Na německé železnici skončila stávka, problémy ale budou celý den

Německou železnici v pátek dopoledne ochromila stávka. Ta sice v 11:00 podle plánu skončila, problémy ale potrvají celý den. Německé dráhy Deutsche Bahn (DB) oznámily, že první dálkové spoje vypraví až odpoledne. Železniční společnosti po celém Německu předem vyzývaly cestující, aby v pátek pokud možno vůbec necestovali. Stávkuje se i na německých letištích.

Situace v Německu se dotkla i cestujících v České republice, dálkové vlaky Českých drah (ČD) jezdily do poslední stanice na českém území. Regionální vlaky pak byly v běžném provozu jen v Česku.

„Konec stávky je plánován na 11:00, ale s okamžitým obnovením provozu nelze počítat. Vlaky mohou mít zpoždění,“ vysvětloval v pátek ráno na berlínském hlavním nádraží jeden z pracovníků drah několika lidem, které stávka očividně překvapila.

Stávka v 11:00 skutečně skončila, jak oznámily železniční a dopravní odbory EVG a také DB. Podle EVG se do akce zapojilo na 23,5 tisíce železničářů. Německé dráhy uvedly, že dálkové vlaky se začnou postupně rozjíždět od 13:00. Stávka se dotkla i spojení Berlína s Prahou. Rychlík z Berlína do české metropole v 11:16 nevyjel a cestující museli vyčkat až na ten další ve 13:16.

DB přislíbily, že udělají vše, aby provoz regionálních a městských vlaků co nejrychleji obnovily. „I po skončení stávky ale musejí zákazníci počítat s nepravidelnostmi,“ uvedly Deutsche Bahn, podle kterých bude v pátek odpoledne a večer vypraveno asi devadesát procent pravidelných vlaků.

Nahrávám video

Někteří cestující si stěžují, že o protestu nevěděli

Na hlavní nádraží v Berlíně v době ranní špičky přišlo nezvykle více lidí, než tomu bylo za předešlých stávek. Byli mezi nimi nejen cizinci, ale i Němci. Uváděli, že o stávce nevěděli, takže je zastavená železniční doprava zaskočila.

Překvapen naopak nebyl seniorský pár, který chtěl jet do braniborského města Rathenow. „O stávce víme, ale třeba nějaký vlak nakonec pojede. V nejhorším počkáme do jedenácti,“ řekl ráno senior, který se představil jako Oswald.

Zatímco většina cestujících, kteří na berlínské hlavní nádraží přišli, okolnosti stávky chápala, dvojice žen z Rakouska neskrývala rozladění. „Jsem opravdu rozhořčená. O stávce jsem nevěděla a teď nás jeden železničář poslal na lavičku. Máme sedět a čekat, nic víc nám neřekl,“ prohlásila. Jet chtěly obě ženy do Mnichova a s sebou měly velké kufry.

Vlaky stály po celém Německu

Problémy nezasáhly jen Berlín, kde dopoledne nevyjely ani soupravy městské železnice S-Bahn, vlaky stály po celém Německu.

Například bavorská televizní stanice BR informovala, že na hlavním nádraží v Mnichově žádné vlaky dopoledne nejezdily a že v hale postávali zaskočení cestující s velkými kufry. V Mnichově stejně jako v Berlíně dopoledne zůstala informační přepážka DB uzavřená. Cedule, která o uzavřených přepážkách na místě informovala, odkazovala cestující na internetové stránky dopravce.

Na německé železnici se naposledy stávkovalo celý den před třemi týdny. Nynější akci, za kterou stojí železniční a dopravní odbory EVG, dráhy kritizují jako zbytečnou, neboť vyjednávání pokračuje. Zástupci zaměstnanců požadují mimo jiné zvýšení měsíčního příjmu zaměstnanců minimálně o 650 eur (přes patnáct tisíc korun).

Stávkují i německá letiště

Už druhým dnem musejí desítky tisíc cestujících počítat také se zrušenými lety na německých letištích v Hamburku, Kolíně nad Rýnem / Bonnu a Düsseldorfu, kde pokračuje výstražná stávka odborů Verdi. K protestu se přidali také zaměstnanci na letištích ve Stuttgartu a Karlsruhe / Baden-Badenu. Dopady mohou pocítit i cestující z České republiky, neboť na pátek byly odřeknuty spoje mezi Prahou a Düsseldorfem a Kolínem nad Rýnem / Bonnem.

Důvodem výstražné stávky je spor odborů Verdi se svazem společností, které zajišťují letištní kontroly (BDLS). Odbory žádají zvýšení příplatků za práci o víkendech, o svátcích a v noci a chtějí také upravit tarifní pravidla o odměnách za přesčasy. Další kolo zatím neúspěšného vyjednání bude za týden.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Klienti finančních institucí v Irsku získávají právo hovořit s člověkem místo chatbota

V Irsku v pátek začlenili do národního práva nová pravidla, která spotřebitelům zaručují možnost hovořit při nákupu finančních produktů či služeb on-line nebo po telefonu s člověkem namísto chatbota využívajícího umělou inteligenci.
před 44 mminutami

Robotický tahač letí zachránit teleskop NASA, který se rychle blíží k Zemi

Do vesmíru bylo v pátek vysláno trojramenné robotické vesmírné plavidlo, které má zachránit dalekohled amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dříve, než by mohl shořet v zemské atmosféře. Napsala o tom agentura AP.
před 1 hhodinou

Při ruském útoku v noci na čtvrtek se v kyjevském metru ukrylo rekordních 52 tisíc lidí

V noci na čtvrtek 2. července se během rozsáhlého ruského útoku na Kyjev ukrylo v metru 52 500 lidí, mezi nimi téměř 4500 dětí. Kyjevský dopravní podnik uvedl, že šlo o nejvyšší počet lidí, kteří se během nočního leteckého poplachu v posledních letech ukryli ve stanicích podzemní dráhy.
před 1 hhodinou

Albánská policie použila k rozehnání demonstrantů slzný plyn a vodní děla

V Tiraně se již více než měsíc konají každodenní protesty kvůli údajné korupci spojené s různými rozvojovými projekty podél pobřeží a v blízkosti chráněných oblastí. Vlna protestů nejprve cílila proti plánované výstavbě luxusního resortu na neobydleném ostrově Sazan a na úseku pobřeží v chráněné krajinné oblasti kolem laguny Narta, kde žijí plameňáci, tuleni a hnízdí želvy. Jde o plán Jareda Kushnera, zetě prezidenta USA Donalda Trumpa. Následně se protesty rozšířily i na další projekty plánované podél pobřeží. Vláda korupci popírá. Ve čtvrtek se protestující sešli před budovou parlamentu a po přicházejících zákonodárcích házeli vejce a mouku. Někteří se obrátili i proti zasahujícím policistům, kteří nakonec použili k rozehnání demonstrantů vodní děla a slzný plyn. Osmnáct protestujících bylo zatčeno.
před 1 hhodinou

Interpol pátrá po Ukrajince podezřelé z bombového útoku v Monaku

Mezinárodní policejní organizace Interpol pátrá po devětatřicetileté Ukrajince Anastasiji Berezovské. Oznámila to na svém webu. Žena je podezřelá z bombového útoku, který v pondělí v Monaku zranil ukrajinského oligarchu Vadyma Jermolajeva a další dva lidi. Vyšetřovatelé podle médií nevylučují, že za útokem stála cizí mocnost. Berezovská žije ve Frankfurtu nad Mohanem, kde byla dle Reuters po útoku spatřena. Tamní policie provedla prohlídku domu a potvrdila, že je žena stále na útěku.
12:44Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Francie, Belgie a Nizozemsko hlásí kvůli červnové vlně veder tisíce mrtvých

Během červnové vlny veder ve Francii, Belgii a Nizozemsku zemřelo nejméně o 3700 více lidí, než je v tomto období obvyklé. Úřady všech tří zemí v pátek upozornily, že jde o předběžné údaje a že skutečné číslo může být ještě vyšší. Informovala o tom agentura Reuters.
před 1 hhodinou

Bulharsko nové protiruské sankce EU nepodpoří, prohlásil premiér Radev

Bulharsko nepodpoří nový balíček unijních sankcí proti Rusku. Podle agentury BTA či stanice Radio Bulgaria to v pátek při interpelacích v parlamentu oznámil premiér Rumen Radev. Argumentoval přitom bulharskými národními zájmy v energetice. Vláda v Sofii odmítá, aby na sankčním seznamu byl nově moskevský patriarcha Kirill či vysoký manažer ruského koncernu Lukoil v Bulharsku.
před 2 hhodinami

Rusko znovu útočilo na Ukrajinu, Kyjev truchlí po masivním úderu

Nejméně čtyři lidé, včetně dítěte a jeho matky, přišli o život při ruském útoku v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, další oběť je hlášena z Dněpropetrovské oblasti, uvedly v pátek místní úřady. Gubernátoři regionů na západě Ruska informují o dvou obětech ukrajinských útoků. V Kyjevě drží lidé smutek za oběti čtvrtečního ruského útoku, jejichž počet po vyproštění tří těl z trosek stoupl na tři desítky. Další lidé se dosud pohřešují.
07:44Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Evropský pohled