Španělský ústavní soud pozastavil platnost nového katalánského referenda

Španělský ústavní soud pozastavil platnost zákona o referendu o nezávislosti, který ve středu schválil katalánský parlament. Soudci vyhověli stížnostem španělské vlády a zákon zneplatnili na dobu, kdy budou zvažovat, zda je v souladu s ústavou. Za samotné odhlasování tohoto zákona už navíc španělský generální prokurátor připravuje obvinění některých členů katalánského parlamentu.

Hlasování katalánského parlamentu o referendu o nezávislosti
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: AA/ABACA

Ústavní soud požádala o verdikt španělská vláda. Ta také pohrozila soudním stíháním všech, kdo se budou podílet na organizaci referenda. „Referendum o sebeurčení se konat nebude,“ řekl premiér po mimořádném zasedání vlády. Ústavní soud změnil svůj program, aby mohl rozhodnout o požadavku vlády.

Plénum ústavního soudu vládě nakonec vyhovělo a soudci budou nyní ústavnost zákona i dekretů stanovujících podrobnosti konání referenda zkoumat. Již předloni přitom soud zrušil rezoluci o nezávislosti přijatou katalánským parlamentem, která měla vést k vyhlášení referenda.

Pozastavení zákona může podle španělských norem trvat až pět měsíců, do té doby musejí soudci vynést verdikt. Soud dnes rovněž výslovně upozornil katalánské politiky a úředníky samosprávy, že pokud se budou podílet na pořádání referenda o nezávislosti, poruší zákon.

Španělský premiér Mariano Rajoy
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Francisco Seco

Generální prokurátor José Manuel Maza novinářům řekl, že jeho úřad chce katalánské poslance za odhlasování zákona obvinit z trestného činu. Obžalováni mají být i členové katalánské vlády za to, že debatu o zákonu a hlasování vůbec umožnili.

Katalánští politici by mohli být obžalováni z neposlušnosti, zneužití moci a zpronevěry. Pro zákon o referendu zvedlo ve středu ruku 72 poslanců, 11 se jejich hlasování zdrželo. Opoziční poslanci odešli ze sálu.

Katalánská vláda zahájila přípravy na uspořádání říjnového hlasování. Požádala radnice jednotlivých měst, aby do 48 hodin prostřednictvím e-mailu poskytly seznamy míst, kde se bude moci hlasování konat.

Prokurátor Maza však už požádal bezpečnostní složky, aby vyšetřovaly přípravy katalánské vlády na referendum a zabavily veškerý materiál určený na přípravu referenda.

Rajoy také upozornil starosty katalánských měst, že je jejich povinností znemožnit jakoukoli činnost zaměřenou na přípravu referenda. „Nikdo vás nemůže nutit jednat nelegálně,“ řekl. Přijetí zákona označil za „nepřijatelný akt neposlušnosti“.

Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull ale naopak ujišťuje, že se referendum konat bude. „Uspořádáme ho, i když bude sněžit nebo foukat vítr, protože je to smlouva mezi námi a občany Katalánska,“ prohlásil.

Katalánská vláda už zřídila internetovou stránku k referendu a vysílá se i spot, který vyzývá občany, aby šli 1. října hlasovat. Je na něm pomalý záběr na železniční trať, která se rozdvojuje. Narodil ses se schopností rozhodnout se, vzdáš se toho? zní výzva spotu.