Moldavský parlament má prozápadního předsedu

Kišiněv - Předsedou nově zvoleného moldavského parlamentu se dnes stal předseda prozápadní Liberální strany Mihai Gimpu. Volba byla prvním krokem k vytvoření vlády a následně ke zvolení nástupce dosluhujícího komunistického prezidenta Vladimira Voronina. Prozápadní koalice jmenovala svým prezidentským kandidátem někdejšího komunistu a nyní předáka Demokratické strany Mariana Lupua.

Při dnešní volbě koalice Gimpua, kterým byl jejím kandidátem, jednohlasně podpořila. Komunisté, kteří jsou u moci od roku 2001 a nadále se snaží udržet si vládu nad touto nejchudší evropskou zemí, se hlasování nezúčastnili, protože první zasedání parlamentu opustili.

Prozápadní koalice, která zjevně vytvoří příští vládu, se vytvořila na základě předčasných parlamentních voleb z konce července. Jejími členy jsou demokraté, liberální demokraté, liberálové a aliance Naše Moldavsko. Dala si název Za evropskou integraci, který má charakterizovat její směřování. Ve 101členném parlamentu má většinu 53 mandátů, to však nestačí ke zvolení jejího dnes jmenovaného kandidáta na prezidentský úřad Lupua, kde ústava předepisuje nejméně 61 hlasů.