Vyšetřovatelé pádu ruského letadla v Egyptě jsou si prý na 90 procent jisti, že zvuk, který je slyšet v poslední vteřině záznamu z černých skříněk, je exploze způsobená bombou. „Určité náznaky a rovněž dosud provedené analýzy zvuku zachyceného černou skříňkou ukazují, že šlo o bombu,“ uvedl člen egyptského vyšetřovacího týmu. „Jsme si na 90 procent jisti, že to byla bomba,“ dodal.
Černé skříňky ruského letounu prý zaznamenaly explozi bomby
Šéf vyšetřovatelů zatím oficiálně o výbušnině nehovořil. V sobotu jen oznámil, že letadlo se podle všeho rozlomilo ve vzduchu, když bylo řízeno autopilotem. V poslední sekundě nahrávky z pilotní kabiny byl prý slyšet blíže neupřesněný hluk, dodal s tím, že je ale ještě příliš brzy vyvozovat z tohoto zjištění nějaké závěry, pokud jde o příčinu pádu letadla.
„Výbušninu se nejspíš podařilo propašovat kvůli ne tak dokonalému zabezpečení letiště,“ upozornil Josef Kraus z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany v Brně na to, že na menších letištích v dovolenkových destinacích nebývají bezpečnostní kontroly tak pečlivé jako na velkých evropských letištích. Politolog Jan Šír upozornil, že pokud by vskutku šlo o teroristický útok, mohl by mít výrazný vliv i na útoky Ruska vůči Islámskému státu.
Tuto sobotu se objevila informace, že egyptské úřady v souvislosti s tragédií kontrolují záznamy z kamer na letišti v Šarm aš-Šajchu a pátrají po jakékoli podezřelé aktivitě. Rovněž vyslýchají letištní personál, který přišel do styku se zříceným strojem. Jak poznamenaly světové tiskové agentury, jde o vůbec první náznak, že i egyptské úřady by se mohly domnívat, že na pádu letadla se někdo podílel.
Letadlo spadlo necelou půlhodinu po startu z Šarm aš-Šajchu. Rusko i Egypt zatím odmítaly spekulovat o příčinách katastrofy, ale britští a američtí představitelé se domnívají, že mohlo jít o teroristický útok, při kterém explodovala bomba umístěná v zavazadlovém prostoru.
Za posledních 24 hodin odletělo z Egypta 11 000 ruských turistů
Za posledních 24 hodin se z Egypta vrátilo domů na 11 000 ruských turistů. „Za posledních 24 hodin odletělo z Egypta na 11 000 lidí,“ řekl vicepremiér Arkadij Dvorkovič. Další ruští turisté se budou vracet v neděli.
Rusko zastavilo lety dalších turistů do Egypta v pátek v reakci na zřícení ruského dopravního letounu na Sinajském poloostrově a své občany nyní z Egypta postupně odváží. Cestující si z bezpečnostních důvodů mohou vzít jen kabinové zavazadlo a jejich další odbavená zavazadla se převážejí zvlášť jinými letadly.
Pokud v ruském letadle byla bomba, může to prý zdražit lety
Pokud se potvrdí, že pád ruského letadla v Egyptě způsobila bomba, bude to znamenat přísnější bezpečnostní opatření na letištích a cestující se možná budou muset připravit i na dražší lety a mnohem zdlouhavější kontroly vedoucí ke zpoždění, uvedl britský ministr zahraničí Philip Hammond.
Jak Hammond uvedl, jestliže se ale potvrdí, že do letounu skutečně islamisté či jejich příznivci umístili bombu, bude to znamenat zpřísnění bezpečnostních opatření v mnoha zemích, kde by mohli radikálové z Islámského státu udeřit. To by pak mělo vliv i na pasažéry. Zejména by šlo o cesty do severní Afriky a na Blízký východ.
- V Egyptě bylo téměř 80 000 ruských turistů, většinou v letoviscích Šarm aš-Šajch a Hurghada. Pozastavením dalších turistických letů do Egypta se Rusové připojili k Britům a Irům, kteří již ve středu zastavili cesty do Šarm aš-Šajchu. Británie doufá, že všechny britské turisty, kteří uvízli v egyptském letovisku, se jí podaří odvézt do deseti dnů.
Rusko podle vicepremiéra rovněž poslalo do Egypta své experty, kteří mají prověřit tamější letiště a zhodnotit, zda je na nich potřeba posílit bezpečnostní opatření.
Agentura RIA Novosti citovala šéfa ruské státní zbrojovky Rostec Sergeje Čemezova, podle něhož Rusko zvažuje, že Egypťanům poskytne systémy protivzdušné obrany Buk a Antej-2005.
- K nehodě letu 9268 menší ruské aerolinky Kogalymavia došlo v sobotu 31. října. Celkem 224 lidí – převážně ruských turistů – mířilo z jihosinajského přístavu Šarm aš-Šajch do Petrohradu. Nikdo nepřežil.
- Spojení s leteckým dispečinkem posádka přerušila v době, kdy airbus letěl zhruba ve výšce 10 kilometrů. Poté letoun začal prudce klesat. Podle ruských i egyptských vyšetřovatelů do poslední chvíle piloti nehlásili nic mimořádného.
- Od začátku vyšetřování je v různé míře zmiňováno několik možných příčin – technická závada, chyba pilotů, sestřelení a v poslední době zejména možný výbuch ukryté nálože přímo v letadle. Jako nejpravděpodobnější verzi ji uvádějí britské a americké tajné služby.
- V té souvislosti je nejčastěji zmiňováno hnutí Islámský stát a jeho odnož na Sinajském poloostrově. Radikální islamisté se krátce po tragédii k činu skutečně přihlásili, sami ale hovořili o sestřelení. Teoreticky by šlo o reakci na ruské letecké angažmá v syrské válce.
- Ze strany Egypta a Ruska dosud zaznívají slova o zdrženlivosti do té doby, než skončí vyšetřování. Celý proces může trvat několik měsíců.