Čína kritizuje Evropskou unii za zastrašování, USA vytkla nezvládnutí epidemie a rasismus

Čína ve středu odsoudila Evropskou unii a Velkou Británii za „zastrašování a pokrytectví“ kvůli odvolání diplomatů několika států z Pekingu. Vláda ve svém prohlášení také kritizovala Spojené státy za rasismus a způsob, jakým řeší koronavirovou pandemii.

Evropská unie i Spojené státy dlouhodobě kritizují Čínu za porušování lidských práv. Peking v pondělí uvalil sankce na desítku osobností Evropské unie v reakci na to, že unijní ministři zahraničí schválili přijetí sankcí vůči čtyřem čínským činitelům odpovědným za zacházení s menšinovými Ujgury. Z Pekingu své velvyslance odvolalo Nizozemsko, Německo, Francie, Dánsko, Švédsko a Litva nebo mimounijní Velká Británie. Připojit se chystá Itálie s Belgií.

Podle unijní diplomacie jsou potrestaní činitelé přímo odpovědní například za svévolné zatýkání či ponižující zacházení s Ujgury. Mnozí západní politici chování potrestaných v minulosti označili za brutální. Potrestána byla i čínská společnost odpovědná za fungování detenčních center, v nichž jsou podle mnoha svědectví a dalších důkazů Ujguři vystavováni mučení, nucené práci a ženy nucené k sterilizaci.

Peking ve středu dal ovšem najevo svůj nesouhlas s uvalením sankcí. Tvrdí, že nejsou ospravedlněné. „Evropané se cítí být oprávněni hanit druhé, útočit na ně a zavádět sankce na základě mylných informací a lží, ale Číně upírají právo na odvetné opatření,“ sdělila ve středu mluvčí čínského ministerstva zahraniční Chua Čchun-jing.

Řada západních zemí je dlouhodobě přesvědčena, že čínský režim v táborech v provincii Sin-ťiang nelidsky zachází s tisícovkami lidí. Peking to popírá, mezinárodním pozorovatelům však přístup povolit nechce.

Čína zkritizovala USA za údajný rasismus

Ve zprávě ke Spojeným státům čínská vláda napsala, že v severoamerické zemi se koronavirová pandemie loni vymkla kontrole. Údajně přitom nastal politický chaos, etnicky motivované konflikty a společenské rozdělení. Dokument se zmiňuje také o napadení Kapitolu z letošního 6. ledna nebo incidentech, při nichž byly použity střelné zbraně, a také o nerovnosti Američanů v otázkách zdraví.

„Vyřešit pandemii vyžaduje vzájemnou pomoc, solidaritu a spolupráci zemí. V USA, které se vždy považovaly za výjimku a za nadřazené, se situace vymkla kontrole. Oběťmi bezohledného jednání vlády se staly nejzranitelnější skupiny občanů,“ stojí ve zprávě.

Čína zprávy o situaci v USA zveřejňuje každoročně v reakci na americkou kritiku porušování práv Ujgurů a na postup Číny v Hongkongu a Tibetu.

 USA se s Čínou v minulosti dostaly do střetu i kvůli mocenskému přetlačování v regionu Indického a Tichého oceánu nebo ekonomické politice Pekingu. S asijskou zemí se kromě stavu lidských práv v západočínské provincii Sin-ťiang rovněž neshodnou na otázce Tchaj-wanu.

Čína považuje Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii a dlouhodobě mu hrozí vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tomu však odporují západní mocnosti v čele s USA. Washington je nejbližším mezinárodním spojencem asijského ostrovního státu, ačkoli oficiálně jeho samostatnost neuznává. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 11 mminutami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
před 12 mminutami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
před 1 hhodinou

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 1 hhodinou

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
05:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 3 hhodinami
Načítání...