Cameron: Zůstat v EU je pro bezpečnost Británie zásadní

Pokud jde o boj s terorismem, pro Británii je lepší zůstat v Unii, prohlásil premiér David Cameron, který zodpovídal dotazy poslanců. Sdílení informací o DNA, o cestujících nebo evropský zatykač považuje Cameron za klíčové. Případný brexit by navíc uškodil britskému ocelářskému průmyslu, varoval premiér před červnovým referendem. Pokud Britové odsouhlasí odchod z EU, je ale připraven zůstat ve funkci.

Cameron se v únoru dohodl s ostatními šéfy států a vlád EU na nové podobě vzájemných vztahů mezi Londýnem a Bruselem. Bez velkých sporů dosáhl dohody na potřebě větší konkurenceschopnosti, dokončení vnitřního trhu či snižování administrativní zátěže.

Nyní vede kampaň za setrvání v Unii. Poslancům sdělil, že vyjednané změny jsou „dalším důvodem, aby Britové setrvali v reformované EU“. Premiér tvrdí, že si Británie zařídila „zvláštní status“, na druhou stranu uznává, že v EU stále funguje „klub jednotné měny a příliš mnoho politické unie“. „Neříkám, že jsme tím, co jsme vyjednali, vyřešili všechny evropské problémy,“ přiznal Cameron.

Nevzdáváme se své národní identity tím, že jsme součástí této organizace. Británie bude vždy silná, nezávislá a neústupná v otázce stále těsnější Unie, kterou odmítá.
David Cameron
britský premiér
Britský premiér David Cameron
Zdroj: ČTK/PA/PA

Pokud se Britové rozhodnou pro brexit, ocelářskému průmyslu to neprospěje. Londýn bude muset složitě řešit nové obchodní dohody, zdůraznil premiér. Jestli ale lidé potvrdí svazek s Bruselem, nebude to byznys s řadou regulací jako dosud, přislíbil.

Skotský nacionalista a poslanec Pete Wishart tvrdí, že Skotové referendum nechtějí a byli vystaveni riziku, že se ocitnou mimo EU. Jeho strana už dříve avizovala, že v případě brexitu bude chtít další hlasování o skotské nezávislosti. „Toto je rozhodnutí celé Velké Británie. Rozumná volba pro každého, kdo žije v Británii, je zůstat v Evropské unii,“ reagoval premiér.

Britský premiér doma čelí nejen otevřeně protievropské Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP), ale také opozici ve vlastní konzervativní straně, včetně části ministrů jeho kabinetu, kteří se rozhodli podpořit kampaň za vystoupení z evropského bloku. Přidal se také vlivný londýnský starosta Boris Johnson.

Nahrávám video
Referendum o Brexitu: Kolem 20 procent Britů dosud není rozhodnuto
Zdroj: ČT24

Šéf Bílého domu Barack Obama během své nedávné návštěvy žádal Brity, aby v Unii zůstali, protože silná Evropa umocňuje vliv Londýna ve světě. Počet odpůrců britského členství v EU ale v posledních dnech vzrostl: pro odchod by nyní hlasovalo 46 procent dotázaných a pro setrvání 44 procent, vyplývá z aktuálního průzkumu institutu ICM.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropa vítá vítězství Tiszy

Evropské srdce bije silněji, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová k výsledku maďarských voleb. Vítězství opoziční Tiszy uvítal i francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Friedrich Merz nebo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Britský premiér Keir Starmer vítězství Tiszy označil za historický moment nejen pro Maďarsko, ale i pro evropskou demokracii.
včeraAktualizovánopřed 7 mminutami

„Odlidštění Palestinců“ a dvojí metr. Trest smrti v Izraeli budí vášně

Izraelský zákon rozšiřující trest smrti na terorismus vyvolal ve světě vlnu kritiky. Humanitární organizace jej považují za další diskriminační politiku a snahu o dehumanizaci Palestinců. Experti mluví o porušení mezinárodního práva a varují před formalizací paralelních právních systémů. Izraelská vláda tvrdí, že legislativa je nutná k odstrašení útočníků a zajištění bezpečnosti.
před 52 mminutami

Trump kritizoval papeže

Prezident USA Donald Trump prohlásil, že papež Lev XIV. má podle něj slabé postoje v zahraniční politice a vůči kriminalitě. Hlava katolické církve by prý měla být Trumpovi vděčná za zvolení papežem. Papeže na své síti Truth Social vyzval, aby přestal být politikem a nepodbízel se radikální levici. Šéf Bílého domu podle agentury AFP dodal, že není papežovým fanouškem. Lev XIV. v minulosti kritizoval kroky americké administrativy proti migraci či aktivity na Blízkém východě.
04:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Příznivci maďarské opozice slavili vítězství ve volbách

V ulicích maďarského hlavního města Budapešti v noci na pondělí oslavovali příznivci opoziční strany Tisza vítězství v tamních parlamentních volbách. Uvádí to agentura Reuters a stanice BBC. Maďarská opozice čekala na vítězství v parlamentních volbách šestnáct let. Někteří příznivci opozice se obávali, že se změny vlády v zemi, kde měl mnoho let jasnou převahu premiér Viktor Orbán, nedočkají.
před 2 hhodinami

Tisza má nakročeno k ústavní většině

Maďarské parlamentní volby vyhrála opoziční Tisza. Péter Magyar řekl, že jeho strana získala bezprecedentní mandát. Podle nynějších propočtů má velkou šanci na dosažení ústavní většiny v parlamentu, díky níž bude moci v Maďarsku provádět dalekosáhlé změny. Maďarský premiér Viktor Orbán, který ve své zemi vládl 16 let, uvedl, že výsledek nedělních parlamentních voleb je jasný a je pro jeho stranu Fidesz bolestný.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

USA tvrdí, že odpoledne začnou námořní blokádu Íránu

Americké vojenské síly začnou od pondělního odpoledne s blokádou íránských přístavů, uvedlo na síti X velitelství americké armády Centcom. Americká armáda nebude blokovat plavbu Hormuzským průlivem lodí, které nemíří do Íránu. Oznámení přichází po neúspěchu víkendových jednání mezi Íránem a Spojenými státy. Ceny ropy reagovaly na americký záměr nárůstem.
00:28Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Magyar ohlásil vítězství ve volbách, mluvil o spolupráci v rámci V4

Lídr maďarské opoziční strany Tisza Péter Magyar v neděli večer ohlásil vítězství svého uskupení v parlamentních volbách. Získalo podle něho bezprecedentní mandát. Magyar zdůraznil, že chce být spolehlivým partnerem v Evropské unii a NATO. Prohlásil také, že chce přebudovat a rozšířit spolupráci visegrádské skupiny, která vedle Maďarska zahrnuje Česko, Slovensko a Polsko.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Podle Macinky Česko přišlo v Orbánovi o spojence, Havlíček poblahopřál vítězi

Česko ztratilo ve Viktoru Orbánovi spojence v EU, s budoucí vládou bude chtít mít nadstandardní vztahy, řekl pro CNN Prima News vicepremiér a ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Podle něj výsledek není pro konzervativce špatná zpráva. Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) poblahopřál Péteru Magyarovi k přesvědčivému vítězství. O Orbánově prohře podle něj rozhodla po 16 letech jeho vlády „únava materiálu“, lidé chtěli změnu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...