Francouzský magazín přilil s karikaturami Mohameda olej do ohně

Paříž - Francouzský satirický magazín Charlie Hebdo v dnešním vydání zveřejnil karikatury proroka Mohameda. Zveřejnil je i přesto, že v řadě muslimských zemí pokračují násilné protesty proti kontroverznímu filmu Nevinnost muslimů. Francouzská vláda zpřísnila bezpečnostní opatření na svých zastupitelských úřadech ve světě a v 20 muslimských zemích je v pátek preventivně uzavře.

Zveřejnění karikatur už odsoudila Rada muslimů ve Francii, jde podle ní o „jednání nepřátelské vůči islámu“. Zároveň ale vyzvala lidi, kteří jsou uražení, aby reagovali s rozmyslem. Obrázky šokují ty, kteří šokováni být chtějí, uvedl odpovědný redaktor Stéphane Charbonnier.

Stéphane Charbonnier, šéfredaktor týdeníku Charlie Hebdo:

„Tiskneme karikatury každý týden. Ale když se to týká proroka a islámu, najednou je to provokace.“

Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault podpořil svobodu projevu, zároveň ale odmítl jakékoli výstřelky a vyzval každého k zodpovědnému chování. V rádiu RTL oznámil, že na sobotu plánovaná demonstrace proti filmu Nevinnost muslimů se zakazuje. „Nemusíme do naší země zatahovat konflikty, které se Francie netýkají,“ vysvětlil. O uplynulém víkendu policie při neohlášeném protestu nedaleko amerického velvyslanectví v Paříži zadržela okolo 150 lidí. „Je nebezpečné a někdy nezodpovědné hrotit situaci v už tak napjaté době,“ prohlásil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

Francie posiluje bezpečnostní opatření

Internetovou stránku francouzského časopisu, který si z islámu dělal legraci už v minulosti, od rána nelze otevřít. Není jasné, zda se stala terčem nábožensky motivovaných útoků. Kancelář Charlie Hebdo hlídá policie, na francouzských zastupitelských úřadech v zahraničí byla zpřísněna bezpečnostní opatření. V pátek, který je pro muslimy hlavním dnem modliteb, zůstanou z preventivních důvodů ve dvaceti muslimských zemí zavřené francouzské ambasády, konzuláty, školy a kulturní centra.

Věřící muslimy filmy nebo karikatury znázorňující proroka Mohameda coby člověka pohoršují, protože je to podle nich zakázané. „Opakovat stejnou hloupost, idiotství, nactiutrhačství a hanebnost nám přijde bláznivé,“ řekl rektor pařížské mešity Dalil Boubakeur.

Charlie Hebdo zveřejnil karikatury proroka Mohameda
Zdroj: ČT24

Muslimští vůdci karikatury odsuzují

Muslimští vůdci v Egyptě otištění karikatur kritizovali. Označili je za další západní urážku islámu a francouzskou vládu vyzvali, aby proti tomu kategoricky zakročila. „Odmítáme a odsuzujeme francouzské karikatury, které zneucťují proroka, a odsuzujeme veškeré akce, které haní to, co lidé v souladu se svou vírou považují za posvátné,“ prohlásil vůdce Strany svobody a spravedlnosti Isám Irjan.

Podle Irjana by se francouzská justice měla se záležitostí vypořádat stejně kategoricky jako to udělala v případě časopisu, který otiskl snímky britské vévodkyně z Cambridge nahoře bez. „V případě Kate je to věc soukromí, karikatury jsou urážkou celého národa. Víra jiného musí být respektována,“ prohlásil.

Karikatury odsoudila nejvyšší autorita sunnitského islámu univerzita Al-Azhar se sídlem v Káhiře. „Činy vybízející k nenávisti ve jménu svobody jsou zcela odmítány,“ uvedl její šéf šajch Muhammad Ahmad Tájib. Liga arabských států (LAS), která sdružuje 21 arabských zemí, vybídla v souvislosti s karikaturami k nenásilné odpovědi. Tuniská vládnoucí Strana obnovy kresby odsoudila jako útok na Mohameda a uvedla, že muslimové mají právo na pokojné demonstrace. Cílem opakovaných útoků na proroka Mohameda je prý „vykolejit arabské jaro a přeměnit jej v konflikt se Západem“, této pasti je ale podle téhle islamistické strany třeba se vyhnout. Představitel muslimské obce ve Francii Abdallah Zekri dnes sdělil, že jeho tým zvažuje podat žalobu na časopis. „Chce jen vyvolat ve Francii nepokoje. Charlie Hebdo chce vydělat peníze na úkor muslimů,“ tvrdí Zekri.

Vatikán označil krok časopisu za pochybnou iniciativu, která přilévá olej do ohně v době, kdy se čelí napětí kvůli filmu Nevinnost muslimů.

Charlie Hebdo provokuje rád

Časopis Charlie Hebdo loni v listopadu vydal jedno číslo jako zvláštní vydání u příležitosti vítězství islámské strany ve volbách v Tunisku. Jako šéfredaktor byl uveden prorok Mohamed a magazín vyšel pod názvem Charia Hebdo, který poukazoval na islámské právo šaría. V reakci na to útočníci kanceláře časopisu podpálili.

Karikatury Mohameda v minulosti již vícekrát vedly k násilnostem v islámském světě. Na tři desítky mrtvých si od minulého týdne vyžádaly protesty muslimů proti filmu Nevinnost muslimů, který podle muslimů znevažuje jejich proroka Mohameda.

Saúdská Arábie zablokovala YouTube kvůli filmu o Mohamedovi

Saúdská Arábie zablokovala přístup k serveru YouTube, na němž jsou odkazy vedoucí ke kontroverznímu filmu Nevinnost muslimů. Protesty proti snímku pokračovaly v Pákistánu, Indonésii, na Srí Lance v Afghánistánu i v dalších asijských zemích. Na řadě míst měly pokojný průběh a násilné střety ani oběti nebyly hlášeny.

Zablokování přístupu ke všem serverům šířícím video už nařídily Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Jemen; Bangladéš, Pákistán a Afghánistán zablokovaly přístup na YouTube. Google předtím už preventivně totéž udělal pro uživatele internetu v Libyi a v Egyptě. V Saúdské Arábii zablokování internetových serverů nařídil sám král Abdalláh.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vedro mění zemědělství na jihu Francie. Farmáři místo rajčat pěstují banány

Mimořádně horká a suchá léta vedou zemědělce na jihu Francie ke změně způsobu hospodaření. Přibližně desítka farmářů v departementu Var začala pěstovat banány, papáje či manga, které potřebují méně vody a lépe snášejí vysoké teploty.
před 21 mminutami

Rumunsko zničilo námořní dron nedaleko svého ložiska plynu, oznámila Bukurešť

Rumunský stíhací letoun F-16 ve čtvrtek zničil námořní bezposádkové plavidlo, které se nacházelo několik set metrů od rumunského projektu na těžbu zemního plynu Neptun Deep v Černém moři. Uvedl to ministr obrany Radu Mirutsa, podle něhož Ukrajina uvedla, že námořní dron nebyl její. Rumunský prezident Nicušor Dan z incidentu obvinil Rusko. Moskva se zatím nevyjádřila.
14:41Aktualizovánopřed 36 mminutami

Lotyšsko: Dron sestřelený nad naším územím byl ukrajinský, zřejmě ho vychýlilo Rusko

Dron, který 14. srpna sestřelila ve vzdušném prostoru Lotyšska italská stíhačka, byl ukrajinského původu, uvedly lotyšské ozbrojené síly. Dodaly, že z dráhy ho pravděpodobně vychýlilo Rusko. Šlo o jeden z řady incidentů, kdy se ruská válka proti Ukrajině přelévá do sousedních zemí.
před 40 mminutami

Kyjev čelil jednomu z nejhorších ruských útoků za poslední měsíce

Nejméně patnáct lidí zabil ruský vzdušný útok na Kyjev, uvedl starosta Vitalij Klyčko. Jeden člověk zahynul i v Kyjevské oblasti. Zraněny jsou více než čtyři desítky lidí. Ve třech kyjevských čtvrtích byly poškozeny obytné i nebytové budovy a dětská nemocnice. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho armáda útočila na podniky vojenského průmyslu, dopravní a logistické centrum. Klyčko uvedl, že od začátku plnohodnotné války poničily ruské útoky v Kyjevě každou třetí velkokapacitní obytnou budovu.
00:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Z vojáka civilistou a ministrem obrany. Chmara má vyřešit mobilizaci

Nový ukrajinský ministr obrany Jevhen Chmara působil v čele Služby bezpečnosti Ukrajiny, podílel se na osvobození Kyjevské oblasti či Hadího ostrova. Nyní si za cíl klade posílení armády i rozvoj obranného průmyslu. Stojí před ním také velký úkol v podobě reformy mobilizace. Od svého předchůdce, společností oblíbeného Mychajla Fedorovova, se v přístupu k válce tolik neliší – je to rovněž „moderní člověk“, který prosazuje využívání dronů. U vojenské elity má však zřejmě lepší reputaci.
před 1 hhodinou

Během ruského útoku na Ukrajinu do Rumunska dopadl dron

Stíhací letouny čtvrtek v noci do vzduchu preventivně vyslaly členské země NATO Polsko a Rumunsko, důvodem byl rozsáhlý ruský vzdušný útok na Ukrajinu. Plyne to z hlášení úřadů obou zemí. Na území Rumunska spadl blíže neupřesněný dron, oznámilo ministerstvo obrany v Bukurešti. Bezpilotní letoun podle něj dopadl na neobydleném místě v okrese Tulcea. Nikomu se nic nestalo.
11:01Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Podívejte se, jak silné je letošní sucho v kontextu dekády

Desítky satelitních snímků ukazují, jak závažné je v Evropě letos sucho a horko, respektive jak se projevují jejich dopady na rostliny.
před 5 hhodinami

Tornáda v Německu poničila desítky domů

Nad okolím Wetzlaru v německé spolkové zemi Hesensko se ve středu večer přehnalo tornádo, které poničilo asi šedesát domů. Píše to agentura DPA odvoláním na Německou meteorologickou službu (DWD). Další tornádo udeřilo východně od Berlína. V Porýní-Falci při bouřce zemřela žena.
před 6 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.