Kubánští podnikatelé vyzvali Bidena ke zrušení amerických sankcí

Kubánští podnikatelé vyzvali v otevřeném dopise amerického prezidenta Joea Bidena, aby zrušil ekonomické sankce vůči Kubě, informovala agentura AFP. Podle téměř 250 šéfů soukromých a družstevních podniků americké sankce značně poškozují jejich činnost a ubližují i jejich rodinám.

„Prostřednictvím našeho podnikání pracujeme na tom, abychom zajistili dobré živobytí našim rodinám, aby kubánští podnikatelé nemuseli emigrovat,“ citovala AFP z dopisu Bidenovi. „Nicméně současná politika Spojených států vůči Kubě do značné míry ovlivňuje naše každodenní obchodní podnikání a naši schopnost prosperovat,“ píše se též v dopise.

Kubánští podnikatelé rovněž litují, že Biden nesplnil své předvolební sliby a nezrušil sankce zavedené jeho předchůdcem Donaldem Trumpem. Ten kvůli porušování lidských práv a omezování svobody slova opět zpřísnil ekonomické sankce vůči Kubě nad rámec obchodního embarga, které USA zavedly vůči Havaně už začátkem 60. let minulého století a k jehož ukončení už několik let pravidelně vyzývá i Valné shromáždění OSN.

Od Bidenova nástupu do úřadu prezidenta letos v lednu si mnozí Kubánci slibovali návrat k oteplování americko-kubánských vztahů, které zahájil prezident Barack Obama. Ten v roce 2015 po půlstoletí obnovil diplomatické vztahy USA s Kubou a zrušil část restrikcí. Embargo ale může zrušit jen Kongres.

Kubánská vláda letos provedla v podnikání na tamní poměry převratné změny, když povolila vznik malých a středních soukromých podniků. Dosud na Kubě mohli samostatně podnikat jen jednotlivci jako živnostníci, a to zejména v pohostinství. Okruh činností, v nichž smí soukromé společnosti na Kubě podnikat, je ale také omezený a se zahraničím smí tyto firmy obchodovat pouze přes státní podnik.

Nová kubánská ústava z roku 2019 sice zakotvila roli trhu, ale uvádí, že jeho hlavním aktérem je státní socialistický podnik. Nová ústava rovněž zachovává vedoucí úlohu komunistické strany, která na tomto karibském ostrově vládne jako jediná povolená strana přes půl století.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Prezidentské volby v Polsku podle odhadů vyhrál Nawrocki

Ve druhém kole polských prezidentských voleb zvítězil podle zpřesněných odhadů kandidát opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Karol Nawrocki. Podle dat agentury IPSOS získal 50,7 procenta hlasů. Kandidát vládní Občanské koalice Rafał Trzaskowski je aktuálně druhý se 49,3 procenty. Původní odhady jej však označovaly za vítěze. Další data mají být známá v průběhu noci na pondělí. Výsledek však nemusí být s ohledem na statistickou chybu konečný. Volební účast se podle prvotních dat pohybuje okolo 72 procent.
07:00Aktualizovánopřed 2 mminutami

V kanadské Manitobě kvůli lesním požárům opustilo domovy 17 tisíc lidí

V částech Kanady se rychle šíří lesní požáry, sedmnáct tisíc lidí se kvůli nim evakuovalo v provincii Manitoba, která vyhlásila stav nouze. Vojenská letadla a vrtulníky byly nasazeny k evakuaci obyvatel z odlehlých oblastí, zatímco hasiči bojují se sílícími plameny. V následujících dnech se očekává horké a suché počasí. Napsal o tom web stanice BBC.
před 2 hhodinami

Rusko vyslalo na Ukrajinu téměř pět set dronů, nejvíc od začátku války

Rusko proti Ukrajině v noci na neděli podniklo nejrozsáhlejší dronový útok od začátku války, oznámil Jurij Ihnat, mluvčí ukrajinského letectva. Nad ukrajinské území vyslalo 472 bezpilotních letounů a také sedm raket a řízených střel. Zasaženo bylo osmnáct míst. Několik zraněných hlásí Záporoží. Během dne pak Rusové zabili dva lidi v Chersonu.
16:10Aktualizovánopřed 7 hhodinami

V Rusku se zřítily dva dopravní mosty, úřady hlásí mrtvé a zraněné

V ruské Brjanské oblasti se v noci na neděli zřítil most, do něhož následně narazil osobní vlak a vykolejil. Nejméně sedm lidí zahynulo, desítky utrpěly zranění, uvedl gubernátor oblasti Alexander Bogomaz. Dopravní most se zřítil také v Kurské oblasti, v tomto případě utrpěli podle ruského vyšetřovacího výboru zranění tři lidé. Výbor tvrdí, že příčinou pádu obou mostů byl výbuch.
06:53Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ukrajina zasáhla desítky bombardérů na ruských základnách, píší média

Ukrajinská média píší s odkazem na zdroje z ukrajinské tajné služby SBU, že drony SBU zasáhly na několika ruských základnách více než čtyřicet bombardérů. Některé ze zasažených základen jsou v Murmanské či Irkutské oblasti na severu Ruska, respektive na Sibiři, tisíce kilometrů daleko od fronty. Podle zdroje z SBU nese operace název Pavučina.
14:13Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Při přestřelce s policií na hranicích s Německem v sobotu zemřel muž

Při přestřelce s německou policií u německo-české hranice v Bavorsku v sobotu odpoledne zemřel muž, informovala agentura DPA. Podle ní policie řidiče chtěla zkontrolovat, začal ale pěšky utíkat a střílet, na což také reagovala palbou. Později upřesnila, že se jednalo o Íránce. Případ nesouvisí s nelegální migrací, sdělil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Německé úřady mluví o zřejmé drogové kriminalitě.
před 10 hhodinami

Během oslav vítězství PSG ve fotbalové Lize mistrů zemřeli ve Francii dva lidé

Během oslav vítězství Paris St. Germain v Lize mistrů zemřeli ve Francii dva lidé, píše agentura AFP, podle níž byl v noci ve městě Dax na jihozápadě země ubodán sedmnáctiletý mladík. V Grenoblu na jihovýchodě Francie zase v sobotu večer najelo auto do davu slavícího vítězství, nešlo ale o úmysl. Policie podle předběžné bilance zadržela 559 lidí, zranění utrpělo 192 osob.
10:50Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Vandalové v Paříži poničili synagogy i památník holocaustu

Památník obětí šoa, dvě synagogy a židovskou restauraci v centru Paříže potřísnili zelenou barvou neznámí pachatelé v noci na sobotu, uvedla agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje. Kamery kolem 04:35 SELČ zaznamenaly černě oděnou postavu, jak sprejem ničí zmíněný památník židovského holocaustu. Zatím se nenašly žádné nápisy a k útoku se nikdo nepřihlásil. Zděšení nad „útokem na židovské instituce“ vyjádřil izraelský prezident Jicchak Herzog.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...