Klíčový britský diplomat v EU nečekaně rezignoval

Britský velvyslanec při EU Ivan Rogers odchází ze své funkce. Byl považován za klíčovou osobu pro proces odchodu Británie z unijního společenství. Ten má být odstartován v řádu měsíců. Na diplomatický post ho jmenoval expremiér David Cameron v roce  2013.

Britská vláda odchod velvyslance při EU potvrdila s tím, že Rogersův odchod umožní jmenovat nástupce ještě před zahájením brexitu. Z funkce měl diplomat odejít v listopadu 2017, ale rozhodl se odstoupit předčasně.

Dle deníku Financial Times byl Rogers jedním z předních poradců někdejšího premiéra Davida Camerona v době, kdy předseda vlády před červnovým referendem o EU vyjednával s Bruselem o úpravě postavení Británie v rámci osmadvacítky. S přípravami na takzvaný brexit radil rovněž současné premiérce Therese Mayové.

Před kariérou v rámci EU působil jako poradce někdejšího člena Cameronovy vlády Kena Clarka. Jako zástupce Britů v EU byl několikrát kritizován za příliš pesimistický pohled na brexit.

Podle spolupracovníka ČT ve Velké Británii Ivana Kytky existují dvě základní vysvětlení Rogersova kroku. „Jedno spočívá v tom, že Rogers mohl ztratit důvěru britské premiérky v tom smyslu, že je schopen nadále zastupovat úspěšně britské zájmy před tím velice komplikovaným jednáním a byl nepřímo donucen rezignovat. Druhé vysvětlení spočívá v tom, že on sám považuje ta jednání a připravenost britské vlády na ně za nedostatečné a nechce v takové situaci nést odpovědnost za to, že ta jednání budou z britské strany nepřipravená a že při nich Británie nebude kompetentní“.

Ačkoli Rogerse spojují s Mayovou dlouholeté pracovní vazby, v posledních měsících se vztahy mezi tímto diplomatem a některými členy premiérčina kabinetu zhoršily.

Neshody vyvrcholily v prosinci, kdy do médií unikla informace, že Rogers Mayovou varoval, že dojednání obchodní dohody mezi Evropskou unií a Londýnem může trvat i deset let. Osud ujednání je podle něj navíc nejistý, protože ho nakonec mohou zablokovat parlamenty unijních zemí. 

Podle mnohých zástupců sněmovní komise pro brexit přišel odchod Rogerse v „kritickou“ dobu – vládu vyzvali k co nejrychlejšímu jmenování náhrady.

Premiérka Theresa Mayová oznámila, že formální rozhovory o odchodu země z EU začnou do konce března. Brexit si Britové odhlasovali v celonárodním referendu loni v červnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Moldavský premiér překvapivě oznámil rezignaci, důvod neupřesnil, píše Reuters

Moldavský premiér Alexandru Munteanu v pátek překvapivě oznámil rezignaci, v čele vlády byl od loňského listopadu. Jeho odstoupení znamená pád celé vlády. Premiér neupřesnil, proč se takto rozhodl, uvedla agentura Reuters.
09:36Aktualizovánopřed 3 mminutami

V New Yorku se v blízkosti sídla OSN upálil tibetský aktivista

V New Yorku se v blízkosti sídla OSN ve čtvrtek zapálil muž z Tibetu. Chtěl tímto způsobem vznést apel za nezávislost tohoto území, které má pod kontrolou Čína, uvedli aktivisté a exilová tibetská média. Newyorská policie incident potvrdila a uvedla, že muž popáleninám podlehl, informovala agentura Reuters.
před 1 hhodinou

Rusko znovu útočilo na Ukrajinu, Kyjev truchlí po masivním úderu

Nejméně dva lidé zemřeli a osm utrpělo zranění při ruských vzdušných útocích na Sumskou oblast a Kryvyj Rih v noci na pátek, uvádí ukrajinští činitelé. Rusko pokračuje v úderech na sousední zemi den poté, co v Kyjevě jeho rozsáhlý útok zabil nejméně třicet lidí a asi stovku dalších zranil. Ukrajinský raketový útok na západoruský Bělgorod naproti tomu v noci způsobil požár energetického zařízení a smrt jedné ženy, píší ruská média.
07:44Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl na 2595, pátrání pokračuje

Počet potvrzených obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl na 2595, uvedla podle světových agentur ve čtvrtek večer (v pátek nad ránem SELČ) prozatímní prezidentka země Delcy Rodríguezová. Pátrání po přeživších po otřesech z 24. června stále pokračuje, dodala politička, podle níž živel zcela zničil 189 domů. Nadále se pohřešuje několik desítek tisíc lidí.
04:12Aktualizovánopřed 5 hhodinami

„Noc hrůzy v Kyjevě.“ Po velkém ruském útoku hlásí ukrajinská metropole přes dvacet mrtvých

Rusko v noci na čtvrtek podniklo masivní útok na Kyjev a další ukrajinská města. Při úderech na metropoli zahynulo podle místních úřadů přes dvacet lidí, stovka dalších utrpěla zranění. V Dněpropetrovské oblasti zabil ruský útok dítě, další člověk zemřel při náletu okupantů v Charkovské oblasti. Nejvyšší ukrajinští představitelé vyzvali západní spojence k posílení ukrajinské protivzdušné obrany. Ukrajina v noci zasáhla ropnou rafinerii v ruské Nižegorodské oblasti.
1. 7. 2026Aktualizovánopřed 10 hhodinami

VideoVatikán exkomunikoval šest biskupů z ultrakonzervativního bratrstva

Vedení katolické církve sáhlo k výjimečnému opatření a exkomunikovalo šest biskupů z ultrakonzervativního Bratrstva svatého Pia X. Dva z nich bez souhlasu a přes varování papeže Lva XIV. vysvětili čtyři zbývající, což římská kurie považuje za čin narušující jednotu církve. Stejný postih hrozí i dalším věřícím, kteří se k bratrstvu formálně hlásí. Bratrstvo založené v roce 1970 kontroverzním francouzským arcibiskupem Marcelem Lefebvrem má na 600 tisíc stoupenců v desítkách zemí. Odmítače reforem druhého vatikánského koncilu, kteří dodnes uznávají liturgii pouze v latině, exkomunikoval už Jan Pavel II., také kvůli vysvěcení biskupů bez jeho souhlasu.
před 11 hhodinami

Mezi berlínskými gangy „letí“ nelegální zbraně z Česka

V ulicích německé metropole se mnohem víc střílí. Vyšetřovatelé případy spojují s tureckými kriminálními gangy, které bojují proti sobě a vydírají místní podnikatele. Do Berlína se dostává i velké množství nelegálních zbraní z Česka.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

VideoSamozvaní polští domobranci se vydávali za vojáky a kontrolovali cizince

Polské úřady zasáhly proti skupině samozvaných domobranců ze skupiny BPG, kteří se vydávali za vojáky a na vlakových nádražích po nocích kontrolovali cizince. Své činy hájili bojem proti migraci. Členové skupiny jsou napojení na polskou krajní pravici. Premiér Donald Tusk je označil za chuligány.
před 13 hhodinami

Evropský pohled