Maďarská vláda chce omezit protesty na mostech

3 minuty
Protesty v Maďarsku
Zdroj: ČT24

Maďarskem hýbe série protestů. Lidé demonstrují kvůli březnovému zákazu LGBT pochodů. Už několikrát zablokovali mosty v centru Budapešti. Příští týden to dokonce chtějí udělat na 24 hodin. Vláda je kritizuje kvůli dopravním komplikacím a chystá se protesty právě na mostech omezit.

Účastníci demonstrací mluví o blokování svých výsad, proto blokují klíčové spoje města. Při minulém protestu přehradili čtyři budapešťské mosty, tento týden už pět. To vše kvůli zákazu takzvaných pochodů hrdosti.

„Myslím, že už nemáme kam ustoupit. Až doteď jsme se mohli pokoušet uzavírat dohody a hledat kompromisy, ale ta doba už uplynula,“ říká jedna z demonstrujících Viktória Vajdová.

Omezení dopravy je dosud nejvážnější dopad demonstrací. Ty zatím probíhaly pokojně. Část lidí chce na místě příště nocovat a protest protáhnout na 24 hodin. Stejně jako v minulých případech to ale zřejmě úřady nepovolí.

Symbol protestů

Mosty se staly centrem současných větších protestů už čtyřikrát. A právě tehdy jsou symbolem, který nespojuje, ale spíš rozděluje. Hlavně v názorech na to, čí práva se tady vlastně mají hájit. Organizátoři mluví o nutně tvrdé reakci na tvrdý zákon. Podle vlády jsou obětí naopak všichni ostatní.

Proto chystá úpravu zákona. Mluví o potřebě chránit ty, kteří neprotestují. „Každý může vyjádřit svůj názor, dokonce i razantním způsobem. Ale není normální uvěznit tisíce až možná desetitisíce lidí v kolonách v Budapešti,“ prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán.

Nově tak nebude možné blokovat mosty nebo hlavní silnice. Soud přitom takovou formu protestu nedávno povolil. Premiér přiznává, že změna legislativy je způsob, jak soudce obejít. Vláda tak chystá další úpravu shromažďovacího zákona. Ta nedávná zakázala LGBT pochody s odkazem na mravní ochranu dětí.

„Jsou různé podoby, jak svůj život žijete, i když někteří lidé říkají, že to není normální. Věříme, že pochod je naše základní právo,“ míní organizátor akce Budapest Pride Máté Hegedüs. Průvod je součástí červnového festivalu. Organizátoři vzkázali, že ho i tak chtějí letos pořádat. Za účast přitom hrozí pokuta v přepočtu dvanáct tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 6 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 7 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 7 hhodinami

Srbsko má nového premiéra. Podle kritiků ale stejně vládne Vučić

Srbský parlament ve středu vyslovil důvěru nové vládě premiéra Djura Macuta, která krátce poté složila i přísahu. Macut chce uklidnit situaci v Srbsku, kde se konají silné protesty proti vládě a korupci. Podle kritiků je však jedno, kdo premiérský post zastává, protože ve skutečnosti vládne prezident Aleksandar Vučić.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izrael vytvořil z třiceti procent území Pásma Gazy nárazníkovou zónu

Izraelská armáda dle agentury AFP oznámila, že z třiceti procent celkového území Pásma Gazy vytvořila po obsazení nárazníkovou zónu, v níž Palestincům nebude dovoleno žít. Ministr obrany židovského státu Jisra’el Kac ve středu rovněž uvedl, že do pásma za současné situace nebude vpuštěna žádná humanitární pomoc.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rusko příměří zatím nechce, přeje si dobýt další území, míní Pojar

Rusko uzavřít dohodu o příměří s Ukrajinou, na kterou otevřeně zaútočilo v únoru 2022, zatím nechce, řekl v Interview ČT24 poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Moskva podle něj totiž doufá, že ještě dobyde další území. Roli podle něj hraje i to, že Rusové necítí dostatečný tlak ze strany USA, které za účelem ukončení války s oběma stranami jednají od druhé poloviny února. „Pokud by USA zapojily veškeré páky, příměří dosáhnou,“ prohlásil. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 9 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...