Dobytí paláce. Janukovyčovo sídlo skrývalo zoo i „Pompeje“

Kyjev – Když prezident Viktor Janukovyč opustil Kyjev a zamířil do východoukrajinského Charkova, bez dohledu zanechal nejen metropoli, ale také svou honosnou rezidenci v Mežyhirje, asi 30 kilometrů od hlavního města. Převzala ji opozice, a novináři i zvědaví obyvatelé tak poprvé získali příležitost spatřit přepych, ve kterém prezident žije.

Nahrávám video
Tady bydlí car. Tajemství Janukovyčova sídla odhaleno
Zdroj: ČT24

Podle rozcházejících se informací Janukovyč odcestoval z Kyjeva do Charkova už včera večer. Dnes z východu země vzkázal Kyjevu, že z funkce neodstoupí, a dění v metropoli označil za pokus o převrat. Mohl k tomu mít i ryze osobní důvody, neboť poté, co ochranka opustila jeho soukromou rezidenci, směli novináři i prostí Ukrajinci bez omezení nahlédnout do prostor jeho privátního sídla.

Soukromá rezidence Mežyhirja leží na břehu Dněpru, asi třicet kilometrů severně od Kyjeva, a prezident Janukovyč ji obývá od roku 2002; v minulosti v rozsáhlém areálu o 140 hektarech fungovalo rekreační středisko pro funkcionáře sovětské komunistické strany, později objekty sloužily ukrajinským návštěvám a také sám Janukovyč měl dříve část areálu pouze v nájmu. Plným vlastníkem celé Mežyhrji je podle listu Ukrajinská pravda od roku 2009.

Areál se otevřel až po prezidentském útěku do Charkova

Bezpečnost prezidentovi zajišťovala státní bezpečnostní služba i elitní jednotky Berkut. Po Janukovyčově útěku na východ země ale areál opustily rovněž, vládu nad ní časně ráno převzala opozice a otevřela ji veřejnosti – se zákazem ničení a rabování. 

V areálu se nachází hned několik okázalých objektů, z nichž si největší pozornost fotografujících návštěvníků zasloužil bohatě pojatý srub „Honka“ a zejména galeona, loď ukotvená v umělém jezírku. Za branou připomínající vstup do petrohradského Zimního paláce se skrýval také heliport, golfové hřiště, řada soch a imitace starých antických památek. „Nevím, jakou měl Janukovyč oficiální výplatu. Nicméně nedokážu si představit, kolik k tomu musel ukradnout, aby tohle všechno postavil,“ konstatoval jeden z návštěvníků v rozhovoru se zpravodajem ČT Josefem Pazderkou.

Prezident měl ve svém sídle sbírku veteránů, soukromé zemědělské družstvo i menší zoologickou zahradu s antilopami a pávy. Encyklopedii nevkusného podnikatelského baroka korunují fotografie pořízené v prezidentské sauně. Lenošky jsou potaženy materiálem, který na fotografiích připomíná krokodýlí kůži. „Viděl jsem Kaddafího sídlo v Tripolisu, ale nebylo tak opulentní. Janukovyčovi se nemohlo rovnat - vždyť on měl galeonu!“ neskrýval údiv ani reportér BBC Gabriel Gatehouse.

Okázalost Janukovyčova soukromého sídla zároveň znovu podnítila další vlnu úvah o zkorumpovanosti ukrajinského prezidenta; návštěvníci Mežyhirje na sociálních sítích překřtili prezidentský areál na muzeum korupce, tím spíš, že se mezi dokumenty údajně nalezla i směnka na patnáct milionů dolarů. Opozice nyní chce Mežyhirju vrátit státu a udělat v ní zdravotní sanatorium.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Odhady výsledku voleb v Bulharsku ukazují na vítězství strany exprezidenta Radeva

V Bulharsku se ve 20:00 místního času (19:00 SEČ) uzavřely hlasovací místnosti, v nichž lidé již poosmé za posledních pět let rozhodovali, kdo usedne v parlamentu. Předběžné odhady výsledku voleb ukazují na vítězství Progresivního Bulharska exprezidenta Rumena Radeva, který je považován za prorusky orientovaného, a sliboval mimo jiné boj proti korupci. Jeho strana byla favoritem. O vítězi by mohlo být jasno v noci či v pondělí ráno.
07:24Aktualizovánopřed 9 mminutami

Trump potvrdil pondělní účast USA na jednání s Íránem. Teherán odmítá dorazit

Americký prezident Donald Trump uvedl, že do pákistánského Islámábádu v pondělí přijede americká delegace, která bude jednat s Íránem. Zároveň Teheránu pohrozil zničením mostů a elektráren, pokud nabízenou dohodu nepřijme. Íránská média ale v neděli informovala, že blízkovýchodní země do Islámábádu delegaci na jednání s USA nevyšle, dokud bude pokračovat americká námořní blokáda lodí plujících do Íránu. V neděli večer agentura Reuters s odkazem na agenturu IRNA informovala, že Írán se druhého kola jednání odmítá účastnit.
05:25Aktualizovánopřed 11 mminutami

Muž v USA po hádce zavraždil osm dětí, policie ho zastřelila

Osm dětí ve věku od jednoho roku do čtrnácti let zabil v neděli ráno útočník v americkém státě Louisiana při střelbě, kterou policie označila za důsledek domácí hádky. S odvoláním na policii o tom informuje agentura AP a další média. Policie stále shromažďuje informace na třech různých místech, kde ke střelbě došlo. Podezřelého, který byl příbuzným některých z dětí, policisté zastřelili při automobilové honičce.
18:41Aktualizovánopřed 59 mminutami

Tchaj-wanu je dle Vondráčka věnována nadstandardní pozornost. Vztahy se musí udržovat, říká Demetrashvili

Vláda zamítla předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) cestu speciálem na Tchaj-wan, kam měl jet s podnikatelskou delegací. Podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Radka Vondráčka (ANO) je Tchaj-wanu věnována až nadstandardní pozornost. S tím nesouhlasí bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS), podle kterého má Vystrčil na cestu vládním speciálem nárok. Předsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Renata Vesecká (Motoristé) nevidí důvod, proč by Vystrčil měl jet zrovna nyní. Podle poslankyně Kateriny Demetrashvili (Piráti) se diplomatické vztahy musí udržovat, tím spíš, když jsou dobré. Nedělní debatu vedl Martin Řezníček.
před 2 hhodinami

Česko se má zapojit do Macronovy iniciativy jaderného odstrašení, míní Babiš

Česká republika by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla zapojit do iniciativy celoevropského jaderného odstrašení, kterou počátkem března nastínil francouzský prezident Emmanuel Macron. Babiš to v neděli uvedl na sociální síti bez bližšího upřesnění, jakou formu by toto zapojení mělo mít. Podle premiéra je Francie pro Česko ideálním spojencem. Dosavadní reakce představitelů vládních stran na tuto iniciativu byly spíš rezervované.
před 6 hhodinami

Trinidadská policie našla těla padesáti dětí

Na hřbitově v ostrovním státě Trinidad a Tobago našla policie těla nejméně padesáti malých dětí a šesti dospělých, jichž se podle vyšetřovatelů někdo nezákonně zbavil. Informoval o tom server BBC. Policie uvedla, že těla nalezla ve městě Cumuto vzdáleném přibližně 40 kilometrů od Port of Spain, hlavního města karibského státu.
před 7 hhodinami

Výstavba tanečního sálu Bílého domu může dočasně pokračovat, rozhodl soud

Výstavba podzemní i nadzemní části tanečního sálu Bílého domu může dočasně pokračovat, rozhodl podle webu stanice BBC odvolací soud federálního distriktu District of Columbia, na jehož území se nachází hlavní město. Vyhověl tak odvolání americké administrativy proti čtvrtečnímu rozhodnutí washingtonského soudce Richarda Leona, který výstavbu nadzemní části pozastavil. Stavební práce mohou pokračovat až do 5. června, na kdy je plánováno další jednání soudu.
před 8 hhodinami

KLDR odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země

Severní Korea v noci na neděli odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země. Podle agentury AFP se jedná o nejnovější z řady odpalů, které tento jadernými zbraněmi vyzbrojený stát v poslední době provedl. Střely podle jihokorejské armády mířily východním směrem. Japonské ministerstvo obrany později uvedlo, že dopadly do vod u východního pobřeží Severní Koreje.
01:03Aktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...