Maďarsko zakázalo pochody hrdosti

Maďarský parlament velkou většinou přijal zákon zakazující pochody hrdosti LGBT+. Úřady budou moci použít software k identifikaci účastníků, kterým hrozí pokuta. Akce Budapest Pride je v zemi velmi oblíbená, uvádí americká stanice CNN. Organizátoři avizovali, že akci uspořádají i letos. Nové opatření kritizují lidskoprávní organizace, u parlamentu v Budapešti se konala demonstrace. EU uvedla, že stojí za komunitou LGBT+.

Návrh zákona považuje za trestný čin pořádání nebo účast na akcích, které porušují maďarskou legislativu týkající se „ochrany dětí“, která zakazuje „zobrazování nebo propagaci“ homosexuality nezletilým mladším 18 let, připomíná CNN.

Účast na zakázané akci by znamenala pokutu až 200 tisíc maďarských forintů (asi 12 522 korun). Finanční částku by pak stát převedl na „ochranu dětí“. Organizátoři pochodu Budapest Pride, jenž se v zemi koná už tři dekády, považují kroky maďarské vlády za omezování základních svobod slova a shromažďování.

Akce bude, slibují organizátoři

„I přes prosazované dodatky zákona plánujeme uspořádat Budapest Pride,“ sdělili organizátoři agentuře Reuters s tím, že letos bude akce „větší než jindy“. Rovněž starosta metropole Gergely Karacsony zdůraznil, že pochod se uskuteční a bude masivnější.

Podle lidskoprávní organizace Amnesty International nový zákon vrací Maďarsko o tři dekády zpět a dále podkopává těžce získaná práva komunity LGBT+. „Jde bohužel o další v řadě diskriminačních opatření, která cílí na lidi LGBT+ a stigmatizuje je,“ uvedla organizace.

Komisař pro lidská práva Rady Evropy Michael O'Flaherty na sociální síti X uvedl, že nový zákon, který omezuje svobodu shromažďování, ho „velmi znepokojuje“. Vyzval maďarského prezidenta Tamáse Sulyoka, aby zákon vetoval. Sulyok je politickým spojencem vládnoucího Fideszu.

Eurokomisařka pro rovnost Hadja Lahbibová zase zdůraznila, že právo na pokojné shromažďování je základním právem, které je třeba hájit v celé Evropské unii.

Agentura AP legislativu označuje za součást tažení národněkonzervativního premiéra Viktora Orbána proti komunitě LGBT+. Pro zákon hlasovalo 136 zákonodárců, 27 bylo proti. Návrh poslanci přijali ve zrychleném řízení, do parlamentu se dostal teprve v pondělí.

Několik hodin po hlasování se před sídlem parlamentu na protestu proti novému zákonu sešlo více než tisíc lidí. Skandovali protivládní hesla, přešli na Markétin most a zablokovali dopravu. Na místo podle AP dorazilo mnoho policistů.

Orbánova vláda se vykresluje jako zastánce tradičních rodinných hodnot a obránce křesťanské civilizace před tím, co nazývá „genderové šílenství“, a tvrdí, že její politika je nastavena tak, aby chránila děti před „sexuální propagandou“, popisuje CNN.

Jako v Rusku

Maďarský zákon o „ochraně dětí“ byl přijat v roce 2021. Kromě zákazu „zobrazování nebo propagace“ homosexuality v obsahu dostupném nezletilým – včetně televize, filmů, reklam a literatury – zakazuje také zmínku o tématu LGBT+ ve školních vzdělávacích programech a zakazuje veřejné zobrazování „pohlaví odchylujícího se od pohlaví při narození“.

Řada lidskoprávních organizací i států EU mluví o represích maďarských úřadů vůči sexuálním menšinám. Podobnou právní úpravu má od roku 2013 také Rusko.

Orbán čelí rostoucí konkurenci ze strany opozice před volbami, jež se konají v Maďarsku příští rok, upozorňuje Reuters. Premiér zostřil rétoriku vůči komunitě LGBT+ od nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko porušilo jím vyhlášené příměří, hlásí Kyjev

Rusko podle ukrajinského vojenského letectva ve čtvrtek brzy ráno porušilo třídenní příměří, které samo vyhlásilo, když vypustilo naváděné bomby na ukrajinské město Sumy. Žádné drony ani rakety ale údajně nevyslalo. Kyjev rovněž uvedl, že na východě Ukrajiny po začátku příměří pokračovaly pozemní útoky ruských vojáků.
06:13Aktualizovánopřed 23 mminutami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
před 51 mminutami

V pákistánském Láhauru se ozval výbuch, země pozastavila provoz letišť

Napětí mezi Indií a Pákistánem přetrvává. V pákistánském městě Láhaur se podle agentury Reuters ozval hlasitý výbuch a země pozastavila provoz některých letišť. Znepřátelené státy ale zatím neoznámily žádné další útoky. Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf ve středu večer vystoupil s projevem, ve kterém Indii pohrozil odplatou. Neřekl ale, kdy by měla nastat, a naznačil, že Indie zaplatila už ztrátou několika letounů.
před 2 hhodinami

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 13 hhodinami

Německo-francouzské přátelství je dar, řekl Merz po setkání s Macronem

Nový německý kancléř Friedrich Merz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje i cestu do Kyjeva. Večer se má Merz přesunout do Varšavy na setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Německo bude odmítat i žadatele o azyl

Na německých pozemních hranicích mohou být napříště odmítáni i migranti, kteří v zemi chtějí žádat o azyl, rozhodl ve středu nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Zároveň oznámil, že navýší počet spolkových policistů na hranicích, informovala agentura DPA. Kancléř Friedrich Merz, který nastoupil do funkce v úterý, dlouhodobě sliboval, že jeho vláda okamžitě po nástupu zpřísní migrační politiku včetně kontrol na německých pozemních hranicích.
před 14 hhodinami

Svět volá po deeskalaci mezi Indií a Pákistánem. Trump má údery za „ostudné“

Svět volá po uklidnění napětí mezi Indií a Pákistánem, které se vystupňovalo vzájemným bombardováním příhraničních oblastí. Londýn a Peking se chtějí zapojit do snah o diplomatické snížení napětí. K podniknutí kroků k uklidnění situace vyzvala strany konfliktu také Evropská unie, Německo či Turecko. Americký prezident Donald Trump označil eskalaci konfliktu za „ostudnou“.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...