Italští vědci se pustili do zkoumání DNA Mony Lisy

Řím - Italští vědci chtějí identifikovat ostatky ženy, která před více než 500 lety nejspíš stála Leonardu da Vincimu modelem pro jeho nejslavnější obraz - Monu Lisu. Dnes se chystají ve Florencii otevřít hrobku rodiny Francesca Del Gioconda, do níž se Lisa Gherardiniová koncem 15. století přivdala. Doufají, že s pomocí analýz DNA se jim podaří s jistotou určit, která z dříve nalezených koster patří legendární Moně Lise.

Archeologové otevřou hrobku v bazilice Nejsvětějšího Zvěstování ve Florencii, kde jsou pochováni i synové Lisy Gherardiniové. Díky analýze jejich pozůstatků chtějí vědci zjistit, která z koster nalezených už dříve v podzemí bývalého kláštera uršulinek patří jejich matce. Slavná Mona Lisa se totiž po smrti svého manžela do tohoto kláštera uchýlila a stala se jeptiškou.

Zatím vůbec není jisté, že se ostatky Mony Lisy podaří identifikovat. Vědci ale věří, že jsou na dobré cestě. „Nyní provádíme radiokarbonovou analýzu tří z osmi koster nalezených u sv. Uršuly, které mohly patřit Lise Gherardiniové. Radiokarbonová metoda nám řekne, které z pozůstatků pocházejí z první poloviny 16. století. Teprve pak budeme vědět, u jaké z koster provést analýzu DNA,“ řekl Silvano Vinceti, šéf italské rady pro kulturní dědictví.

Na ostatky Mony Lisy ukázali vědci už několikrát. Nikdy se ale netrefili

Hrob Mony Lisy hledají Italové léta a už několikrát se v konečné fázi identifikace ukázalo, že kostra připisovaná renesanční dámě patří někomu jinému. Pokud ostatky Gherardiniové najdou, chtějí se například pokusit o sestavení pravděpodobné podoby mrtvé a porovnat ji s jejím domnělým portrétem. Chtějí se také dozvědět, zda Gherardiniová netrpěla nějakou tělesnou vadou, která by tajuplný úsměv vysvětlovala. Spekulovalo se třeba o tom, že dáma na obraze mohla chtít skrýt špatný chrup nebo trpěla vrozenou vadou.

Mona Lisa
Zdroj: ČTK/AP/AMEL PAIN

Da Vinciho obraz Mona Lisa pochází z prvních let 16. století. Jeho autor se od něj nikdy neodloučil a nakonec si ho vzal s sebou do Francie, kde v roce 1519 zemřel. Dnes je Mona Lisa největším pokladem pařížského muzea Louvre.

Většina badatelů se shoduje, že obraz byl portrétem Lisy Gherardiniové, manželky florentského kupce Francesca del Giocondo, která ve Florencii bydlela poblíž Leonardova ateliéru.

Vydáno pod