Itálii postihlo znovu silné zemětřesení, oběti nejsou hlášeny

Nahrávám video

Střední Itálii poblíž města Norcia zasáhlo další silné zemětřesení. Italský Geologický a vulkanologický ústav oznámil, že otřesy měly sílu 6,5 stupně a ohnisko se nacházelo v hloubce deseti kilometrů. Italská média informují o tom, že zemětřesení, které oblast zasáhlo v 07:40 SEČ, bylo cítit v široké oblasti od Bolzana až po Neapol. V řadě měst a obcí se zřítily budovy, včetně kostelů. Podle úřadu civilní ochrany nejsou hlášeny žádné oběti, pouze asi dvacítka zraněných.

Zatím to nevypadá, že by byli poblíž nějací čeští turisté.
Michaela Lagronová
mluvčí ministerstva zahraničí

Americká geologická služba USGS určila epicentrum asi 68 kilometrů jihovýchodně od Perugie, blízko malého města Norcia s necelými pěti tisíci obyvateli. Mniši místního kláštera San Benedetto na sociální síti napsali, že jejich Baziliku svatého Benedikta zemětřesení zničilo. Podle BBC vybíhali při otřesech vyděšení obyvatelé města ze svých domů do ulic. Kostel se zřítil také v nedalekém Tolentinu, kde žije okolo 20 tisíc lidí.

Podle Josefa Kašpara z televize RAI zatím neeviduje italská civilní obrana žádné oběti na životech. Několik zraněných přepravily vrtulníky do nejbližší nemocnice. „Zdá se, že byly značně poškozeny různé komunikace, takže civilní obrana vyzvala obyvatele k pomoci vojákům, policistům a podobně tím, že nebudou zacpávat přívodové cesty k oblasti,“ zmínil Josef Kašpar.

V oblasti Marche v provincii Macerata nemá 15 tisíc domácností elektřinu a odborníci kontrolují kvalitu vody. Na některých místech bylo přerušeno telefonické spojení. Podle šéfa civilní ochrany Fabrizia Curcia způsobilo zemětřesení problémy v dopravě.

Arquata neexistuje, tvrdí starosta

Starosta vesnice Arquata del Tronto Aleandro Petrucci řekl, že celá obec je po nedělním zemětřesení zničená. „Arquata už neexistuje,“ prohlásil. Tato vesnice utrpěla vážné škody už při zemětřesení z 24. srpna.

Také starosta města Ussita Marco Rinaldi řekl, že pro město je zemětřesení katastrofou. „Všechno se hroutilo. Jsou tu sloupy kouře, je to pohroma. Spal jsem zrovna v autě a viděl jsem peklo,“ uvedl.

Dotřesová série určitě bude pokračovat. Nelze ani vyloučit zopakování nějakého dotřesu o síle šesti stupňů. Je to velmi málo pravděpodobné. Ale bohužel není nikdo schopen odhadnout, zda se již všechno napětí na zlomovém segmentu uvolnilo, nebo jestli je tam ještě nějaké nahromaděné.
Aleš Špičák
seismolog Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR

Poslední otřesy jsou zřejmě dalšími následnými záchvěvy po zemětřesení, které zasáhlo centrální oblasti Itálie ve středu. Způsobilo rozsáhlé materiální škody, jeden člověk při něm zemřel a několik tisíc lidí od té doby přežívá v provizorním ubytování. Řada lidí přespává podobně jako Rinaldi ve svých automobilech.

Všechno znovu postavíme, slibuje premiér

Obnovu všech poničených domů i kostelů slíbil premiér Matteo Renzi, který kvůli zemětřesení zrušil všechny své plánované akce. „Postavíme všechno znovu. Domy, kostely i podniky,“ řekl Renzi novinářům. „Všechno, co je třeba udělat pro obnovu těchto oblastí (postižených zemětřesením), uděláme,“ dodal.

V Itálii se země třásla i v minulých dnech, otřesy způsobily rozsáhlé materiální škody, jeden člověk při nich zemřel a několik tisíc lidí bylo evakuováno. Předchozí zemětřesení z tohoto týdne zasáhlo rovněž centrální část východní Itálie, která byla toutéž katastrofou postižena i v srpnu, kdy přišlo o život asi 300 lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump mluví o dohodě o odzbrojení Hamásu. Izrael ji zatím nepotvrdil

Rada pro mír dosáhla dohody ohledně úplného odzbrojení teroristického hnutí Hamás a dalších palestinských skupin v Pásmu Gazy. Oznámil to prezident USA Donald Trump. Hamás dosažení dohody potvrdil, Jeruzalém se zatím nevyjádřil. Dohoda bude naplňována postupně, přičemž po dokončení procesu odzbrojení se z pásma stáhne izraelská armáda a odpovědnost za bezpečnost převezmou Mezinárodní stabilizační síly (ISF) spolu s nově vytvořenou palestinskou policií, sdělil Trump.
01:27AktualizovánoPrávě teď

Pracovní život Estonců by se mohl prodloužit na skoro 45 let, ukazuje prognóza

Eurostat předpokládá, že by se Estonci mohli během příštích padesáti let dožívat až 85 let, což by průměrnou délku pracovního života prodloužilo téměř na 45 let. Podle nové zprávy estonského Centra pro prognózy by tato změna vedla k tomu, že by si lidé museli opakovaně osvojovat nové dovednosti, nebo dokonce během života několikrát změnit profesi.
před 8 mminutami

Skoro třetina lidí, kteří vtrhli do Ceuty, se vrátila do Maroka

Španělské úřady odhadují, že do Ceuty za poslední den přišlo z Maroka na 60 tisíc migrantů, asi 25 tisíc se jich ale vrátilo zpět. Nejméně 34 lidí utonulo. Chaotické snahy o překonání hranice pokračují i v pátek, ačkoliv Maroko posílilo ostrahu části hranice a do oblasti zamířili španělští vojáci. Premiér Pedro Sánchez označil čtvrteční události za narušení územní celistvosti své země.
09:37Aktualizovánopřed 54 mminutami

Macinka chce prozkoumat financování Českých center

Ministerstvo zahraničí neplánuje rušit žádné z Českých center, naopak vidí potenciál k jejich rozšíření. Oznámil to šéf diplomacie Petr Macinka (Motoristé) s tím, že chce ale proměnit jejich efektivitu. Novým generálním ředitelem Českých center se od srpna stane končící velvyslanec v Egyptě Ivan Jukl. Deník N po tiskové konferenci k tématu oznámil, že ministerstvo na ni odmítlo akreditovat jeho novinářku Zdislavu Pokornou.
11:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Babiš žádá uzavření Schengenu pro Španělsko. Nevylučoval bych ho, řekl Macinka

Schengenský prostor je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro Španělsko třeba okamžitě uzavřít. Situaci po proniknutí desítek tisíc migrantů do španělského města Ceuty na severu Afriky považuje za skandál způsobený španělskou vládou. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) uvedl, že má situaci za velmi složitou pro celý schengenský prostor. Španělsko by z něj nevylučoval. Země je součástí Schengenu, ale pro Ceutu platí zvláštní výjimky a specifický hraniční režim.
14:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Situace se výrazně zhoršila.“ Slovjansk čelí novým ruským dronům i sílícímu ostřelování

Ruská armáda začala k útokům v okolí Slovjansku v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny používat nové typy dronů, řekl stanici Suspilne Donbas voják 30. samostatné mechanizované brigády Volodymyr. Podle šéfa městské vojenské správy Vadyma Ljacha město denně čelí také útokům naváděných leteckých pum a raketového dělostřelectva. Sílící ostřelování mění každodenní život obyvatel, komplikuje dopravu i fungování zdravotnických služeb a zvyšuje tlak na evakuaci, zatímco ruské jednotky se pokoušejí postupovat směrem k tomuto městu.
před 2 hhodinami

„Je to špatný plán pro fotbal.“ Blízký poradce šéfa FIFA rezignoval

Jeden z nejbližších poradců předsedy mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianniho Infantina po zveřejnění plánů na prodej práv na světové šampionáty rezignoval. Carlos Cordeiro označil návrh za špatnou dohodu pro fotbal a pro jeho budoucnost.
před 4 hhodinami

Maďarsko se chystá na úplné odstavení své jediné jaderné elektrárny

Maďarská jaderná elektrárna Paks zatím kvůli nízkému průtoku Dunaje pokračuje v produkci energie zhruba v polovičním objemu, než je běžné. Podle agentury MTI to v pátek uvedl premiér Péter Magyar, který ve čtvrtek avizoval brzkou úplnou odstávku elektrárny. Problémy s výrobou energie kvůli suchu hlásí i Rumunsko. Za současný pokles vody v Dunaji může podle médií kombinace dlouhodobého sucha a letní vlny veder.
před 4 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.