Döbrenteye jde o jasný signál pro transgenderové a intersexuální lidi. „Rozhodně jde o ponižování lidí a jejich vyloučení nejen z národní komunity, ale dokonce i ze společenství lidských bytostí.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA se zmocnily tankeru u pobřeží Venezuely

Bezpečnostní složky Spojených států se v sobotu v mezinárodních vodách u pobřeží Venezuely zmocnily dalšího nákladního plavidla. Informovala o tom média a později to potvrdila americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Kristi Noemová. Dodala, že se jednalo o tanker, který naposledy kotvil ve Venezuele.
před 54 mminutami

Ukrajinci jednali s Američany

Ukrajinská delegace zahájila v pátek ve Spojených státech rozhovory s americkými vyjednavači. Zástupci obou stran se shodli, že budou pokračovat ve snaze o dojednání mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem. Po jednání to uvedl hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov, podle něhož Kyjev trvá na dlouhodobém zajištění ukrajinské bezpečnosti. Delegace mají naplánováno i sobotní setkání. Do Miami mezitím přicestoval ruský vyjednávač Kirill Dmitrijev na jednání s americkou stranou.
11:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sanatorium v Pirně připomíná oběti nacistického programu Eutanazie

Tento týden si lidé připomněli první oběti nacistických likvidačních transportů. Z českých zemí vyjely před 85 lety. Jednalo se o tři stovky lidí, kteří byli převážně duševně a fyzicky nemocní. Zemřeli v německém ústavu v Pirně kousek za hranicemi v rámci programu nazvaného Eutanazie. Vystavené fotografie tam připomínají pouhý zlomek všech obětí. „První pacienti toho ‚sanatoria’ byli mimo jiné Židé. Proto je to klíčová věc, která vede k té tragické historii, kdy na konci máme šest milionu mrtvých. A ten nenápadný začátek je tady,“ uvedl ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus.
před 2 hhodinami

Japonsko posiluje kvůli Číně obranu na Okinawě

Japonsko posiluje kvůli napětí s Čínou obranu na souostroví Okinawa. Peking zvyšuje tlak, aby donutil premiérku Sanae Takaičiovou odvolat výrok, že útok na Tchaj-wan by mohl vyvolat reakci japonské armády. Čínská stíhačka nedávno namířila radar navádějící střely před palbou na japonské letouny nad mezinárodními vodami. Na Okinawě se nachází sedmdesát procent amerických vojenských základen v zemi.
před 2 hhodinami

Rusko se Ukrajinu snaží odříznout od Černého moře, řekl Zelenskyj

Moskva se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského snaží bránící se zemi odříznout od Černého moře. Zelenskyj řekl, že situace v Oděské oblasti, na kterou ruská armáda v posledních týdnech zesílila útoky, je tvrdá.
před 7 hhodinami

Úřady zveřejnily jen část spisů k Epsteinově kauze. Někteří zákonodárci to kritizují

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek zveřejnilo novou várku dokumentů z vyšetřování zesnulého finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ustoupilo tím tlaku zákonodárců, kteří jejich zveřejnění vynutili novým zákonem, napsala agentura Reuters. Někteří zákonodárci administrativu kritizovali za to, že nezveřejnila všechny dokumenty, což podle nich není v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Vandalové polili barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu

Neznámí vandalové ve čtvrtek polili červenou barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu, popsali ji urážlivými hesly a před vchodem rozházeli psí exkrementy, informoval v sobotu podle rozhlasové stanice RMF FM mluvčí polského ministerstva zahraničí Maciej Wewiór. Varšava věc nahlásila belgickým bezpečnostním složkám.
před 9 hhodinami

Ruský raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa zabil osm lidí

Ruský raketový útok na infrastrukturu v okolí ukrajinského černomořského přístavu Oděsa v pátek večer zabil osm lidí a dalších 27 zranil, napsala agentura Ukrinform. „Rusko pozdě večer zaútočilo balistickými raketami na přístavní infrastrukturu v oblasti Oděsy,“ napsal na sociální síti telegram ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Ukrajinské letectvo informovalo, že Rusko v noci na sobotu odpálilo tři balistické rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...