Kvůli havárii Progressu Rusko odložilo dva pilotované vesmírné lety

Moskva - Havárie ruské nákladní kosmické lodi Progress z konce dubna ovlivnila harmonogram letošních pilotovaných letů k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Do konce roku mají z kosmodromu Bajkonur k ISS startovat podle plánu tři pilotované Sojuzy, data dvou startů se ale posunula.

Progress, který měl k ISS dovézt nové zásoby, před třemi týdny vypověděl poslušnost kvůli závadě nosné rakety. Loď se pak 8. května propadla zpět do zemské atmosféry, kde zanikla. Nehoda oddálila návrat části posádky ISS, která se měla původně vrátit na Zemi minulý týden. Teď bude muset počkat do června. Na ISS je nyní šest kosmonautů - tři Rusové, dva Američané a italská zástupkyně za Evropskou kosmickou agenturu (ESA).

Podle agentury Roskosmos mají k ISS startovat letos tři Sojuzy, a to v červnu, v září a v prosinci. Start prvního z nich, který měl původně letět k ISS 26. května, byl kvůli havárii Progressu nejprve odložen na 11. června, nyní bylo stanoveno nové startovací „okno“ mezi 23. a 25. červnem. Druhý Sojuz by měl na oběžnou dráhu zamířit 1. září, třetí měl původně startovat 20. listopadu, ale start byl odložen na 15. prosince.

V týdnu po 15. prosinci by měly být u ISS zaparkovány tři pilotované dopravní lodě Sojuz. Návrat Sojuzu TMA-17M, který má u ISS přistát v červnu jako první pilotovaná loď po havárii Progressu, se podle Roskosmosu plánuje na 22. prosince.