Hackeři nechali spadnout letadlo na Ground Zero

Washington – Hackeři napadli v pátek twitterový účet americké televizní stanice NBC a vyslali přes něj falešnou zprávu, že na místě útoku na New York z 11. září 2001 havarovalo unesené letadlo. Oznámila to postižená stanice, která vzápětí svůj účet vypnula, aby zamezila šíření falešné informace. Skupina The Script Kiddies napadla twitterový účet velkého amerického média již dříve. V červenci se těmto hackerům podařilo odeslat z Twitteru zpravodajského portálu Fox News falešnou zprávu o zavraždění prezidenta Baracka Obamy. I v tomto případě to byl žert.

„Aktuálně! Ground Zero bylo napadeno. Havaroval tam let číslo 5736, je podezření, že byl unesen. Další zprávy podle vývoje,“ zněla falešná zpráva na Twitteru, která se mezi uživateli začala rychle šířit. V další zprávě se k odeslání přihlásila skupina hackerů The Script Kiddies, poté byl twitterový účet NBC dočasně odpojen.

Stanice NBC se omlouvá za zděšení

NBC potvrdila, že její účet byl napaden. „Spolupracujeme s Twitterem na nápravě situace a upřímně se omlouváme za zděšení, které mohl tento bezohledný a nezodpovědný čin vyvolat,“ uvedla stanice v tiskovém prohlášení. Odeslání falešné zprávy odsoudila i další americká média. Časopis The Business Insider čin označil za „nechutný žert na účet 11. září“, bloggerka z deníku The Washington Post pak zprávu hackerů popsala jako „obzvlášť šokující a krutou“.

Události 9/11
Zdroj: ČT24/Vojtěch Rejl

Po deseti letech se očekává další útok

V New Yorku a ve Washingtonu panují velmi přísná bezpečnostní opatření u příležitosti desátého výročí teroristických útoků, při nichž zahynulo téměř 3 000 lidí. Úřady varovaly, že mají věrohodnou, byť nepotvrzenou hrozbu, že se teroristická síť al-Káida pokusí výročí zneužít k dalšímu útoku.    

The Script Kiddies vznikli odštěpením od hackerské skupiny Anonymous. Ta loni v prosinci provedla například útoky na karetní asociace Visa a MasterCard, letos v červenci zase oznámila, že pronikla do systémů Severoatlantické aliance a zmocnila se důvěrných údajů o rozsahu jednoho gigabitu.