Katalánští starostové se nevzdávají. Referendum chtějí stůj co stůj

Katalánští starostové demonstrovali za referendum (zdroj: ČT24)

Více než 700 starostů katalánských měst a obcí se v Barceloně sešlo na mítinku, který měl centrální španělskou vládu ujistit o jejich trvajícím odhodlání uspořádat referendum o nezávislosti této autonomní oblasti. Madrid se snaží předejít konání plebiscitu plánovaného na 1. října a podnikl proti katalánské samosprávě už několik právních kroků.

„Nepodceňujte sílu katalánského lidu. Centrální státní moc má možná k dispozici spoustu zákonů a sbírek předpisů, ale nemají katalánský lid,“ vzkázal podle listu El País španělské vládě premiér Katalánska Carles Puigdemont. Zároveň ocenil odvahu starostů umožnit ve svých obcích konání referenda.

Španělská generální prokuratura tento týden přikázala policii zatýkat osoby, které budou referendum připravovat a nařídila vyšetřování stovek katalánských starostů, kteří nabídli poskytnout pro referendum obecní prostory.

„Dnes jsme všichni jednotní. Neuděláme ani krok zpět a umožníme lidem volit,“ řekl během demonstrace předseda katalánské asociace obcí Miquel Buch, který se shromáždění zúčastnil vedle starostky Barcelony Ady Colauové a dalších sedmi stovek kolegů.

Demonstrace za vypsání referenda
Zdroj: Reuters, ALBERT GEA

Zatímco premiér Mariano Rajoy konání referenda zcela vylučuje, katalánští představitelé vyhlašují, že jim v něm nezabrání ani zákonné hrozby.

Španělská vláda se kvůli plebiscitu obrátila na ústavní soud, který jeho konání minulý týden zablokoval, dokud řádně nerozhodne, zda je, či není protiústavní. Ministerstvo financí v Madridu se v pátek rozhodlo dočasně převzít kontrolu nad většinou katalánského rozpočtu, aby zabránilo financování aktivit, jež jsou podle něj nelegální.