Francouz plánoval během fotbalového Eura útoky na synagogy a mešity

Ukrajinská tajná policie SBU potvrdila zadržení údajného teroristy, který plánoval atentáty během nadcházejícího fotbalového šampionátu ve Francii. Podle dřívějších zpráv francouzských médií jde o Francouze, který se snažil převézt ze západní Ukrajiny do Polska větší množství zbraní a výbušnin. Podle Kyjeva mohou za jeho plány stát ruské tajné služby, Francie je ale prý k celé záležitosti skeptická.

Šéf kontrarozvědky Vasyl Hrycak na tiskové konferenci v Kyjevě prohlásil, že zadržený muž plánoval provést ve Francii patnáct teroristických útoků. Za tímto účelem se spojil s „veliteli vojenských jednotek na východě Ukrajiny“, od kterých se snažil získat zbraně a trhaviny. Ředitel SBU přitom nevyloučil, že za plánem údajného teroristy mohou být ruské tajné služby.

Ukrajina podle Hrycaka plánovala zveřejnit informace o zadrženém teroristovi až po skončení šampionátu. Pondělní oznámení prý vyvolala skutečnost, že se o víkendu dostala zpráva do francouzského tisku.

Pokud by chtěl někdo nakupovat zbraně, tak současná Ukrajina je pravděpodobně ideálním místem. Otázkou je, jestli vůbec k něčemu takovému došlo. Otázek je spousta, obvinění jsou velmi vágní.
Karel Svoboda (FSV UK)

Podle agentury Reuters je ale francouzská policie k celé záležitosti skeptická. Anonymní zdroj v Paříži agentuře řekl, že muže zadrženého na Ukrajině nezná policie ani francouzské zpravodajské služby. Při prohlídce jeho domu nebylo prý nalezeno nic usvědčujícího. 

Ukrajinská tajná služba zveřejnila fotografii ze zatčení Francouze
Zdroj: Reuters/Ukraine's State Security Service

Výbušniny, kalašnikovy, pancéřové pěsti

Cílem útočníka se ve Francii měly stát muslimské a židovské modlitebny a administrativní budovy, řekl dále Hrycak. Součástí plánů byly útoky na objekty daňové správy a velké silniční komunikace.

Podle sobotní zprávy jihofrancouzského deníku Le Dauphiné Libéré ukrajinští pohraničníci 21. května v obytném voze pětadvacetiletého Francouze našli kromě jiného více než 100 kilogramů výbušniny TNT, stovku rozbušek, asi pět kalašnikovů a nejméně tři pancéřové pěsti.

„Je to poměrně šokující nález velkého arzenálu, se kterým se dá udělat skutečně velké nebezpečí, velké ztráty na lidských životech,“ zhodnotil generál v záloze Andor Šándor, bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby.

Celý plán může být nástrahou ruských tajných služeb.
Vasyl Hrycak
šéf ukrajinské kontrarozvědky

Na druhé straně Šándor připustil, že by se mohlo jednat i o „konjunkturální bublinu ze strany Ukrajinců s cílem ukázat, jak dobře jejich tajná služba funguje, a to s ohledem na to, jak se jinak Ukrajina potácí v různých problémech a snaží se přitáhnout ještě větší pozornost a pomoc Západu,“ zamyslel se Šándor.

Kdo je zadržený muž?

Zadržený muž nyní čeká v ukrajinském vězení na případné vydání do Francie. Na Ukrajinu prý přicestoval v prosinci 2015, kdy projevoval zájem vstoupit jako dobrovolník do jednotek, bojujících na východě země s proruskými separatisty. Sliboval pomoci těmto jednotkám s vybavením, a pod touto záminkou se začal zajímat o koupi zbraní a výbušnin. Zatčením vyvrcholila půlroční práce tajných služeb, tvrdil Hrycak.

Ve Francii má vyšetřování na starosti úřad pro boj proti organizované kriminalitě a kriminálka v Nancy, uvedla agentura AFP s tím, že vyšetřovatelé se zdržují vyjádření a čekají na materiály od Ukrajinců. 

Starostka obce Nant-le-Petit, kde má zadržený Francouz bydliště, jej vykreslila jako „chytrého a sympatického chlapce, úslužného a dobře vycházejícího se sousedy“. Podle ředitele zemědělského družstva, kde zadržený pracoval jako inseminátor, šlo o „perfektního zaměstnance“. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká armáda oznámila nové údery na Írán jedenáctou noc po sobě

Americké velitelství CENTCOM oznámilo v noci na středu novou vlnu úderů na Írán, a to jedenáctou noc po sobě. Íránská média hlásila sérii explozí na několika místech v zemi. Nad Teheránem zasahovala protivzdušná obrana. Americká armáda tvrdí, že cílem úderů je snížit íránskou schopnost napadat obchodní lodě v Hormuzském průlivu.
02:17Aktualizovánopřed 13 mminutami

Válka s Íránem zatím USA stála přes 37 miliard dolarů, oznámil Hegseth

Válka Spojených států proti Íránu dosud stála 37,5 miliardy dolarů (zhruba 794 miliard korun). Podle agentury Reuters to americkým zákonodárcům řekl ministr obrany Pete Hegseth. Připustil také, že americká armáda potřebuje další peníze.
před 3 hhodinami

Zelenskyj odvolal velitele armády Syrského, nahradit ho má Drapatyj

Novým hlavním velitelem ukrajinské armády bude Mychajlo Drapatyj, oznámil v úterý večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dosavadnímu veliteli ozbrojených sil Oleksandrovi Syrskému vyjádřil vděčnost. Server RBK-Ukrajina informoval, že prezident Syrského odvolal. Drapatyj dosud působil jako velitel společných sil ukrajinské armády. V posledním týdnu tisíce lidí na Ukrajině vycházely do ulic na protest proti odvolání Mychajla Fedorova z pozice ministra obrany, žádaly zároveň odchod Syrského. Fedorov změnu ocenil.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Francie schválila zákaz užívání sociálních sítí pro děti do 15 let

Francouzští poslanci schválili zákaz užívání sociálních sítí dětmi mladšími patnácti let. Podle agentury AFP hlasovalo pro tuto reformu 279 zákonodárců, proti bylo 81 poslanců. Jde o první takový zákaz v Evropě. Zákon, který má chránit zdraví dětí a dospívajících, má vstoupit v platnost v září. Obsahuje také zákaz mobilů na středních školách.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

USA Libanonu pomohou, řekl Trump při schůzce s libanonským prezidentem

Libanonská armáda začala přebírat kontrolu nad jiholibanonskou vesnicí Zaútar al-Gharbíja v regionu Nabatíja poté, co se z ní stáhla izraelská armáda. Děje se tak v rámci dohody se Spojenými státy z konce června. Armáda posléze obvinila izraelské síly z palby v blízkosti svých jednotek. Děje se tak v době, kdy se libanonský prezident Joseph Aún ve Washingtonu setkal se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Židovský stát nadále okupuje značnou část jižního Libanonu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Okamura chce na návštěvě Číny posilovat obchod a turismus

Předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD) usiluje při návštěvě Číny nejen o obnovení přímé letecké linky mezi Šanghají a Prahou, ale i o posílení vzájemné turistiky a obchodu. Podnikání v komunistické zemi ale komplikuje mimo jiné složitá vynutitelnost práva nebo nedávné zatčení českého obchodníka, který tam dál zůstává za mřížemi. Kontextem aktuálních vztahů s Čínou je i to, že čínský internetový portál AliExpress dostal od Evropské komise v pondělí vysokou pokutu za nekalé praktiky v EU.
před 6 hhodinami

VideoAmerické raketoplány přestaly létat do vesmíru před patnácti lety

Raketoplány vynesly na oběžnou dráhu nejen 355 lidí, ale i části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), která by bez nich vůbec nevznikla, či Hubblův vesmírný teleskop měřící přes třináct metrů. Poslední přistál před patnácti lety a Spojené státy tak přišly o možnost poslat astronauta do vesmíru bez pomoci Ruska až do roku 2020, kdy se američtí astronauti vydali na ISS v lodi soukromé společnosti SpaceX. Za třicet let program raketoplánů zasáhly dvě tragédie, při kterých zemřelo celkem čtrnáct astronautů. V roce 1986 kvůli podchlazenému izolačnímu kroužku explodoval Challenger a v roce 2003 chvíli po startu kus izolační pěny poškodil tepelný štít lodi Columbia, kvůli čemuž se stroj při návratu rozpadl.
před 7 hhodinami

Z útoku na tanker s plynem u Rumunska viní Kyjev Moskvu

Loď plující pod liberijskou vlajkou z egyptské Alexandrie do ukrajinského Reni byla u rumunského pobřeží zasažena při útoku, který pravděpodobně souvisí s ruskou válkou proti Ukrajině, oznámil v úterý rumunský prezident Nicušor Dan. Rumunští záchranáři evakuovali posádku. Podle AFP plavidlo převáželo tisíce tun plynu. Kyjev z úderu obvinil Moskvu, která se k incidentu zatím nevyjádřila.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.