Desítky tornád dál ohrožují sever a střed USA. Dva lidé zemřeli

Více než pět desítek tornád zasáhlo v posledních dvou dnech severní a centrální část Spojených států. Živel ničil domy a stožáry elektrického vedení a způsobil smrt dvou osob. Další desítky lidí musely být ošetřeny, většinou s lehkými zraněními, informovala americká média. Tornáda, která se v oblasti vyskytují už dva týdny, ohrožují 39 milionů lidí.

Mohutné větrné víry se prohnaly oblastí od Ohia a Iowy přes Illinois a Minnesotu až po Colorado. V Indianě napočítali meteorologové celkem 14 tornád, v Coloradu 11 a v Ohiu devět. Tornáda provázejí bouře a záplavy. 

V Arkansasu se v úterý za volantem svého vozu utopil čtyřiašedesátiletý muž, v pondělí zemřel ve městě Celina v Ohiu jednaosmdesátiletý muž, na jehož dům tornádo vrhlo automobil.

Na šedesát tisíc domácností a podniků bylo kvůli zničenému elektrickému vedení bez proudu. Červený kříž otevřel v oblasti nouzová střediska pro lidi, jejichž domy byly zasaženy živlem.

2 minuty
Přes padesát tornád zasáhlo USA za poslední dva dny
Zdroj: ČT24

Ohroženo je na čtyřicet milionů lidí

V řadě států vydali meteorologové varování před dalšími možnými tornády, živel může ohrozit 39 milionů lidí. V Kansas City zaznamenali nejvydatnější květnové deště v historii měření, na nejvyšší hodnoty vůbec by mohla vystoupat i hladina řeky Arkansas.

3 minuty
Události ČT: Sever a střed USA bojují se sérií ničivých tornád
Zdroj: ČT24

Tornáda devastují sever a střed Spojených států už třináct dnů v řadě.  Za posledních třicet dnů pak úřady evidují víc než pět set hlášení o tornádech, k čemuž dosud podle meteorologů došlo pouze v letech 2003, 2004, 2008 a 2011.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Prezidenti Rwandy a Konga podepsali společně s Trumpem mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump a prezidenti Rwandy Paul Kagame a Konga Félix Tshisekedi ve čtvrtek ve Washingtonu podepsali mírovou dohodu, která má ukončit konflikt mezi oběma zeměmi, píše agentura AFP. Dlouholeté násilí ve východním Kongu, kde konžská armáda bojuje proti ozbrojeným skupinám, z nichž některé podporuje sousední Rwanda, je dalším z významných konfliktů, které se Trumpova administrativa snaží urovnat.
před 44 mminutami

Rusové vážně poškodili elektrárnu v Chersonu, zranění jsou v Oděse a Slovjansku

Ruská armáda prakticky zcela zničila tepelnou elektrárnu v Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, která musela zastavit provoz. Bez tepla se podle oblastní správy ocitlo více než čtyřicet tisíc odběrných míst. V tamní nemocnici podlehla zraněním ze středečního ruského útoku šestiletá dívka. Řadu zraněných hlásí po ruských útocích z noci na čtvrtek Oděsa a Slovjansk.
12:44Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Irská armáda zaznamenala drony poblíž Zelenského letadla

Irské námořnictvo v pondělí zaznamenalo pět dronů pohybujících se poblíž prostoru, kam mířilo letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informoval ve čtvrtek deník The Irish Times. Ukrajinský prezident tohoto dne přilétal na oficiální návštěvu ostrovní země.
20:55Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Agenti FBI zadrželi podezřelého z umístění bomb v předvečer útoku na Kapitol

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zadržel muže, kterého podezřívá z umístění trubkových bomb u politického ústředí demokratů a republikánů ve Washingtonu pátého ledna 2021, v předvečer útoku příznivců Donalda Trumpa na Kapitol. Dřívější zprávy médií podle agentury AP potvrdila americká ministryně spravedlnosti Pam Bondiová s tím, že muž si již vyslechl obvinění. Informovala o tom televize CNN.
16:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Hondurasu roste napětí, sčítání výsledků voleb prezidenta dvakrát pozastavili

V Hondurasu roste napětí kvůli sčítání hlasů z nedělních prezidentských voleb, které bylo už dvakrát pozastaveno, naposledy ve středu, oficiálně kvůli „údržbě systému“. Momentálně, po sečtení asi 85 procent hlasů, vede pravicový kandidát Nasry Asfura se 40 procenty hlasů, druhý je s 39,7 procenta centristický politik Salvador Nasralla. Jejich pořadí se ale od neděle už dvakrát otočilo.
před 3 hhodinami

Americká vláda pozastavuje část sankcí proti ruskému Lukoilu

Americká vláda pozastavuje část sankcí proti ruskému ropnému gigantu Lukoil. Zdůvodňuje to snahou umožnit čerpacím stanicím mimo Rusko udržet provoz. O čtvrtečním oznámení Washingtonu informuje agentura AFP.
před 4 hhodinami

Británie oznámila nové sankce proti Rusku kvůli dřívějšímu útoku novičokem

Británie oznámila nové sankce proti Rusku v souvislosti se zprávou o úmrtí ženy, která byla v roce 2018 otrávena nervově paralytickou látkou novičok. Londýn si zároveň předvolal ruského velvyslance ve Spojeném království, což zdůvodnil „pokračujícími nepřátelskými aktivitami“ Moskvy, informuje agentura Reuters. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová postup Británie kritizovala a varovala před ruským odvetným krokem.
13:39Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Německo vyslalo do Polska stíhačky na ochranu východního křídla NATO

Kvůli zlepšení ochrany východního křídla Severoatlantické aliance vyslalo Německo do Polska několik stíhaček Eurofighter a zhruba 150 vojáků. Podle agentury DPA o tom informovalo německé armádní letectvo. Krok už v polovině října oznámil ministr obrany Boris Pistorius. Reagoval tak na několik případů narušení vzdušného prostoru zemí NATO ruskými stíhačkami a drony.
15:35Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...