EU obvinila Rusko z šíření dezinformací o koronaviru. Prý vyvolává paniku a nedůvěru

Ruská média spustila „významnou dezinformační kampaň“, aby zhoršila dopad epidemie koronaviru, vyvolala paniku a nedůvěru, uvádí se v dokumentu Evropské unie, s jehož obsahem se seznámila agentura Reuters. „Odehrává se významná dezinformační kampaň ruských státních a prokremelských médií, která se týká (nemoci) COVID-19,“ stojí podle agentury v interním dokumentu s pondělním datem. Kreml tato tvrzení popřel.

„Hlavním cílem dezinformací Kremlu je prohloubit krizi veřejného zdravotnictví v západních zemích (…) v souladu s širší strategií Kremlu, která se pokouší rozvracet evropské společnosti,“ praví se v dokumentu vytvořeném v Evropské službě pro vnější činnost (ESVA), tedy unijní diplomatické službě.

Zprávy o devítistránkovém dokumentu, rozebírajícím snahu Kremlu využít pandemie k rozvracení Západu zevnitř, za pomoci šíření chaosu a strachu, se objevily i v dalších médiích.

Jde například o myšlenku, že koronavirus je dílem člověka, který Západ přeměnil ve zbraň. Zprávy zaměřené na Itálii se soustřeďují na zpochybňování schopnosti úřadů nákazu zvládnout. Ve španělštině se šíří apokalyptické příběhy a obviňování kapitalistů ze snah využít virus k obohacení. Nechybí ani chvála, jak skvěle se Rusko a ruský prezident Vladimir Putin vypořádávají s nákazou.

Podle analýzy bylo od 1. ledna do 12. března na Facebooku, Twitteru a Reddit zaznamenáno více než 6,8 milionu přeposlání zpráv ruské státní televize RT ve španělštině, čímž se stala 12. nejpopulárnějším zdrojem a předstihla i některá západní média.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil tato tvrzení za nepodložená a postrádající zdravý rozum. „Mluvíme o nepodložených nařčeních, která jsou za nynější situace nejspíše výsledkem protiruské posedlosti,“ prohlásil podle agentury Reuters.

Dřívější případy

Rusko odmítalo dřívější obvinění západních vlád a tajných služeb z vedení dezinformačních kampaní a ovlivňování veřejného mínění, zejména pokud jde o zvolení Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách v roce 2016.

Britská vláda před týdnem zřídila zvláštní tým odborníků, který má na internetu bojovat proti lživým a zavádějícím informacím o novém typu koronaviru. Podobný tým pro boj s dezinformacemi vznikl v Británii už v roce 2018. Tehdy bylo jeho cílem omezit dopad ruské propagandy v souvislosti s otravou někdejšího britského špeha v ruské rozvědce Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v jihoanglickém městě Salisbury.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rutte: Na obranu bude potřeba podstatně víc než dvě procenta HDP

Nový cíl výdajů na obranu zemí Severoatlantické aliance bude podle generálního tajemníka NATO Marka Rutteho podstatně vyšší, než jsou nynější dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Český premiér Petr Fiala (ODS) míní, že by se Evropská unie měla zaměřit na koordinaci akvizic. Pro Česko je podle něj posilování investic EU do obranného průmyslu výhodné, a to i ekonomicky.
15:22Aktualizovánopřed 19 mminutami

Německá CDU si schválila plán, jak by po volbách zastavila migraci

Německá opoziční Křesťanskodemokratická unie (CDU) schválila na sjezdu v Berlíně takzvaný okamžitý program, kterým chce v případě vítězství v parlamentních volbách, které se uskuteční 23. února, změnit politický kurz země. Jeho součástí je i plán šéfa CDU a možného budoucího spolkového kancléře Friedricha Merze na zastavení nelegální migrace.
před 36 mminutami

Bitcoin se po oznámení Trumpových cel propadl hluboko pod sto tisíc dolarů

Ceny nejznámějších kryptoměn v pondělí prudce klesají. Reagují tak na víkendové oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy zavedou cla na dovoz z Mexika, Kanady a Číny. Bitcoin se propadl hluboko pod sto tisíc dolarů (2,5 milionu korun). Druhá největší kryptoměna ether pak při obchodování v Asii ztratila více než 26 procent a za den oslabila nejvíce za téměř čtyři roky. V úvodu týdne klesají i akcie na evropských trzích. Prudce naopak zpevňuje americký dolar, zatímco kurz čínského jüanu obchodovaného v zahraničí klesl na historické minimum.
10:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při explozi v Moskvě zemřel „šéf zločinu“ v Doněcké oblasti

Při výbuchu v Moskvě zahynul významný člen Ruskem koordinovaných sil na východě Ukrajiny Armen Sarkisjan a jeden další člověk, který ho doprovázel. Podle telegramového kanálu Baza v moskevském domě explodovalo improvizované výbušné zařízení. List Kommersant hovoří o granátu. Ukrajinská tajná služba SBU Sarkisjana v prosinci označila za „šéfa zločinu“ v Doněcké oblasti. Kyjev incident zatím nekomentoval.
před 1 hhodinou

Panama ustupuje Trumpovi, dohoda s Čínou má utrum

Panama neobnoví memorandum s Čínou o spolupráci v obchodě či projektech v infrastruktuře v rámci iniciativy Hedvábná stezka. Podle agentury Europa Press to oznámil panamský prezident José Raúl Mulino po jednání s šéfem diplomacie USA Marcem Rubiem. Panama rovněž slíbila pokračovat v jednání o dalších deportacích nelegálních imigrantů ze Spojených států.
před 2 hhodinami

Beyoncé má svou první Grammy za album, nejvíce cen získal Kendrick Lamar

Americkou hudební cenu Grammy za album roku získala Beyoncé, a to za desku Cowboy Carter. Pro 43letou zpěvačku jde o první vítězství v této královské kategorii, nominována byla celkem čtyřikrát. Nejvíce, celkem pět Grammy obdržel rapper Kendrick Lamar, včetně ceny za nahrávku roku. K letošním oceněným patří také Beatles či Rolling Stones.
06:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Kallasová: Pokud EU a USA zahájí obchodní válku, bude se nakonec smát Čína

„Pokud Evropská unie a USA zahájí obchodní válku, bude se nakonec smát Čína,“ prohlásila šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Reagovala tím na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle nějž budou cla na unijní výrobky zavedena „velmi brzy“. Poukázal přitom na obchodní deficit v neprospěch USA, který podle něj činí tři sta miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Řada evropských státníků před Trumpovým úmyslem varuje, tlačí spíše na vzájemnou spolupráci.
06:24Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Změna klimatu vysává Mrtvé moře. Zbývá mu posledních 25 let

Mrtvé moře kvůli změnám klimatu i značnému odběru vody z přítoků dále vysychá. Slané jezero, jehož břehy se dotýkají Izraele, palestinských území a Jordánska, by mohla zachránit silnější mezinárodní spolupráce, která je ale v současné době značně komplikovaná. Napsala to agentura AFP. Úpadek jezera, které by mohlo zaniknout do roku 2050, představuje i těžkou ránu pro tamní cestovní ruch.
před 5 hhodinami
Načítání...