Někdejší miláček Moskvy v Podněstří pohořel

Tiraspol - Dosavadní prezident separatistické Podněsterské republiky Igor Smirnov skončil v prvním kole prezidentských voleb až třetí a jeho šance na pátý mandát jsou nulové. Vyplývá to z volebních výsledků, které dnes zveřejnila podněsterská volební komise. Do druhého kola podle nich postupují bývalý šéf parlamentu Jevgenij Ševčuk a favorit Moskvy Anatolij Kaminskij. Původně oznámený pondělní termín zveřejnění výsledků nebyl dodržen s tím, že volební komise obdržela mnoho stížností.

Vítěz prvního kola Ševčuk získal přes 38 procent hlasů, druhý Kaminskij přes 26 procent. Oba se o nejvyšší post utkají ve druhém kole plánovaném na 25. prosince. Smirnov podal podle moldavské agentury Omega na průběh voleb žalobu a vyzval ústřední volební komisi, aby označila volby za neplatné. Volební komisaři se ale jeho žádostí ani nezabývali.

Volby v republice, kterou žádný stát světa neuznává, měly probíhat podle scénáře stanoveného Ruskem, který se Smirnovovou kandidaturou nepočítal. Komunistický politik, který stál v čele vzpurné moldavské provincie nepřetržitě od roku 1990 a prezidentem byl zvolen čtyřikrát, se ale vůli Moskvy vzepřel a pátou kandidaturu ohlásil.