Čínský vůdce míří po pěti letech do Evropy. Navštíví Francii, Srbsko a Maďarsko

3 minuty
Horizont ČT24: Si Ťin-pching míří do Evropy
Zdroj: ČT24

Čínský vůdce Si Ťin-Pching se vydává na turné po Evropě. Mezi 5. a 10. květnem postupně navštíví Francii, Srbsko a Maďarsko. Jde o jeho první cestu na starý kontinent od roku 2019. S lídry hodlá mluvit o světové bezpečnosti i ekonomické spolupráci.

Když se naposledy setkali čínský a francouzský prezident v Evropě, byli o pět let mladší. Žili v jiném světě, který neznal covid-19 a neuměl si představit plnohodnotnou válku v Evropě. Právě ruské agresi se při současných jednáních nejspíš nevyhnou. Si Ťin-pching za Emmanuelem Macronem přijede ve chvíli, kdy francouzský prezident přijímá roli jestřába.

„Nedošli jsme dnes (s partnery) k oficiální, obecně podporované shodě ohledně vyslání vojáků přímo do boje. Ale vzhledem k dynamice by nemělo být nic vyloučené,“ řekl Macron k ruské agresi na Ukrajině v únoru.

Čína je navenek neutrální, invazi ale na přímo neodsoudila a Západ ji podezřívá, že Rusku ve válce pomáhá. Od francouzské hlavy státu se tak dají čekat výzvy, aby Peking Moskvě domlouval. A to třeba i výměnou za utužení vzájemných vztahů a slibem, že ne ve všem bude Paříž poslouchat Spojené státy.

„Návštěva se uskuteční u příležitosti 60 let diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi a navazuje na návštěvu prezidenta (Macrona) v Pekingu a Kantonu v dubnu 2023,“ uvedla francouzská prezidentská kancelář.

Macron a Si ale nebudou v Evropě rokovat jen ve dvou, dorazí i šéfka Evropské komise. „Jde o příležitost k dalšímu posílení strategické, stabilní, konstruktivní a reciproční povahy vztahů mezi Čínou a EU,“ okomentoval plánované setkání mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien.

Srbsko chce být součástí Hedvábné stezky

Druhou zastávkou na Siho cestě bude Bělehrad. A to přesně 7. května, na 25. výročí dne, kdy americká raketa během bombardování srbské metropole omylem zasáhla i čínskou ambasádu. Čína se Srbskem sdílejí nejen toto téma, pojí je i nechuť k NATO. „Čína vnímá tuto návštěvu jako další příležitost upevnit naše pevné přátelství se Srbskem,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

Jednání se ale mají zaměřit na ekonomiku a projekt nové Hedvábné stezky. „Srbsko je nyní důležitým bodem na čínské Hedvábné stezce, možná vůbec nejdůležitějším bodem v této části světa,“ poznamenal ekonomický analytik Mijat Lakičević z listu Novi Magazin.

„Jsme velmi šťastní, že jsme součástí této iniciativy. Do Srbska přijíždí velký přítel a já jsem mimořádně poctěn, že ho budu hostit,“ uvedl k plánovanému setkání srbský prezident Aleksandar Vučić.

Srbsko velkému čínskému infrastrukturnímu projektu, na rozdíl od řady jiných evropských zemí, dál věří. Pekingu spolu s Maďarskem svěřilo v roce 2014 modernizaci železnice mezi Bělehradem a Budapeští. Právě tam Si svou cestu po Evropě ukončí.

Čína do Maďarska přinesla největší zahraniční investici v dějinách

V prezidentské funkci tam Si zavítá vůbec poprvé. „Vzhledem k tomu, jak silné jsou v posledních deseti až patnácti letech politické vztahy mezi Maďarskem, maďarskou vládou a čínskou vládou, je trochu zvláštní, že se mu nikdy nepodařilo se v Maďarsku zastavit,“ domnívá se analytik Tamás Matura.

Státníci budou mít o čem mluvit, Maďarsko investice z asijské velmoci vítá. U Debrecínu se třeba staví továrna na baterie do čínských elektroaut. Projekt za víc než sedm miliard eur je vůbec největší zahraniční investicí v dějinách země.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 9 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 9 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 9 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 15 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 16 hhodinami
Načítání...