Jak se loučí kávovarový král? Jedině v legendární bialetti-konvičce

Originální poslední přání projevil italský podnikatel Renato Bialetti, jehož rodinnou firmu proslavila legendární moka konvička. Bialetti, který zemřel minulý týden v 93 letech, chtěl být po zpopelnění uložen právě do velké moka konvice na kávu.

„Moka se zrodila s ním, a proto ani mě, ani mé kolegy nepřekvapilo, když se na oltáři objevila moka konvice,“ řekl italskému listu Corriere della Sera zaměstnanec pohřební služby Saverio de Blasio. Model, v němž spočinul Renato Bialetti, je ale poněkud větší - asi na 24 šálků kávy.

Slavný minikávovar vynalezl Bialettiho otec Alfonso před více než sedmdesáti lety a od té doby se stal populárním v celém světě. I přes řadu moderních kávovarů ani dnes nechybí „bialetka“ skoro v žádné italské domácnosti.

Bialetti převzal firmu svého otce po druhé světové válce a udělal z ní podnik světového věhlasu. Na malý kávovar, který vynalezl Alfonso Bialetti v roce 1933, přidal Renato také svůj obrázek - karikaturu muže s knírkem. Dosud se této varné konvičky prodalo po světě na 300 milionů kusů. „Bialetka“ je i uměleckým kouskem, neboť byla navržena ve stylu art deco.

Pohřeb Renata Bialettiho
Zdroj: ČTK/AP/Elisa Sola