Čína chce v reakci na cla prohloubit vztahy s EU

Čína a Evropská unie okamžitě zahájí jednání ohledně cen elektrických vozidel, uvedl čínský ministr obchodu Wang Wen-tchao po rozhovoru vedeném prostřednictvím videa s eurokomisařem pro obchod Marošem Šefčovičem, napsala agentura Reuters s odvoláním na čínský resort. Peking si přeje prohloubit obchodní, investiční a průmyslovou spolupráci s EU, ujistil ministr. Ve čtvrtek začala také platit čínská odvetná cla ve výši 84 procent na dovoz z USA.

Nová čínská cla se uplatňují na veškeré americké výrobky vstupující na čínské území. Loni hodnota tohoto dovozu činila 143,5 miliardy dolarů, dodala agentura AFP s odvoláním na americkou obchodní komoru.

Čínské ministerstvo financí ve středu oznámilo, že zvýší odvetné clo na dovoz ze Spojených států ze 34 na 84 procent. Šlo o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který po předchozí odvetě Pekingu na čínský dovoz uvalil další přirážku ve výši padesát procent, a tak clo na dovoz z Číny zvýšil na 104 procent.

Trump pak ve středu oznámil, že s výjimkou Číny Spojené státy na devadesát dní s okamžitou platností snižují většině zemí celní sazbu na deset procent. Několik hodin byla v platnosti takzvaná reciproční cla, která jsou výrazně vyšší. Trump řekl, že jejich účinnost pozastavil, aby vytvořil prostor k jednání o clech s ostatními zeměmi. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent.

Čína je dialogu otevřená, vydírat se ale nenechá, vzkázal Peking

Dialog mezi Čínou a Spojenými státy musí být založen na vzájemném respektu a rovnoprávnosti, uvedlo ve čtvrtek podle Reuters čínské ministerstvo obchodu na dotaz, zda dvě největší ekonomiky světa zahájily jednání o clech.

Peking je podle tamního ministerstva otevřený debatě, ale nátlak, hrozby a vydírání nejsou správnou cestou pro jednání s Čínou, zdůraznilo. Pokud budou USA trvat svém, bude také Čína bojovat až do konce, prohlásil mluvčí čínského resortu obchodu Che Jung-čchien.

Také prostřednictvím ministerstva zahraničí ve čtvrtek Peking Washingtonu vzkázal, že Čína sice nemá zájem na roztržce s USA, ale nezalekne se, pokud budou USA ve svých celních hrozbách pokračovat. „Ta americká záležitost nezíská podporu lidí a skončí neúspěchem,“ cituje Reuters mluvčího ministerstva Lin Ťiena. Čína podle něj nebude nečinně přihlížet a nedopustí, aby byl čínský lid zbavován legitimních práv a zájmů. Stejně tak prý nehodlá Peking dopustit, aby byla „podrývána pravidla mezinárodního obchodu a multilaterálního systému“.

Ministr Wang po jednání se svým malajsijským protějškem Tengkuem Zafrulem Azizem, jehož země letos předsedá Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), prohlásil, že Čína je připravena pracovat na zlepšení komunikace a koordinace se svými obchodními partnery, včetně ASEAN.

Čínský ministr podle komuniké uvedl, že Peking je ochoten řešit obavy prostřednictvím dialogu a konzultací na rovnoprávném základě a společně chránit mnohostranný systém mezinárodního obchodu s ohledem na cla zaváděná Spojenými státy, napsal Reuters. O reakci na americká cla v Malajsii jednají ministři obchodu ASEAN.

Pozastavení cel vítá EU, Japonsko i Kanada

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvítala Trumpovo rozhodnutí odložit platnost jeho mimořádných cel o devadesát dní. Evropská unie je připravena dále se Spojenými státy jednat o odstranění obchodních překážek, které bude prospěšné pro obě strany, uvedla v prohlášení. Podotkla přitom, že prosazuje nulová vzájemná cla.

Šéfka EK později oznámila, že Evropská unie o devadesát dní odloží platnost odvetných cel proti americkým tarifům, která měla začít platit 15. dubna.

Eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen listu Financial Times řekl, že EU zvažuje kupovat více zkapalněného zemního plynu z USA, což požaduje Trump.

Pozastavení zvyšování cel uvítalo také Japonsko. Současně Tokio důrazně žádá, aby Spojené státy zrušily ostatní nově zavedená cla, uvedla agentura AFP s odvoláním na vládního mluvčího. „Vítáme oznámení USA. Nadále důrazně požadujeme, aby Spojené státy přezkoumaly svá reciproční cla, jejichž desetiprocentní sazba stále platí, stejně jako zvýšené celní sazby na ocel, hliník, automobily a automobilové díly,“ řekl mluvčí japonské vlády Jošimasa Hajaši.

„Pozastavení recipročních cel, které oznámil prezident Trump, je vítanou úlevou pro globální ekonomiku,“ napsal na sociálních sítích kanadský premiér Mark Carney. Poznamenal také, že Trump naznačil, že se USA zapojují do bilaterálních vyjednávání, což pravděpodobně povede k zásadní přeměně globálního obchodu. „V této souvislosti musí Kanada také nadále prohlubovat své vztahy s obchodními partnery, kteří sdílejí naše hodnoty, včetně volné a otevřené výměny zboží, služeb a myšlenek,“ zdůraznil.

O co nejrychlejší uzavření obchodní dohody se Spojenými státy usiluje Indie, řekl Reuters jeden z úředníků tamní vlády. První část smlouvy by Dillí rádo mělo hotovou do konce letošního roku.

Indie a USA se v únoru dohodly, že budou pracovat na první fázi obchodní dohody. Cílem je vyměňovat si do roku 2030 zboží v hodnotě 500 miliard dolarů (11,4 bilionu korun).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
17:33Aktualizovánopřed 1 mminutou

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
16:00Aktualizovánopřed 11 mminutami

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 48 mminutami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 3 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
před 6 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 8 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 10 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 12 hhodinami
Načítání...